Son Yazılar

Bazı Kadınlar Neden Hep Kendilerini Üzecek Erkeklerle Birlikte Olur?
Geçenlerde ekşisözlük'te takılırken tüm ilişkilerinde problemli erkekleri bulan kadın başlığı dikkatimi çekti. Başlıkta erkekler kadınları, kadınlar da doğal olarak erkekleri suçluyordu. Bizzat bu durumda tanıdığım bir arkadaşım da olduğu için, bu konuda bir yazı yazmaya karar verdim.


1- Baba Sorunu Olan Kadınlar:

Küçüklüğünde babası tarafından sevilmemiş veya terk edilmiş kadınlar, hem babalarından hoşlanmamakta, hem de babalarına karşı özlem duymaktadırlar. Bu tür kadınlar, bu nedenle hep babalarına benzeyen karakterde erkekler ararlar. Ancak elbette babalarına benzeyen bu türdeki erkekler de sorumsuz olacağı için mutsuz ve kısa süreli bir ilişkileri olacaktır. 

Baba sorunu olan kadınlar, geçmişte babalarının ilgisini hissetmedikleri için, çevrelerindeki tüm erkeklerin ilgisini çekmeye çalışmaktadırlar. Bu tamamen bilinçaltı bir durum olup, kadının kendini ispatlamak istemesine yöneliktir. Nihayetinde bir kadın kendisi için en önemli olan erkek, yani babası tarafından değer görmediğini hissettiği için özgüven sorunu yaşamaktadır. Bu nedenle bu tür kadınlar aşırı flörtöz olmakta ve çevrelerindeki pek çok erkekle aynı anda flört ederek ilgi toplamaya çalışmaktadır. Hatta bazıları doğrudan cinselliği kullanarak erkeklerin ilgisini çekmeye meyilli olabilir. Açık giyinmek, seksi pozlar vermek veya doğrudan erkeğe kısa sürede cinsel ilişki sunmak gibi davranışlar sergileyebilen bu kadınlar diğer yandan uzun süreli ve ciddi düşünen erkekleri de kendilerinden uzaklaştırmaktadır. 

Babası tarafından ihaneti tatmış bu kadınlar, her ne kadar çevresinde pek çok erkek tutsa da, aslında hiçbirine güvenmemektedirler. Bu nedenle pek çok erkekle flört edebilir, cinsel ilişkiye girebilir; ancak çok zor uzun süreli romantik bir ilişki kurabilirler. Kısaca bu kadınlar zarar görmemek için duygularını çok nadiren karşısındaki erkeğe açmaktadır. Bir erkeğe bağlanarak, erkek onu terk ettiğinde ayrılık acısı çekmeyi istememektedirler. Bu nedenle bu tür kadınların amacı genellikle çevrelerindeki tüm erkeklerin ilgisini çekmek, onları kendisine aşık etmek, aşık ettikten sonra da uzaklaşmaktır. Bu nedenle bu tür kadınlar erkekte standarta bakmadan, kaliteli kalitesiz pek çok erkekle flört edebilirler.

Bu tür kadınlar tekrar ihaneti yaşamamak için, kendilerine ilgi gösteren erkeklere ağır testler yapmaktadırlar. İlgi gösteren erkeğe bir sıcak bir soğuk davranarak erkeğin sadakatini ölçmek en yaygın olanıdır. Karşılarındaki erkekten hoşlansalar bile reddeder, terk eder, uzaklaştırır, kısaca güvenini test etmek için her yolu deneyebilirler. Erkeklerin çoğu bu testler sırasında elenir. Olur da aralarında gerçekten kadına değer veren bir erkek güven sağlarsa, bu testler ilişki sırasında bile devam edecektir. Ayrıca kadın bir şekilde, erkeğin ona sadık olmadığını keşfederse, en ufak bir şüphede bile, erkek tarafından terk edilmemek için, önce kendisi erkeği terk edecektir. Güveni kaybeden erkek için artık pek yapacak bir şey kalmaz nitekim, bu tür kadınlar duygusal konularda tartışmayı pek sevmemekte, direk uzaklaşmayı ve iletişimi kesmeyi tercih etmektedir.

Baba sorunu olan kadınlar, romantik ilişki için en zorlu kadınlardır. Aşırı kıskanç davranarak erkeğin çevresinde hiçbir kadın olmamasını istemekte, diğer yandan kendileri çoğunlukla diğer erkeklerle flörte de devam etmektedirler. Ancak tüm bu davranışlar bilinçaltından gelmekte olup, herhangi bir kötü amaç taşımamaktadır. 

