Son Yazılar

Üniversite Tercih RehberiYazıma yıllardır kullanılan klasik “Tebrikler zorlu bir maratonu tamamladınız, şimdi geldi doğru üniversite seçimine” cümlesini kullanarak başlıyorum. Gerçekten de zorlu bir süreci geride bıraktınız ama eğer uygun bir bölüm ve üniversite seçmezseniz, her şey boşuna yapılmış olacak. Bu yüzden tercihleriniz üzerinde detaylı bir araştırma yapıp öyle karar vermelisinizÖncelikle puanı düşük gelip de bir daha hazırlanmak istemeyen ve “neresi tutarsa” diye düşünerek üniversite seçimi yapacak arkadaşlara sesleneyim, sakın! Belki üniversite eğitimi 4 yıl sürüyor olabilir ama bu yaptığınız seçim gelecekteki 40 yılınızı belirleyecek. Bu yüzden eğer ki istediğiniz yeri kazanamadıysanız, bir kere daha şansınızı deneyin, sınava tekrar girin. 4 + 40 yıl kaybedeceğinize sınava tekrar hazırlanarak sadece 1 sene kaybedin.

Seçeceğiniz okulu, bölümü ve mezun olduğunuzda yapabileceğiniz meslekleri iyice araştırın. Okurken zevk alabileceğiniz, size uygun ve gelecekte kolayca iş bulabileceğiniz bir bölüm ile tanınmış bir okulu tercih etmeye çalışın.

Üniversite eğitiminde öğrendiğiniz bilgilerin ancak %10’unu iş hayatında kullanırsınız. Bu yüzden “Türkçe eğitim alıyım da konuları daha iyi anlayım” demeyin. İngilizce eğitim veren bir okul tercih edin. İngilizce iş bulurken her zaman işinize yarayacaktır. Ayrıca İngilizce’yi mezun olduktan sonra öğrenmek de daha zor olacağından üniversitede elinizden geldiğince İngilizcenizi geliştirin.

Üniversite sadece öğretim değil aynı zamanda da eğitim demektir. Yani, bölümünüz dışında da birçok aktiviteyle uğraşmalı ve kendinizi geliştirmelisiniz. Bu nedenle, sosyal ve kültürel olarak da gelişebileceğiniz bir üniversite tercihi yapın. Mesela, İzmirliyseniz sırf puanınız yetiyor diye bir Van’a, Ağrı’ya gitmeye kalkmayın. Aynı şekilde puanınız çok güzel geldiği için de istemediğiniz ama sırf puanınız harcanmasın diye size uygun olmayan yüksek bir yer seçmeyin. Örneğin, hayaliniz iç-mimarlık mesleğiyken, sırf çok iyi puan aldınız diye gidip tıp seçmeyin. Pişman olursunuz.

Kesinlikle ailenizin olduğu şehirde bir üniversiteyi tercih etmeyin. Ya da tercih edecekseniz, yurtta kalmaya bakın. Yurt hayatı zor gibi görünse de gerek akademik gerek sosyal birçok avantaja sahiptir. Diğer yandan ailenizin yanında kalırsanız liseye gider gibi üniversiteye gidip gelirsiniz. Evet, aile yanı daha rahattır, ama aynı zamanda size daha az şey katar.

Rehber öğretmenleri ve arkadaşlarınızı dinlemeyin, aslında hiçbir şey bilmezler. Gerçekten hangi mesleği yapmak istiyorsanız, o işte okuyun. Ama elbette kesinlikle işsiz kalacağınız veya yeteneğiniz olmayan bölümleri de seçmemeye çalışın. Mesela biyolojiden hiç anlamıyorsanız tıp, bilgisayardan anlamıyorsanız sırf fazla para var diye bilgisayar mühendisliği seçmeyin. Paşa paşa yapabildiğiniz bölümü yazın.

Son olarak, çoğunlukla en iyi üniversitede düşük puanlı bir bölümü okumak, en kötü üniversitede yüksek puanlı bir bölümü okumaktan iyi olabiliyor. Bu durumu da göz önünde bulundurarak puanınız yettiği kadar iyi bir üniversiteyi ve o üniversitede sevdiğiniz bir bölümü seçmeye çalışın.


