Son Yazılar

Noel, Yılbaşı ve İslam
YILBAŞI, NOEL, NOEL BABA VE ÇAM AĞACI KÜLTÜRÜ NEREDEN GELİYOR?


            
Yılbaşı, insanların birbirlerine hediyeler verdiği, eğlenip birlikte zaman geçirdikleri evrensel kültürün parçası haline gelen bir kutlama günü. Özellikle Japonya, Hindistan, Kore ve Çin gibi halkı Hıristiyan olmayan ülkelerde bile yılbaşı için büyük organizasyonlar düzenlenmekte. Ancak çoğu Müslüman toplumlarda olduğu gibi ülkemizde de yılbaşına karşı olan pek çok kökten dinci grup bulunuyor. Noel'e karşı olan Müslümanlar'a hak verilebilir ancak yılbaşının İslam dışı bir yanı yok.

Öncelikle yaygın bir yanlış inanışı düzeltelim; yılbaşı ile Noel aynı anlama gelmemektedir. İsa’nın doğum tarihi olarak kabul edilen ve Noel olarak adlandırılan tarih 25 Aralık’tır. Yılbaşı ise yeni yılın başlamasını müjdeler ve 31 Aralık tarihinde kutlanır. 25 Aralık tarihi aslında, İsa’nın doğum günü olduğu varsayılan Pagan kökenli bir Hıristiyan bayramıdır (ancak çoğu tarihi kaynağa göre İsa bahar mevsiminde doğmuştur ve 25 Aralık tarihi, mitoloji tanrısı Horus'un doğum tarihinden gelmektedir). Diğer yandan, yılbaşı eski yıla ait üzüntü ve kötü olaylardan kurtulma, yeni yılın getireceği fırsat ve değişiklikleri kutlama günüdür. Hıristiyan ülkeler 25 Aralık ile 1 Ocak arasını tatil yaparak Noel bayramını kutlarlar, Türkiye gibi halkının çoğunluğu Hıristiyan olmayan ülkelerde ise yalnızca yılbaşı kutlandığı için sadece 1 Ocak tarihi tatildir. Kısaca, yılbaşı ile noel birbirinden tamamen farklı günlerdir ve farklı anlamları taşımaktadır. Türkiye'de ise hali hazırda noel zaten kutlanmaz.


Yaşam Ağacı

Aslında yılbaşı olarak kutlanan gün Persler ve Çinliler gibi birçok eski toplumda 21 Mart yani baharın başlangıcı (veya Nevruz) olarak kabul edilmiştir. Bunun nedeni de ilkbaharın, doğanın yeniden doğuşu olarak görülmesiydi. Günümüzde yılbaşının 31 Aralık’a alınmasında elbette İsa’nın doğum tarihinin 25 Aralık olduğuna inanılmasını ve Aralık ayı bitişli miladi takvimin etkisi büyüktür.

Normalde; çam ağacı ve Noel Baba gibi kavramlar Noel’e ait olsa da, özellikle ülkemiz gibi çoğunluğu Hıristiyan olmayan halka sahip ülkelerde bu kavramlar yılbaşı ile anılıyor. Bazı dini otoriteler Müslüman halkların çam ağacı süslemesini Hıristiyan özentiliği ve İslam dışı olarak görmekteler. Ancak aslında çam ağacı süsleme kültürü Türk kültürüne, Avrupa ve Hıristiyan kültüründen daha yakındır. Hıristiyanlık kültürünün bir parçası olarak düşünülen çam ağacı gerçekte doğaya tapan pagan ve şaman toplumların inançlarından günümüze gelmişlerdir. Doğaya baktığımız zaman, dört mevsim değişmeden kalabilen, uzun yıllar yaşayan ve yaprak dökmeyen bu ağaçlar, eski antik dinlerde kutsallığın ve ölümsüzlüğün sembolü olmuştur. Pagan dinlerinde halklar en büyük tanrılarına (daha doğrusu tanrıçalarına) doğa (tabiat) ana, dünya veya toprak ana adını vermişlerdir. Doğurganlık ve yaratıcılığın sembolü olan topraktan çıkan, ölüm dünyasıyla yaşam dünyasını ayıran en kutsal ağaç ise Yaşam Ağacı adıyla anılmış ve Şamanist Türkler de dahil olmak üzere bir çok Asyalı kavim tarafından tapınılmıştır. Hıristiyanlık Avrupa’da yayıldıktan sonra, başta Almanya’da olmak üzere antik dinlerin Yaşam Ağacı kültürü değişerek Hıristiyanlık'ın kutsal cennet ağacı kültürüne dönüşmüştür. Bu sembolik ağaçlar meyve ve bazı yiyeceklerle süslenmiş, etrafında toplanılarak gerçekleştirilen törenler düzenlenmiş ve onların ölümsüzlük enerjilerinden yararlanmak için ağaçlar evlerin içine veya yakınlarına yerleştirilmiştir. 16. Yüzyıl'da şuan ki anlamıyla tamamlanan bu kültür, 19. Yüzyıl'ın sonlarında bütün dünyaya yayılmıştır. Kısaca, aslında çam ağacı bir Hıristiyan kültürü değil, antik dinlerden günümüze kalmış evrensel bir mirastır. Örneğin, çam ağacı süslenmesi ile Anadolu insanının dilek dilemek amacıyla ağaçlara bez parçaları bağlaması aynı kökenden gelmektedir. Ya da anadolu insanının nazar değmemesi için tahtaya vurması yine aynı kökenden gelmektedir. Ağaçların ruhları olduğuna inanılması ve ona dokunarak kötülüklerden arınmak eski bir Avrasya geleneğidir. Ayrıca sadece Avrasya değil hala bazı Afrika kabilelerinde ağaçları süsleyerek onlara tapınan toplulukları görebilirsiniz.