Bu tür kadınların geleceği iki şekilde olabilmektedir. Kadından gerçekten hoşlanan, kadının tüm ağır güven testlerini geçebilecek, onun değişken ruh haliyle başa çıkabilecek, koruyucu ve kollayıcı karakterde olgun bir erkek, kadına güven ve aşkı bir ihtimal öğretebilir. Ancak kadının karşısına böyle bir erkek çıkmadığı veya kadının bu tarz erkekleri fazla mükemmel bularak güvenmediği (ikinci maddeye bakın) durumlarda, kadın kısır döngü bir şekilde sürekli babasına benzeyen sorumsuz erkeklerle kısa süreli birliktelikler yaşayacak ve her erkekte, erkeklere güveni iyice azalacaktır. 


2- Geçmişinden Dolayı Güven Sorunu Olan Kadınlar:

Güven sorunu olan kadınlar bir üst maddede bahsettiğim gibi babaları nedeniyle güvensiz birer karaktere dönüşebildikleri gibi, eski ilişkileri de bu duruma neden olmuş olabilir. Sevdiği erkek tarafından aldatılan, sırf cinsellik için ilgi gördüğü erkek tarafından ilişki sonrası terk edilen, veya kendisini farklı tanıtan erkeği sonradan çözen kadınlarda, erkeklere karşı yoğun güven sorunu ortaya çıkmaktadır.  

İnsanlara güveni sarsılmış olan bu tür kadınlar hem normal arkadaş hem de sevgili seçiminde çok seçici davranmaya başlarlar. Ancak aslında bu seçicilik işlevli değildir ve dolayısıyla kadının aleyhinedir. Öyle ki, kadın gerçekten kaliteli ve iyi niyetli olan erkekleri "bu erkek masum olamaz, kesin rol yapıyor" mantığıyla elemekte, diğer yandan kalitesiz ve sorumsuz olup, bunu da gayet belli eden erkekleri "en azından içi dışı bir, neyle karşılaşacağımı biliyorum" mantığıyla kabul etmektedir. Kısaca, bu tür kadınlar tutarsızlıktan hoşlanmamaktadır. Erkekteki karakteristik veya duygusal değişim veya aşırı iyi, sadık, kaliteli görünüm bu tür kadınlarda güvensizlik yaratacaktır.

Bu tür kadınlar, sadakatsiz erkeği, sadakatsizliğini açık açık gösterdiği için samimi görür ve onu değiştirebileceğini, düzeltebileceğini zanneder. Nitekim kadınlar misyon edinmeyi sevmektedirler. Bu tür kadınlar, sevgililerinin çapkın olduğunu kabul ederken, diğer yandan da kendilerini diğer kadınlardan farklı olarak görür ve erkeği kendisine bağladığında erkeğin bir daha çapkınlık yapmayacağını düşünür. Ancak nihayetinde büyük ihtimalle kadın erkeği değiştiremeyecek ve yine aldatılacak veya terk edilecektir. Kısaca, bu tür kadınlarda da baba sorunu olan kadınlar gibi bir kısır döngü söz konusu olacaktır. 

Bu tür kadınların uzun süreli ilişki kurabilmesi de ya aşırı sabırlı bir erkeğin, kadının bütün dengesiz ruh haline rağmen bıkmadan usanmadan kadının güvenini kazanmaya çalışmasıyla, ya da çapkın bir erkeğin kadına gerçekten aşık olup, uzun vadede kendi kendini değiştirerek sadık bir erkek olmasıyla mümkündür.


3- Marjinal Kadınlar:

Bazıları kendilerine benzeyen insanlarla aşina oldukları deneyimlerden, bazıları ise farklı insanlarla farklı ve yeni deneyimlerden hoşlanır. Toplumun geneline hitap etmeyen, marjinal zevkleri olan kadınlar, her daim kendilerine benzeyen insan açlığı çekmektedir. Bu tür kadınlar, erkekteki zeka, sorumluluk, sadakat, maskulenlik gibi pek çok kıstası bir tarafa atarak, sadece kendilerine benzeyen, marjinal erkekler aramaktadır. Doğal olarak, diğer pek çok özelliğine dikkat edilmeden seçilen erkeğin, basit bir erkek çıkma ve kadına zarar verme olasılığı da yüksektir.