Meslek Seçim Testi

Gerçekten ne istediğinize ve önünüzdeki 40 yıl boyunca hangi işte çalışacağınıza karar vermeden bölüm tercihi yapmayın. Özellikle, çevrenizdeki "şu bölümü seç iş olanakları fazla" gibi cümlelere kulak asmayın çünkü eğer sevmediğiniz bölümü seçerseniz zaten başarısız olur ve her şekilde işsiz kalırsınız. Meslek Testi için tıklayın.


Mühendislik İsteyenler
Öncelikle şunu anlamalısınız ki mühendislik bir bilim değil teknoloji işidir. Yani “ben bilim adamı olacağım” kafasıyla mühendislik seçmeyin, hayal kırıklığına uğrarsınız.

Mühendislik okuması zevkli olmayan, oldukça zor ama mezuniyet sonrası da en çok para kazanma ve yükselme şansına sahip bölümdür. Mühendislerin pek çok sektörde çalışma şansı vardır. Mühendisler genelde ya teknik alanda uzmanlaşarak mühendisliğe devam etmekte, ya da sosyal bilimler alanlarında, yöneticilik, insan kaynakları, bilgi-işlem, iletişim vs gibi pozisyonlarda görev alırlar. Zaten genellikle şirketler işletmeci yerine bir mühendisi, özellikle de MBA yapmış mühendisi tercih eder. Çünkü mühendislerin daha zeki (sayısal zeka) ve pratik olduğuna dair yaygın bir görüş vardır.

Mühendislik için üniversitenin adı oldukça önemlidir. 2.5 not ortalamasına sahip bir ODTÜ Makine Mühendisi çoğunlukla, 3.5 ortalamalı bir Selçuk Üniversitesi Makine Mühendisine göre daha fazla tercih edilir. Bu yüzden ismi iyi bir üniversiteye girmeye çalışın. Giremiyorsanız da ya bir daha hazırlanan ya da başka bir bölüm düşünün.

Mühendisliklerden, Elektrik – Elektronik, İnşaat, Bilgisayar, Endüstri ve Makine’yi seçebilirsiniz. Geriye kalan mühendislikler elbette ki önemlidir ama Türkiye’de iş bulma şansınız daha düşüktür. Geriye kalan mühendislikler için de geleceğin mesleği diyenlere kulak asmayın, çünkü o gelecek yakınlarda gelmeyecek.


Elektrik Elektronik Mühendisliği

Zorluk: 10/10
Özelde İş Bulma Şansı: 8/10
Devlette İş Bulma Şansı: 3/10
Ortalama Maaşlar: 7/10
Bölümün kız / erkek Oranı: %10 kız, %90 erkek
Temel İlgili Dersler: Fizik, Matematik, Kimya

Eğer gerçekten hoşlanıyorsanız seçin. Ama yok en yüksek puan alan mühendislik bu diye seçiyorsanız, üzgünüm ya 6-7 yılda bitirecek, ya da yatay geçişle başka bir bölüme geçeceksiniz. Elektrik - elektronik sevdası altında ezilen, depresyona giren, hatta tekrar ÖSS'ye giren nice gençler görmüştür bir çok üniversite...

Bu bölümün öğrencileri genelde ikiye ayrılır. Robota dönüşmüş olanları mühendisliğe devam eder ve o ünlü Aselsan projelerinde çalışırlar, genelde evlenemez ve 50 yaşına kadar anneleriyle yaşarlar. Diğer kısım ise İşletme, İktisat gibi alanlara kayarak mühendislikten uzaklaşmaya çalışır. Bu ikinci kısımdaki öğrenciler ile bir İşletmeci aynı işi yapmaya başlar ama elektrik – elektronikçi fazladan 4 yıl boyunca üniversite hayatında cehennemi tatmıştır. Tabi, bunun mükafatı olarak da işletmeciye göre tonla daha fazla para alır.

Diğer yandan elektrik – elektronik, tekniği seven, gerçekten bir şeyler üretmek isteyen insanlar için muhteşem bir bölümdür. Mesela, daha ikinci sınıf projelerinde denizaltı telsizi yapmaya başlayan bu öğrenciler, şüphesiz mezun olduklarında dünyaya farklı bir gözle bakarlar. Telefon, televizyon, bilgisayar, tank, roket gibi çeşitli elektronik aletler yapan teknoloji mühendisleri olabilirler.


