Son Yazılar

Origami ve 1000 Turna Kuşu
Origami zevkli ve kaliteli bir sanat. Hem el işi, hem de matematik ve soyut düşünce yeteneğinin kuvvetli olması gerekiyor. Origami, kâğıtların katlanarak özel şekillere sokulması anlamına geliyor ve başta Japonya olmak üzere birçok ülkede yaygın olarak icra ediliyor.

Origami ile çeşitli insan, hayvan, eşya veya hayali yaratık figürleri yapılıyor. Daha önce yapılmış ve yapılış anahtarı (nasıl katlanması gerektiğini gösteren şemalar) olan bir figürü yapmak sınırlarınızı fazla zorlamıyor, ama zor bir figürü ki bazen yüzlerce katlama gerektiren tarzlar olabiliyor, oluşturmak oldukça karışık ve uğraş verici. Kendinizin hayal edip bir figürü origamiden yapmanız ise eğer uzun yıllar çalışmadıysanız veya yetenekleriniz yoksa neredeyse imkânsız. Bu nedenle origami icrası çok zor, ama kopyalanması diğer dallara göre daha kolay bir sanat.

Origaminin Japon kültüründeki önemi büyük, özellikle origamiden turna kuşu yapmak özel bir anlama sahip. İnanışa göre 1000 adet turna kuşu yapan bir kişiye, tanrılar tarafından uzun ve sağlıklı bir yaşam verilirdi. Bu nedenle de eski Japonya’da insanlar, boş zamanlarında en az 1-2 tane turna kuşu yaparak, belli bir süre içinde 1000 turna kuşunu tamamlamaya çalışırlardı. Bu kültür antik zamanlardan devam ederek günümüze kadar geldi ve hala Japonya’nın birçok bölgesinde insanlar turna kuşu yapmaya devam ediyor.
Her ne kadar origami ile tanrıların bahşettiği sağlık ve güzel hayat efsanelerden geliyorsa da asıl turna kuşunun çağdaş Japon kültüründe popüler olması Sadako Sasasi adında 11 yaşında bir kız sayesinde gerçekleşti. 2. Dünya Savaşı sırasında Hiroşima’ya atılan atom bombası yüzünden kanser olan Sadako, tedavisi süresince iyileşme umuduyla origamiden turna kuşu yapmaya başlamıştı. Ama ne yazık ki 1000 turna kuşunu tamamlayamadan, 644. turnayı katlarken hayata gözlerini yumdu. Lakin Sadako’nun ölümünden sonra sevenleri geriye kalan 356 turnayı katlayıp onunla birlikte gömmüşlerdir. Hatta Japonya’nın farklı bölgelerindeki çocukların yaptığı ve hastaneye postaladığı turna kuşlarının sayısı günümüzde milyonlara ulaşmıştır. Bu eserlerin hepsi Japonya’da bir müzede sergilenmektedir. Ayrıca her yıl, atom bombasının atılışının yıl dönümü 6 Ağustos’ta Japon çocukları Sadako anısına, barış ve güzel yaşam için turna kuşları yapıp, Sadako’nun Hiroşima’daki anıtına gönderirler.

Origamiden turna kuşu yapmak, uzun yıllardır küresel barışın bir sembolü haline gelmiştir. Eğer siz de barış ve mutluluk için bir adet turna kuşu yapmak isterseniz, şu linkten ve de şu linkten nasıl yapılacağını inceleyebilirsiniz.

Ek olarak bazı güzel origami örnekleri için tıklayın.3 yorum:

  1. Sadako için bir tane kuş yaptım.

    YanıtlaSil
  2. amerikan emparyalizminin neden olduğu bir dramdır sadakonun hayatı

    YanıtlaSil

Google hesabı kullanmak istemeyenler yorum göndermek için Yorumlama Biçimi'nden Anonim'i seçebilir. Nefret söylemi, ırkçılık ve reklam harici her türlü yorum ve eleştiri tarafsızca yayınlanacaktır.

Notral.com - tarafsız blog - Written by Kaotik Adam, Design by CC.com, - Copyright © 2018

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.