Son Yazılar

JaponcaÜniversitede İspanyolca, Almanca, Fransızca, Rusça ve Japonca almış bir insan olarak size garanti edebilirim ki bir Türk’ün en kolay ve zevkli öğrenebileceği yabancı dil Japonca...

Japonca, genel olarak Japonya’da 130 milyon tarafından konuşulan bir dil. Japonca, Türkçe’nin de içinde olduğu Ural-Altay dil ailesinde bulunmakta. Bu nedenle Türkçe, Moğolca, Korece, Macarca, Fince ve Estonca ile benzer özellikler gösteriyor. Şimdi Japonca’yla ilgili biraz detay bilgiler öğrenelim:

Japonca şüphesiz en zor kısmı alfabesidir. Japonlar Kanji, Katagana ve Hiragana adı verilen üç adet alfabeyi kullanırlar. Bunlardan Hiragana genel olarak kullanılan ana alfabedir ve bu alfabe ile çoğunlukla Japonca metinler anlaşılabilir. 48 temel şekil ile yazılır ve öğrenmesi kolaydır. Katagana da aynı şekilde 48 temel şekilden oluşan ancak Japonca dışı dillerden gelmiş kelimeleri yazmak için kullanılır. Mesela Türkçe isimler Katagana ile yazılır. Üçüncü alfabe ise en zor olanı Kanji’dir. On binlerce karakter içeren Kanji, Çin'den alınmıştır. Her kelime için farklı şekil ve gösterim bulunmaktadır. Tamamını öğrenmek yıllar sürer ancak belli başlı 100 Kanji’yi öğrenerek günlük Japon gazeteleri ve dergileri rahatlıkla okunabilir.

Japonca sözcük kadrosu Çince, İngilizce ve Portekizce’den etkilenmiştir. Ancak Japonlar yabancı kelimeleri olduğu gibi dillerine geçirmez üzerlerinde hafif oynamalar yaparlar. 
Örn: knife: bıçak (İngilizce) naifu: bıçak (Japonca)

Japonca ile Türkçe’nin akraba diller olduğunu söylemiştim. Bu akrabalık dolayısıyla Japonca ve Türkçe'nin gramer yapısı birbirine benzer. İki dil de eklemeli yapıya ve aynı öğe diziliş sırasına sahiptir. Hatta Türkçe ve Japonca’daki bazı ekler bile aynıdır.

Örnek 1:
Ev-e gitmek (e eki Japonca’da da aynı)
Uchi:Ev
Ikimasu: gitmek
Uchi-e ikimasu: eve gitmek

Örnek 2:
Ayşe ev-de yer (de eki Japonca’da da aynı)
Yemek: tabemasu
Ayşe uchi-de tabemasu.


Japonca hem dilimize yatkınlığı hem de hoş Japon kültürü nedeniyle öğrenilmesi gereken bir dil. Alfabesinin farklılığı ve çoğu insana zor gelmesine rağmen aslında kolay bir dil olması ile de sizi farkı kılacaktır.- O -
3 yorum:

 1. üniversiteli arkadaşlara japoncayı kesinlikle önermiyorum hem zor hem de sadece bir üklkede konuşuluyo. bence ispanyolca seçin

  YanıtlaSil
 2. Japoncanın grameri çok kolaydır, dilin fonetiği diğer dillere göre çok belirgindir, iki farklı sessiz harf yanyana gelemez (özel durumları var) bunun için japonca kelimeleri ezberlemek ve japonca konuşulduğunda anlamak çok rahattır.
  Ayrıca Türkiyede çok az kişi japonca bildiği için japoncanın bilinmesi iş hayatında, sosyal hayatta ve CVde önemli bir fark yaratır.

  YanıtlaSil
 3. zevkli bir dil şiddetle tavsiye edilir...

  YanıtlaSil

Google hesabı kullanmak istemeyenler yorum göndermek için Yorumlama Biçimi'nden Anonim'i seçebilir. Nefret söylemi, ırkçılık ve reklam harici her türlü yorum ve eleştiri tarafsızca yayınlanacaktır.

Notral.com - tarafsız blog - Written by Kaotik Adam, Design by CC.com, - Copyright © 2018

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.