Bilgisayar Mühendisliği

Zorluk: 8/10
Özelde İş Bulma Şansı: 9/10
Devlette İş Bulma Şansı: 5/10
Ortalama Maaşlar: 7/10
Bölümün kız / erkek Oranı: %30 kız, %70 erkek
Temel İlgili Dersler: Matematik
Öncelikle online tasarım yapmak, video, müzik editlemek veya photoshop için bu bölümü seçmeyi düşünüyorsanız vazgeçin! Çünkü bu saydıklarımı Grafik Tasarım bölümü yapmaktadır. Bilgisayar mühendisliği ise kod yazmaktır. Bilgisayardaki MS-Dos’u hatırlarsanız, bilgisayar mühendisleri 4 yıl boyunca o tarz bir ekranla zaman geçirirler.

Bilgisayar, en kolay ve rahat mühendisliklerden birisidir. Ne inşaatçılar gibi şantiyelerde dolaşır, ne de elektrik – elektronikçiler gibi ağır fizikle uğraşırlar. 4 yıl boyunca yerinden kalkmadan, bilgisayar ekranına bakılarak bitirilebilecek yegâne mühendisliktir. Bilgisayar mühendisleri fizik, kimya, biyoloji gibi fen derslerini görmez, sadece matematik ile ilgilenirler. Bilgisayar mühendisliğinin başka güzel bir özelliği de serbest çalışmaya imkân sağlamasıdır. Bir bilgisayar mühendisi, bir şirkette veya devlette çalışmak yerine yazılımcı olabilir ve Android, Windows gibi platformlar için evinde uygulama yazabilir veya web girişimcisi olabilir.

Ancak bu bölümün de dezavantajları vardır.  Bilgisayar mühendisleri genellikle farklı sektörlere geçemezler. Örneğin bir endüstrici rahatlıkla yönetici olabilirken, bilgisayarcılar genellikle şirketlerin bilgi işlem bölümlerinde yavaş yavaş ilerlemek zorunda kalırlar. Ayrıca elektrik – elektronik ve endüstri mühendisleri de kodlama dersi aldıklarından, bazen şirket bilgisayar mühendisi yerine bu diğer iki mühendislikten eleman seçebilmektedir. Ancak yine de bilgisayar mühendisliği, akıllı telefonların da icadıyla, özellikle yurtdışında çalışmak düşünülüyorsa geleceği çok parlak olan bir mühendisliktir.


Endüstri Mühendisliği

Zorluk: 7/10
Özelde İş Bulma Şansı: 8/10
Devlette İş Bulma Şansı: 7/10
Ortalama Maaşlar: 8/10
Bölümün kız / erkek Oranı: %50 kız, %50 erkek
Temel İlgili Dersler: Matematik
Mühendis olmak istiyorum ama diğer mühendisler gibi asosyal, sayısal ve gözlüklü olmak istemiyorum, sosyal hayatla ve yönetimle iç içe olmak istiyorum diyorsanız doğru adrestesiniz. Endüstri mühendisliği, içinde hiçbir fen konusu (fizik, kimya, biyoloji) olmayan bir mühendisliktir. Temeli matematik özellikle de olasılık üzerine kuruludur. Eğer permütasyon, olasılık, türev ve grafik okuma gibi konularınız kötüyse ve sevmiyorsanız bu bölümü seçmeyin.

Endüstri mühendisliği de diğer mühendislikler gibi okuması zevksiz ve zor bir bölümdür. Ancak diğer mühendisliklere göre daha hafif ve yönetimsel konular içerir.  Endüstri mühendisleri, teknikten uzaklaşarak işletme veya finans alanında çalışabilir veya fabrikalarda üretim planlamacı, lojistik ve kalite kontrol gibi işlerle uğraşabilir. Genellikle işletme ile benzerlikler taşıdığı için çoğu şirket tarafından işletmeci yerine alınmaktadırlar. Ancak endüstri mühendisliği yönetimsel bir mühendislik olduğu için bir takım dezavantajlara da sahiptir. Örneğin bir fabrikada en fazla 2-3 endüstri mühendisi çalışır ve herhangi bir krizde ilk olarak işten çıkarılacaklardır.  Ayrıca her şirketin az sayıda endüstri mühendisine ihtiyacı olduğu için mezuniyet sonrası iş bulamama sıkıntısını fazlasıyla yaşayacaksınız.

Not: Kamu kurumları tarafından en çok tercih edilen mühendislikler Bilgisayar ve Endüstri'dir.


