Son Yazılar

VocaloidJaponya'da 3D hologram eşliğinde konserleri düzenlenen sanal şarkıcıyı ve o konserlere gelen gerçek insanlardan oluşan çılgın kalabalığı duymuşsunuzdur. Bu çılgınlığın başlangıç noktası ise Vocaloid adlı bir bilgisayar programı. Programa bir şarkıya ait notaları ve sözleri giriyorsunuz, o da söylüyor. Müzik açısından bundan daha büyük bir teknolojik icat olabilir mi?


Vocaloid, Yamaha tarafından üretilen bir sanal şarkıcı yazılımıdır. Bu program, Voicebank denilen binlerce ses dosyasıyla oluşturulmuş gerçek insan seslerinin depolandığı bir veritabanını içeriyor. Siz de bu veritabanının yardımıyla programa istediğiniz şarkıyı söyletebiliyorsunuz. Şöyle düşünün, elinizde nota varken nasıl bir piyano programına notaları girdiğinde piyano şarkıyı çalıyorsa, elinizdeki nota ve sözlerle de Vocaloid hem çalıyor hem söylüyor. İsterseniz kendiniz yeni şarkılar üretip, Vocaloid içinde bulunan sanal şarkıcılara söyletiyor, isterseniz bilinen şarkıları coverlıyorsunuz, tamamen sizin isteğinize bağlı…

Vocaloid’i önemli kılan özelliklerden birisi de veritabanının çok geniş olması. Bu sayede sanal şarkıcı şarkıyı tam olması gerektiği tınıda ve duyguda söyleyebiliyor. Şarkıyı söyleyen sanal şarkıcıyı isterseniz neşeli, üzgün, heyecanlı, isterseniz de hızlı, yavaş veya kelimeleri yutarak söylemesi için ayarlayabiliyorsunuz.

Ayrıca Vocaloid ile ürettiğiniz ve söylettiğiniz her türlü şarkının yasal hakkı – Copyright’ı size ait oluyor. Yani kısaca aklınızda güzel bir melodi ve şarkı sözleri var ama sesiniz kötü veya şarkı söyleyerek kendinizi göstermek istemiyor musunuz? Vocaloid’e söyletin, sonra isterseniz Youtube’da yayınlayın isterseniz piyasaya sürün, şarkının bütün maddi manevi getirisi sizin olacaktır…


Vocaloid detaylı ve karışık ama öğrenince kullanması kolay bir program


Peki Hatsune Miku nereden geliyor?

Vocaloid programının onlarca karakteri var. Hatsune Miku ise bunlardan en ünlüsü. Kendisi bir bilgisayar programı olmasına rağmen gerçek insanlara 3D hologram teknolojisi ile konserler veriyor. Hatsune Miku sanki gerçek bir insanmış gibi karakteristik özellikleri ve hakkında birçok bilgi bulunuyor:


İsim:Hatsune Miku
Yaş:16
Doğum Günü: 31 Ağustos
Boy: 158 cm
Kilo:42
Tarz: Pop/Dans
Seslendirme: Saki Fujita
Giyim: Hi-Tech


Hatsune Miku’nun gerçek bir konserini izleyerek Vocaloid’in kalitesini inceleyebilirsiniz:
Son olarak yorumum; makine insanın yerine almaya artık hazır diyemeyeceğim, Vocaloid belki hala fazla mekanik bir ses sahip ama yinede örneğin Justin Bieber denen ergen kâbusundan daha iyi…

- O -5 yorum:

 1. şarkıcınında robotu çıktı doktorun hatta sevgilinin bile sanalını yapıcak bunlar en fazla 4-5 yıl sonra demedi demeyin ali t.

  YanıtlaSil
 2. Çakmasını yapsın yapsın da, ama gerçek değil ki ne olacak yani onun gerçekte hayal ürünü olduğunu düşündükçe insanın şevki kırılır....ama şu var vefat eden saygı değer bir sanatçının hologramının sahnede konser verdiğini görmek dinleyicileri çok etkileyebilir.

  YanıtlaSil
 3. ülkemizde çoğu kendini şarkıcı sanan şebekten daha iyi bence

  YanıtlaSil
 4. Bilgi için teşekkürler. Emeğine sağlık... Dediğin gibi ; gerçekten Bieber isimli ergen kabusundan 1000 kat iyi :)

  YanıtlaSil
 5. Sonunda programın adını öğrendim. Tam aradığım gibi bir program. Mükemmel. :) :)

  YanıtlaSil

Google hesabı kullanmak istemeyenler yorum göndermek için Yorumlama Biçimi'nden Anonim'i seçebilir. Nefret söylemi, ırkçılık ve reklam harici her türlü yorum ve eleştiri tarafsızca yayınlanacaktır.

Notral.com - tarafsız blog - Written by Kaotik Adam, Design by CC.com, - Copyright © 2018

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.