Son Yazılar

VC 17 Vampirizm Virüsü: İnternete Yaydığım Yalan
İnternetin sanal ve de yalan dünyasında kaynağı olmadan okuduğunuz hiçbir bilgiye güvenmeyin. Özellikle de forumlarda, sosyal medyada ve bloglarda paylaşılan kaynaksız konulara. İnternette paylaşılan yanlış bir yazı veya bilgi, bu tür siteler aracılığıyla virüs gibi her yere yayılıp kalıplaşabiliyor. Size bununla ilgili bir itirafım olacak.

Oldum olası derslere girmeyi seven birisi olmadım. Kendi kendine, kitaptan çalışmak benim için daha kolaydı. Ne var ki zorunlu yoklama yüzünden dinlemesem bile pek çok derse girmek zorunda kalıyordum.

2008 yılında bir gün yine böyle bir derste, aşırı sıkılmış olmamın da etkisiyle internet trollüğü yapmaya karar verdim. Vikipedi'de bazı ünlülerin, spor klüplerinin ve Kurtuluş Savaşı'nın başlığına bazı yalan bilgiler ekledim (gençlik hataları, maruz görün). Ancak o kadar sistematik ve hatasız bir şekilde yaptım ki bu trollemeyi, girdiğim bilgiler aylarca başlıklarda varlığını sürdürdü. Sonrasında bütün bir dönem boyunca bu derste bu işlerle uğraşmaya başladım. Bunun dışında frmtr adlı bir Türkçe forum sitesinde, "Aşk Doktoru" adında bir bölüm vardı. Burada insanlar aşk ilişkilerini yazar ve yardım beklerlerdi. Bir süre de buraya dadandım ve sahte hesaplar açıp insanlardan yardım istedim.

Ancak asıl büyük final, VC 17 Vampirizm Virüsü ile oldu. O zamanlar Twilight adlı bir romantik vampir filminin modası vardı. Biraz Paganizm, biraz da basit seviye biyoloji bilgimle uzunca bir yazı hazırladım. Tamamen uydurma olan bu yazıda VC17 adlı bir virüsün vampirliğe neden olduğunu ve vampirlerin karakteristik özelliklerini bilimsel bir üslupla uydurdum. İnternetten ülserli bir mide resmi bulup (midede kan varmış, kan içiliyormuş gibi gözüktüğü için) kullanarak yazıyı daha bir albenili hale getirdim. Sonrasında da yazıyı daha önce trollediğim frmtr'ye koydum (yazımı buraya eklemiyorum, google'a vc 17 vampirizm yazdığınızda yüzlerce siteden bulabilirsiniz).

Yıllar içerisinde yazı aldı başını yürüdü. Hatta o sıralarda kim olduğunu bilmediğim ancak büyük ihtimalle benim gibi trollemek isteyen birisi veya birileri benim yazımı alıp, sonuna yeni şeyler ekleyip başka sitelere de eklemişler. Sonuç olarak, günümüze VC 17 Vampirizm Virüsü efsanesi Facebook, YouTube, sözlük siteleri hatta yeni yetme yazarların romanlarına kadar girmiş. Üstelik, birileri yazıyı İngilizce'ye çevirmiş, bu nedenle yazı Türkiye dışına da çıkmış ve yayılmaya devam ediyor.

Tabi bunları anlatırken, gurur duymuyorum, ya da "iyi halt yedin" diye bana sövün diye anlatmıyorum. Evet, trollük yıllarım geride kaldı, ancak siz okurlarıma söylemek istediğim, akıllılık her şeyi sorgulamak ve hiçbir şeye sorgusuz inanmamaktır. Her daim şüphe içerisinde oldun. Kendi gözlerinizle görseniz bile, gözlerinizi de sorgulayın.
7 yorum:

 1. insanoğlu yalancı bir ırk doğal olarak insanın olduğu heryerdede yalan kaçınılmaz

  YanıtlaSil
 2. en büyük dezenformasyon: "eylemciler geldiler bana hakaret ettiler yerer yatırıp üzerime pislediler"

  YanıtlaSil
 3. ahaha yazıyı okudum vampirizm ha :D

  YanıtlaSil
 4. frmtr'de hala vampiryazısı güncelde duruyor insanlar inanıyor hla

  YanıtlaSil
 5. Ben bu virüsü doktordan duydum sen kimsin:)

  YanıtlaSil
 6. Bakın arkadaşlar size yemin ediyorumbu virüs gerçek bende var ama sadece uyumadımda bu oluyor vucumu şeytan elegeçirmiş gibi gorunuu yorum ve hiç yorulmuyorum ve çook güçlü oldumu hisediyorum ve o an çok büyükbir titreşime giriyorum ve arkamdan piksel pikseler dökülüyor

  YanıtlaSil
 7. Bana ulaşmaya çalışmayın sadece bilgilendirmek amacı ve bu yazı çok saçma çünkü bu virüs gerçek abimde de var o an çok arkadaşlar gerçektençok korkunc bir şeytan ele gecirmiş gibi gorunuyorumve arkamdan piksel piksel şeyler dokuluyor ve kaslarim şişiyor

  YanıtlaSil

Google hesabı kullanmak istemeyenler yorum göndermek için Yorumlama Biçimi'nde Adı/URL kısmından seçim yapabilir.

Author: Can Guzel, Design: notral.com, notral.com - Copyright © 2016

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.