İnşaat Mühendisliği

Zorluk: 9/10
Özelde İş Bulma Şansı: 9/10
Devlette İş Bulma Şansı: 1/10
Ortalama Maaşlar: 9/10
Bölümün kız / erkek Oranı: %5 kız, %95 erkek
Temel İlgili Dersler: Fizik, Matematik, Kimya
En bulaşık mühendislik dallarından birisidir. 2. Sınıftan itibaren, stajla birlikte zamanınınız büyük bölümü şantiyelerde, çimento, toz, toprak arasında geçmeye başlar. Ayrıca inşaat, ağır fizik dersleri olan bir mühendisliktir. Bu nedenle fizikten hoşlanmayan ve yapamayan öğrencilere kesinlikle önermiyorum.

İnşaat mühendisliği AR-GE yani araştırma geliştirmeye kapalı bir mühendisliktir. İnşaatta, diğer mühendisler gibi yeni bir şeyler üretme ve geliştirme gibi bir durum pek söz konusu değildir. Daha önce yapılmış icatları öğrenir ve onun üzerinden ilerlersiniz. Araştırmaya ve bilime meraklı bir insansanız başka bir mühendislik dalını seçmeniz yararlı olacaktır.

Elbette inşaatın birçok iyi yönü de bulunmaktadır. Öncelikle inşaat özelde iş bulma oranı en yüksek olan mühendisliktir. Eğer adam gibi bir okuldan mezun olmuş ve boş boş gidip gelmemişseniz, mezun olunca büyük ihtimalle iş bulamama gibi bir sıkıntınız olmayacaktır. Ancak diğer yandan inşaat, sektör değiştirmeye kapalı bir mühendisliktir. Devlette de özelde de çalışsanız hemen hemen aynı işi yapacaksınız.


Makine Mühendisliği

Zorluk: 10/10
Özelde İş Bulma Şansı: 9/10
Devlette İş Bulma Şansı: 2/10
Ortalama Maaşlar: 7/10
Bölümün kız / erkek Oranı: %5 kız, %95 erkek
Temel İlgili Dersler: Fizik, Matematik, Kimya:
Elektrik – elektronik gibi gerçekten hoşlanıyorsanız seçmeniz gereken bir mühendisliktir. Ama sırf ismi havalı veya iyi para kazandırıyor diye seçecekseniz, gelecekte hem makine cümlesini duyunca mideniz bulanacak hem de üzgün üzgün doğu avrupa sokaklarında dolanacaksınız.

Makine mühendisliği, en sevimsiz mühendisliklerden birisidir. Ve makine mühendislerinin başka sektörlerde çalışmaları da kolay değildir. Bu yüzden makine seçecekseniz gerçekten isteyip istemediğinize emin olun. Sonra çok pişman olursunuz. Makine; kir, pas, yağ dolu bir bölümdür. Buralardan kurtulsanız bile bu sefer de bilgisayar başında saatlerce el büyüklüğünde bir makine parçasını milimetrik detaylarla çizmeye çalışırsınız. 

Makine mühendisliğindeki kız sayısı %1 gibi bir oranla elektrik – elektronikten daha da azdır. Makine mühendisleri hiçbir şekilde sosyal seçmeli dersler almadığı ve ders yükü nedeniyle sosyal etkinliklere katılmadığı için asosyal yetişirler. Kendinizi üniversite yerine 4 yıl süren askerlikte hissedebilirsiniz.  
Elbette tüm bu olumsuzlukların yanında, makine mühendisleri birçok işi yapabilen elemanlar haline gelirler. Aşırı boş bir şekilde üniversiteyi bitirmediyseniz muhakkak maaşından memnun kalacağınız bir iş bulabilirsiniz. Kariyer basamaklarını da kolaylıkla atlarsınız.
Ayrıca üniversite hayatını yaşamak isteyen erkeklerin de asla seçmemesi gereken bir bölümdür. Nitekim bu bölümde neredeyse hiç kız yoktur. Ya da şöyle diyelim, 150 kişilik bir sınıfta ortalama 3 kız olur ve bu kızlardan birisi sizden daha yakışıklı, diğer ikisi ise bıyıklı ve sakallıdır.

