Son Yazılar

Sürme ve Göz Makyajı ÜzerineDoğru kullanıldığında çirkin bir kadını, tanrıça Afrodit’in bile kıskanacağı güzelliğe dönüştürebilen bir icat var. Dünyanın en eski makyaj malzemesi olan sürmeden bahsediyorum. Gözler, insanın zihnine açılan küçük pencereler ve bu pencereler sayesinde karşıdaki kişinin bakışları insanın ruhunun en derin noktalarına dokunuyor. Sürme ise bu bakışları üzerine çeken, dokunuşların etrafındaki siyah mıknatıs görevini görüyor.Sürmenin kadın güzelliği konusunda bir hayli yüksek etkisi var. Doğru uygulanmış bir sürme, gözü daha iri gösterip, aynı zamanda da göze daha belirgin hatlar kazandırıyor. Belirgin ve iri gözler ise daha güzel bir yüz demek (Araştırmalar sonucunda kadınlarda güzellik olgusunun iri gözler, yuvarlak hatlı surat, belirgin elmacık kemiği, küçük burun ve ince kaşlar ile doğrudan ilgili olduğu tespit edilmiştir). Toplumda gotik veya emo olarak tanımlanan kadınların da çoğunlukla güzel görünmesinin en önemli nedeni sürmeyi yoğun biçimde kullanmaları. Aşırıya kaçılmadığı sürece, özellikle siyah sürme hem kadın, hem de erkeklerde daha çekici gözler yaratıyor.

Sürme çekmenin dini boyutuna gelirsek, Hıristiyanlık ve Musevilikte sürme ile ilgili bir anlatım veya kural bulunmuyor. İslam’da ise sürmenin ayrı bir önemi var. İslam peygamberi Hz. Muhammed’in gözlerine sürme çektiği bilinmekte, hatta bazı kaynaklara göre sürme çekmek sünnet olarak kabul edilmektedir.  Kuran’da ise sürme ile ilgili herhangi bir kısıtlayıcı ve övücü ayet bulunmaz. Bu kapsamda İslami olarak hem erkek hem de kadınların sürme kullanması yasaklanmış değil. Zaten, sürme Orta Doğu’da yüzyıllardır uygulanan en gözde süslenme şeklidir. Hatta günümüzde bile; İslam’a göre kadınlar süslenmek amacıyla bacaklarını ve göğüslerini gösteremeyecekleri için, göz makyajı özellikle Müslüman kadınların en büyük güzellik kozu haline gelmiştir.
Elbette sürmenin tek amacı güzelleşmek değil. Sürme, güneş ışınlarının yoğun ve dik olduğu bölgelerde göze giren ışık miktarını azaltarak gözleri koruyor (Bu nedenle de sürme siyah renklidir; bildiğiniz gibi koyu renkler ışığı emer). Aynı amaçla futbol maçlarında bazı kalecilerin de göz çevrelerine veya yanaklarına sürme çektiğini görebilirsiniz. Ayrıca sürme gözdeki çapaklanmayı temizleyip, kirpiklerin uzamasına da yardımcı oluyor. Bu nedenlerle sürmenin bu özellikleri nedeniyle, sadece kadınlar değil, erkekler, çocuklar ve yaşlılar tarafından da kullanılması yararlıdır.

Her ne kadar sürmeyi ve onun mucizesini övsem de, sürme çekmekten kaynaklanan beğeni, yapaydır. Sürme, doğru yapıldığı takdirde her insanı - olumlu yönde -  olduğundan farklı göstermektedir ki, insanları tanımamız ve karşımızdakini gerçekten beğenmemiz için onları doğal hallerinde görmemiz şarttır. Çirkin kadın yoktur, az sürme vardır; sürmeyi beğenin ama sahte büyüsüne de fazla kapılmayın. 

Taglar:
*Sürme çekmek caiz midir?
*Sürme sünnet midir?
*Sürmenin yararlı nelerdir?


3 yorum:

 1. katılmıyorum sürme insanı güzel değil korkunç yapar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. senin zevk anlayışın korkunç

   Sil
 2. sürme erkeklere sünnettir.

  YanıtlaSil

Google hesabı kullanmak istemeyenler yorum göndermek için Yorumlama Biçimi'nden Anonim'i seçebilir. Nefret söylemi, ırkçılık ve reklam harici her türlü yorum ve eleştiri tarafsızca yayınlanacaktır.

Notral.com - tarafsız blog - Written by Kaotik Adam, Design by CC.com, - Copyright © 2018

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.