Gelelim dini otoritelerin sert bir şekilde karşı çıktığı ve ülkemizde popüler olan bir noel kültürüne: Noel Baba ya da gerçek adıyla Aziz Nikolas (Saint Nicholas) 4. yüzyılda Likya - Antalya’da yaşamış bir Hıristiyan din adamıdır. İnanışa göre, Aziz Nikolas, fakirlere, çocuklara ve kadınlara hediyeler vererek onların kötü duruma düşmelerine engel olmaya çalışırdı. Muhtaç insanları utandırmamak için genellikle yardımlarını gizli yapan Aziz Nikolas figürü zaman içinde İskandinav Mitolojisi’nin en büyük tanrısı olan Odin (Kurtlarla birlikte gezen Odin kültürü, Türklerle akraba olan Fin ırkları tarafından Asya'dan Avrupa'ya göç sırasında İskandinavya'ya yayılmıştır. Kurt çoğu Orta Asya toplumunda kutsal bir hayvan, totemdir) ile birleşerek Noel Baba efsanesini ortaya çıkarmıştır. O dönemde çocuklar Odin’in uçan atı için çoraplarının içine şekerlemeler koyarlar, bunu gören Odin’in de iyiliğin karşılığı olarak çocuklara hediyeler getirdiğine inanılırdı. Görüldüğü gibi uçan at geyiklere dönüşmüş, hediye sistemi ise değişmeden Noel Baba kültürüne geçmiştir. Lakin günümüzde kullanılan kırmızı, kürklü bir kıyafet giyen, şişman, beyaz sakallı ve Kuzey Kutbu'nda yaşayan Noel Baba imajı çok daha yakın bir tarihte, 1930 yılında Coca Cola’nın Noel reklamı için oluşturulmuştur. Gerçekte Akdenizli olan Aziz Nikolas’ın asıl giyiniş tarzı muhtemelen o dönemin Anadolu insanlarına benzemekteydi.


Odin


Noel ve yılbaşı günümüzde artık pek bir manevi yönü kalmamış ve daha çok ticari amaçlar için desteklenen kutlamalar ve bayramlar haline gelmiştir. İstatistiklere göre, Amerika’da Noel alışverişleri sayesinde, Kasım’dan Aralık ayına geçerken kitap satışları %100, takı ve mücevher satışları %170, ortalama hediyelik eşya satışları ise %50 oranında artmaktadır. Bütün bunların yanında yılbaşı ve Noel’in sinema, televizyon, müzik sektörü ve turizme yaptığı getiriler de unutulmamalıdır. Ancak ne yazık ki Türkiye, geçmişte hem Yaşam Ağacı kültürünü kullanan eski kültürlere ev sahipliği yapmasına, hem de Noel Baba olarak inanılan kişinin Antalya’da yaşamış olmasına rağmen, Noel ve yılbaşı turizmi konusunda oldukça geride kalmıştır. Ne yazık ki, 4 milyardan fazla insan tarafından kutlanan yılbaşı kültürü ve Noel Baba figürünün merkezi konumundaki ülkemiz sadece noel mevsiminde akıllı turizmle milyonlarca dolar kazanabilecekken bu fırsatı değerlendiremiyoruz. Bu nedenle bağnaz dini otoritelerin yaptığı gibi yılbaşı, Noel, Noel Baba ve çam ağacı kültürlerine nefretle bakmak, onları dışlamak mantıklı değildir. Elbette, yılbaşını kutlamak insanın kişisel tercihidir, ancak Türkiye elindeki bu fırsatları akıllı stratejilerle değerlendirmelidir.


12 yorum:

 1. Çok başarılı bir konu. çok işime yaradı.. emeğinize sağlık..!!!
  Ama yılbaşı ile noel in farkı nı da yazarsanız sevinirim..Saygılarr..!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adam onu yazmış zaten.
   Sen ne okudun acaba? Okuduğundan anladığın ne???

   Sil
 2. Keşke kopyalayabilsek... bana e-postadan atar mısınız bilgisyayar dersinde sunum yapacam da lütfennnnnn
  ...? 27.12.2011 ye kadar vermem gerek ondan sonra göstermeseniz de olur..

  YanıtlaSil
 3. yılbaşını kutlarım noel umrumda olmaz

  YanıtlaSil
 4. bizim dinciler yok yıl başını yok helloweenı kutlama diyor da bunlar gibi zevkli bayram niye müsümanlıkta yokki ben müslümanım ama yılbaşında aldığım zevki kurban veya şeker bayramında alamıyorum

  YanıtlaSil
 5. tutarsızsın. yılbaşı hirisityian olsa kutlarız yine ama satanist pagan kültürünün neyini kutlaycam

  YanıtlaSil
 6. güzel yazmışsın can herkesin yeni yılı kutlu olsun

  YanıtlaSil
 7. Noel baba cocacola icadi hiristiyanlara ozenmeyin ramazani boyle kutlamazsiniz

  YanıtlaSil
 8. yılbaşı karşıtı kampanyalar bir yana güzel yazmışsın

  YanıtlaSil
 9. Dini afyon olarak niteleyenlerin, kendi işlerine yarayacak her türlü argümanı dinselleştirip halkı afyonlaması bir kenara birde afyoncuları kalaylayan yalakalar türedi dünyamızda. Yinede herkesin emeğine saygı derim ama insanları sömürenlerin tüketim çılgınlığını körüklemesini görmezden gelen bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil

Google hesabı kullanmak istemeyenler yorum göndermek için Yorumlama Biçimi'nde Adı/URL kısmından seçim yapabilir.

Author: Can Guzel, Design: notral.com, notral.com - Copyright © 2016

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.