Mühendislik isteyenler için en iyi 10 üniversite:

1)   Orta Doğu Teknik Üniversitesi
2)   İstanbul Teknik Üniversitesi
3)   Bilkent Üniversitesi
4)   Boğaziçi Üniversitesi
5)   Yıldız Teknik Üniversitesi
6)   Ege Üniversitesi
7)   Dokuz Eylül Üniversitesi
8)   Koç Üniversitesi
9)   Gazi Üniversitesi
10) Selçuk Üniversitesi


Tıp İsteyenler

Zorluk: 9/10
Özelde İş Bulma Şansı: 10/10
Devlette İş Bulma Şansı: 9/10
Ortalama Maaşlar: 10/10
Bölümün kız / erkek Oranı: %50 kız, %50 erkek
Temel İlgili Dersler: Biyoloji
Tıp okunması en zor bölümlerden birisidir. Öncelikle sosyal hayatınız fazla olmayacak buna hazır olun. Ayrıca başka bölümlerden arkadaşlarınız hukuk kitaplarıyla veya bina maketleriyle uğraşırken siz cesetlerle, bağırsaklarla haşır neşir olacaksınız. Elbette mezun olduğunuz zaman bütün diğer bölümlerde okuyan arkadaşlarınızdan daha üstün bir konuma geleceksiniz ve “açılın ben doktorum” cümlesinin verdiği hazzı tadacaksınız. Ama dediğim gibi bu yolda çok büyük emek göstermeniz ve birçok uğraş ve zevkten fedakarlık etmeniz gerekebilir.

Tıp okuyacaksanız, İngilizce veya Türkçe eğitim fark etmez. Zaten İngilizce eğitim verdiğini iddia eden çoğu tıp fakültesi de derslerde Türkçe İngilizce karşımı bir düzen yaratmıştır.

Gerçekten okumaya ve çalışmaya istekliyseniz bu bölümü seçmelisiniz. Tıp eğitimi dolu dolu 6 yıldan oluşmaktadır ve üniversite bittiğinde de Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ile uğraşmak zorunda kalırsınız. Puanınız çok yüksek geldi diye değil de gerçekten hayaliniz doktorluk yapmaksa bu bölümü seçin.


Tıp isteyenler için en iyi 10 üniversite:

1)   İstanbul Üniversitesi
2)   Hacettepe Üniversitesi
3)   Ankara Üniversitesi
4)   Ege Üniversitesi
5)   Marmara Üniversitesi
6)   Gazi Üniversitesi
7)   Koç Üniversitesi
8)   Dokuz Eylül Üniversitesi
9)   Fatih Üniversitesi
10) Uludağ Üniversitesi


Diş Hekimliği İsteyenler

Zorluk: 10/10
Özelde İş Bulma Şansı: 9/10
Devlette İş Bulma Şansı: 6/10
Ortalama Maaşlar: 10/10
Bölümün kız / erkek Oranı: %50 kız, %50 erkek
Temel İlgili Dersler: Biyoloji, Kimya, Fizik
Tıp bitirmeden “doktor” olarak çağırılabileceğiniz bir meslektir ve en az doktorlar kadar da iyi para kazanırsınız. Ancak ne var ki, dişçilik dünyanın en zor meslekleri arasında gösterilir. Belli bir noktaya odaklanarak çalışmak yüzünden birçok göz problemleri ve sürekli eğik çalışmak yüzünden de çeşitli sırt ve kas problemleriyle karşılaşırsınız. Bütün gün boyunca milletin ağız kokusunu çekmek de cabası… Eğer aman aman bir aşkınız yoksa diş hekimliğine karşı, kesinlikle uzak durun!Hukuk İsteyeler

Zorluk: 3/10
Özelde İş Bulma Şansı: 3/10
Devlette İş Bulma Şansı: 9/10
Ortalama Maaşlar: 2/10
Bölümün kız / erkek Oranı: %50 kız, %50 erkek
Temel İlgili Dersler: Sözel yetenek
Hukuk okuması en zevkli bölümlerden birisidir. Hukuk bölümüne ağır diyenlere aldırış etmeyin, hem eğlenceli hem de diğer bölümlere göre kolay dersleriniz olur. Hukuk bölümü öğrencileri genellikle bölümlerini severek ve zorlanmadan okurlar. Ancak Türkiye’deki adalet sistemindeki iğrenç yapı dolayısıyla meslek hayatında çok büyük zorluklarla karşılaşmaktalar. Ayrıca hukuk, mezun olunan üniversitenin fazla önemli olmadığı bir bölümdür. Bu nedenle eğer maddi imkânlarınız çok yüksek değilse, özel bir okul yerine herhangi bir okulda hukuk bölümünü bitirip, o sırada para biriktirip kendi işinizi kurmaya çalışın. Nitekim çoğu yeni hukukçu başkalarının altında çok zor şartlarla çalışmaktadır. Diğer yandan eğer savcı ve hâkim olmayı düşünecekseniz, yıllarca Türkiye’de oradan oraya dolaşacağınızı bilin. Bu İstanbul, İzmir gibi yerler değil çoğunlukla Mardin, Çorum gibi yerler olacaktır. Ayrıca son zamanlarda aşırı miktarda artan hukukçu sayısı nedeniyle ağır bir rekabet ortamında yaşayacağınızı da unutmayın.