4- Hipergami Delisi Kadınlar:

Hipergami, eş seçiminde insanların kendilerinden seviye olarak daha yüksekte olan bireyleri tercih etmesi anlamına gelmektedir. Eski insanlar içi hipergami, kas gücü, avcılık yeteneği ve fiziksel görünüş iken, günümüzde bunlara sosyal statü, para, kariyer gibi diğer faktörler de eklenmiştir. Kadınlar, erkeklere göre hipergamiye daha fazla önem vermektedir.

Bir erkek ile bir kadın karşılaştıklarında, bilinçaltından birbirlerinin seviyesini ölçerler. Arada büyük bir fark varsa, yüksek seviyede yer alan kişi, düşük seviyede yer alan kişiden uzaklaşacaktır. Ancak buradaki en büyük problem kişilerin karşısındakinin seviyesini ölçmesinin tamamen öznel olmasıdır. Yani, aslında kişinin gerçek seviyesi değil, algılanan seviyesi ölçülmektedir. Kişi istediği kadar kültürlü, zeki, karakterli olsun, eğer karşısındaki onu böyle görmezse bir önemli olmayacaktır.

Örneğin, dış görünüş, zeka, sosyal statü gibi pek çok faktörde birbirine yakın bir erkek ile bir kadının karşılaştığını, erkeğin romantik ve ciddi bir ilişki istediğini, kadına da oldukça aşık olduğunu düşünelim. Erkek, bu durumda kadına oldukça fazla ilgi gösterecek, onu hediyelere ve iltifatlara boğacaktır. Her ne kadar tüm kadınlar ilgiden hoşlansa da, hipergami delisi kadın bir süre sonra erkeğin kendisine bu kadar ilgi göstermesinin nedenini bilinçaltında, erkeğin kendisinden daha düşük seviyede olmasıyla açıklayacaktır. Bunun sonucunda kadın, kendisine daha yüksek seviyede bir erkek arama eğilimine girecek ve erkeği terk edecek veya daha en başından erkeğin ilişki teklifini reddedecektir.

Peki ya erkek kadına karşı çok güçlü duygular beslemeseydi ve amacı ciddi olmasaydı, hatta aynı anda birkaç kadınla iletişim halinde olsaydı? Bu durumda erkek kadına fazla ilgi göstermeyecek hatta yer yer kötü davranacaktı. Hipergami delisi kadın, erkeğin kendisini fazla önemsememesini, kendisinin erkekten daha düşük seviyede olmasıyla açıklayacak, ve kendisini erkeğe beğendirmek için çaba gösterecektir. Bu durumda erkek, kadınla belki bir süre takılacak ancak nihayetinde kadını aslında sevmediği için bırakacaktır.

Kısaca, hipergami delisi kadın da diğer maddelerdeki kadınlar gibi kısır bir döngüye girecektir. Kendisine değer veren erkeklerden uzaklaşacak, kendisini önemsemeyen erkeklerle birlikte olmaya çalışacak, bunun sonucunda da hep üzülecek ve mutsuz, kısa süreli ilişkiler sürdürecektir.


Not: Hipergami duygusunun sosyal yapıya etkisi için şu yazımı, hipergami nedeniyle kadınların iyi erkekler yerine kötü erkekleri seçmeleriyle ilgili de şu yazımı okuyabilirsiniz.


Yazı sonrası biraz da müzik... 
Bir tane daha...

5 yorum:

 1. bu kadınlar kendilerini üzecek erkeklerle birlikte olurken aynı zamandada kendilerini üzmeyecek erkekleri üzüyorlar

  YanıtlaSil
 2. Bir kadın olarak 2. maddenin çok da doğru olmadığını düşünüyorum. Gerçektende romantik yaklaşanlara güvenemiyorum nerdeyse hepsi aslında seks düşünüp romantilkmiş gibi davranıyor çünkü.

  YanıtlaSil
 3. Bence bu bazı kadınlar değil tüm kadınlar için geçerli. Ekşiden başlığa bakın https://eksisozluk.com/hatunlarin-efendi-adam-yerine-pic-tercihi--1087525

  YanıtlaSil
 4. psikolojik analiz felan boş iş. ünlü atasözü gelsin, deveye diken insana ...

  YanıtlaSil
 5. baba sorunu olan kızlar maddesine katılmıyorum. baba sevgisi almayan kız kocasına daha çok bağlı olur

  YanıtlaSil

Google hesabı kullanmak istemeyenler yorum göndermek için Yorumlama Biçimi'nde Adı/URL kısmından seçim yapabilir.

Author: Can Guzel, Design: notral.com, notral.com - Copyright © 2016

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.