Hangi üniversite olursa olsun hukuk eğitimi (bir kaç istisna hariç) Türkçe’dir. Bu bir yandan daha kolay bir eğitim hayatı yaratırken diğer yandan da İngilizce’niz eğer siz ek bir gayret göstermezseniz fazla gelişmez. Ayrıca yurtdışı hukuk eğitimi ile Türkiye tamamen farklıdır. Bu nedenle yurtdışında çalışmak gibi bir hayaliniz varsa Hukuk sizin için doğru bir adres değil.

Hukuk tamamen sözel ve ezber işidir. Eğer ezberiniz kötüyse veya saatlerce kitap okuyamıyorsanız bu bölümü seçmemelisiniz. Ama eğer ağzınız laf yapıyor, ezberiniz ve okumanız iyi ise işte o zaman doğru adrestesiniz.


Hukuk isteyenler için en iyi 10 üniversite:

1)   Galatasaray Üniversitesi
2)   Bilkent Üniversitesi
3)   İstanbul Üniversitesi
4)   Ankara Üniversitesi
5)   Fatih Üniversitesi
6)   Hacettepe Üniversitesi
7)   Koç Üniversitesi
8)   Marmara Üniversitesi
9)   Akdeniz Üniversitesi
10) Gazi Üniversitesi


 
İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler İsteyenler


İşletme İsteyenler

Zorluk: 1/10
Özelde İş Bulma Şansı: 10/10
Devlette İş Bulma Şansı: 10/10
Ortalama Maaşlar: 4/10
Bölümün kız / erkek Oranı: %50 kız, %50 erkek
Temel İlgili Dersler: Sözel yetenek, Matematik
Mezun olduğunuz zaman kimse sizi havada kapmayacak, gözünüzü açın. İş bulsanız dahi, müdür falan olamayacaksınız uzunca bir süre. Sağa sola koşturacak, ayak işlerini yapacaksınız. Şu anda İşletme Türkiye’de en çok mezun veren bölümlerden birisi, ayrıca birçok yerde MBA’li mühendisler de sizin yerinize tercih edilebiliyor. Bu nedenle bu kadar rakip içinde özel olmak istiyorsanız öğrenim süresinde kendinizi çok fazla geliştirmeniz gerekiyor. İşletmede üniversitenin adı önemlidir, bu nedenle eğer işletme okumayı düşünüyorsanız girebildiğiniz en iyi üniversiteye girmeye bakın.


İktisat İsteyenler

Zorluk: 5/10
Özelde İş Bulma Şansı: 10/10
Devlette İş Bulma Şansı: 10/10
Ortalama Maaşlar: 7/10
Bölümün kız / erkek Oranı: %50 kız, %50 erkek
Temel İlgili Dersler: Matematik
Gerçekten okumak istiyorsanız seçin. Başarılı iktisatçılar çok iyi yerlere gelebildiği gibi, birçoğu da işsiz kalmaktadır. Ama genel olarak iktisat, mühendislik, mimarlık, tıp ve hukuktan sonra en iyi bölümlerden birisi olarak görülür. Hem birçok özel şirkette ve devlette çalışma imkanına sahip olur, hem de farklı sektörlere rahatça geçiş şansınız olur. İktisat sayısal temelli bir bölümdür. Bu nedenle eğer sözel bir kafanız varsa bu bölümü seçmenizi önermiyorum. İktisatta da üniversitenin adı önemlidir, iyi bir üniversite seçmeye bakın.


Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilgiler, Kamu Yönetimi İsteyenler

Zorluk: 3/10
Özelde İş Bulma Şansı: 1/10
Devlette İş Bulma Şansı: 8/10
Ortalama Maaşlar: 5/10
Bölümün kız / erkek Oranı: %60 kız, %40 erkek
Temel İlgili Dersler: Sözel Yetenek, Tarih, Coğrafya
Uluslararası ilişkiler okuyunca diplomat, kamu yönetimi okuyunca kaymakam veya siyasal bilgiler okuyunca milletvekili olunmuyor. Öncelikle bunu aklınızdan çıkarmayın. Uluslararası ilişkiler için eğer sağlam bir torpiliniz ve yüksek bir KPSS puanınız yoksa çok başarılı bir okul hayatınız olsa bile diplomat olabilmeniz imkansızdır. Bu aynı şekilde siyasal bilgiler için de geçerli. Kaymakamlık için ise direk KPSS ile atanırsınız. Benim önerim, eğer siyaset sizin için çok büyük bir zevk değilse bu bölümleri seçmek yerine, aynı fakülteden iktisat, işletme gibi bölümleri seçmenizdir.


Psikoloji İsteyenler

Zorluk: 6/10
Özelde İş Bulma Şansı: 5/10
Devlette İş Bulma Şansı: 3/10
Ortalama Maaşlar: 9/10
Bölümün kız / erkek Oranı: %70 kız, %30 erkek
Temel İlgili Dersler: Sözel Yetenek
Dengesiz bir bölümdür. Bazı mezunları ayda binlerce dolar kazanabilirken, bazı mezunları da işsiz işsiz gezmektedir. Bu bölüm için üniversitenin adı ve not ortalamanız çok önemli. Eğer çalışkansanız ve gerçekten psikolojiye meraklıysanız bu bölümü ve bilinen bir üniversiteyi seçin. Mezun olduğunuzda para sıkıntısı çekmeyeceksiniz. Diğer türlü ise sürünebilirsiniz.


Tarih, Felsefe, Edebiyat İsteyenler

Zorluk: 2/10
Özelde İş Bulma Şansı: 1/10
Devlette İş Bulma Şansı: 2/10
Ortalama Maaşlar: 3/10
Bölümün kız / erkek Oranı: %50 kız, %50 erkek
Temel İlgili Dersler: Sözel Yetenek, Tarih
Eğer amacınız üniversiteyi sadece hobi veya genel kültür edinmek amacıyla okumak ise bu bölümleri seçebilirsiniz. Ama mezun olunca bir mesleğinizin olmasını ve iş bulmayı da istiyorsanız bu bölümlerden uzak durun. Bu bölümlerde Boğaziçi mezunu olsanız bile aç kalma ihtimaliniz yüksektir. Bazı gençler üniversitede akademik kariyer yapmak amacıyla bu bölümleri seçiyorlar ama unutmayın, bir bölüme yılda 50 kişi gelir ve sadece 2 kişi üniversitede kalır. Ancak yine de eğer ki tarihe, edebiyata özel bir ilginiz varsa, okumayı ve araştırmayı seviyorsanız bu bölümleri seçebilir ve elbet bir şekilde yükselebilirsiniz. Sonuçta hepimizin tanıdığı ve iyi paralar kazanan ünlü tarihçiler de var.


İktisadi, idari ve sosyal bilimler seçecekler için en iyi 10 üniversite

1)   Boğaziçi Üniversitesi
2)   Bilkent Üniversitesi
3)   Orta Doğu Teknik Üniversitesi
4)   Galatasaray Üniversitesi
5)   Hacettepe Üniversitesi
6)   Ankara Üniversitesi
7)   İstanbul Üniversitesi
8)   Koç Üniversitesi
9)   Yıldız Teknik Üniversitesi
10) Dokuz Eylül ÜniversitesiFen Bilimleri İsteyenler

Kesinlikle uzak durun. Hem sıkıcı bir öğrenim hayatı hem de mezuniyet sonrası zor bir iş arama dönemine girersiniz. Türkiye’de Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik gibi bölümlerin öğrencileri, öğretmenlik de yapamadıkları için genellikle işsiz kalır. Ancak yine de “ben fantastik planlar yapmayı seviyorum, çok başarılı bir biyolog olacağım” diyorsanız elbette seçmekte özgürsünüz.


Fen bilimleri seçecekler için en iyi 10 üniversite

1)   Orta Doğu Teknik Üniversitesi
2)   İstanbul Teknik Üniversitesi
3)   Yıldız Teknik Üniversitesi
4)   Hacettepe Üniversitesi
5)   Ege Üniversitesi
6)   Bilkent Üniversitesi
7)   Boğaziçi Üniversitesi 
8)   Koç Üniversitesi
9)   Dokuz Eylül Üniversitesi
10) Gazi ÜniversitesiYabancı Dil Öğretmenliği İsteyenler

Zorluk: 2/10
Özelde İş Bulma Şansı: 10/10
Devlette İş Bulma Şansı: 7/10
Ortalama Maaşlar: 5/10
Bölümün kız / erkek Oranı: %60 kız, %40 erkek
Temel İlgili Dersler: Yabancı Dil
Eğer ki kaliteli bir üniversitede İngilizce Öğretmenliği seçecekseniz, iş bulma ihtimaliniz yüksek olacak ve aynı zamanda da gayet yeterli paralar kazanabileceksiniz. Bunun dışında ise diğer dil öğretmenliklerini ve alt sıralardaki okulların İngilizce bölümlerini önermiyorum.Mimarlık İsteyenler

Zorluk: 9/10
Özelde İş Bulma Şansı: 8/10
Devlette İş Bulma Şansı: 4/10
Ortalama Maaşlar: 9/10
Bölümün kız / erkek Oranı: %70 kız, %30 erkek
Temel İlgili Dersler: Matematik, Geometri
Zor ama zevkli bir bölümdür. Ne mühendislik kadar sayısaldır ne de tasarımcılık kadar sözel bir derstir. Temeli geometri bilgisi ve hayal gücü üzerine kuruludur. Kısaca sanatsal ve sayısal bir meslektir. Eğer çiziminiz iyiyse, geometriden ve simetriden hoşlanıyorsanız gönül rahatlığıyla bu bölümü seçebilirsiniz. Mimarlık yetenek isteyen bir bölümdür, bu nedenle eğer çizim ve soyut düşünme yeteneğiniz yoksa bu bölümden uzak durmanızı öneririm.

Mimarlığın iş olanakları ve aldıkları maaş yüksektir. İster bir şirket veya devlette çalışabilir, isterseniz de kendi işinizi kurabilirsiniz. Ama unutmayın, mimarlık da bazı mühendislikler gibi başka sektörlere kolaylıkla kayamayacağınız bir meslektir. Eğer mimarlık okuyacaksanız, mimar olacaksınız, başka alanlara açılamayacaksınız.

Eğer kızsanız, iç-mimarlık uygun bir meslektir. Zaten bu meslekte bir feminen baskınlığı söz konusudur. Zor bir meslek olmaması nedeniyle de rahat rahat “hem çocuk, hem de kariyer” yapabilirsiniz. Şehir ve bölge planlama ise, özellikle İstanbul’da çalışacaksanız, başarılı olduğunuz takdirde sağlam para kazandıracak bir meslektir. Ancak fazla başarılı olamayanların açıkta kaldığını da hatırlatayım.


Mimarlık, İç Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama isteyenler için en iyi on üniversitesi:

1)   Orta Doğu Teknik Üniversitesi
2)   İstanbul Teknik Üniversitesi
3)   Mimar Sinan Üniversitesi
4)   Yıldız Teknik Üniversitesi
5)   İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
6)   Dokuz Eylül Üniversitesi
7)   Uludağ Üniversitesi
8)   Anadolu Üniversitesi
9)   Selçuk Üniversitesi
10) Akdeniz Üniversitesi
EKSTRA BİLGİLER


Kampüs Olanakları:

Türkiye'deki en kapsamlı ve geniş kampüs şüphesiz Odtü'nündür. Gerçek anlamda bir kampüs üniversitesi hayatı istiyorsanız Odtü doğru tercih olabilir. Diğer yandan Boğaziçi Üniversitesi hem geniş ve merkezi bir kampüs hem de boğaz manzarası nedeniyle özellikle İstanbullu olmayan adaylar için bir rüyadır. Galatasaray ve Bahçeşehir Üniversiteleri de kampüsleri yetersiz olsa bile Boğaz kenarında eşsiz bir lokasyonda bulunmaktadırlar. Özellikle Beşiktaş ve Ortaköy'e yakınlıkları nedeniyle renkli bir sosyal hayat yaşayabilirsiniz. Bilkent ve Hacettepe Üniversiteleri büyük ve ulaşımı kolay kampüslere sahiptirler. Zaten Ankara'da, Odtü, Bilkent ve Hacettepe orman içine kurulmuş yanyana bulunan üç devasa üniversitedir. Koç Üniversitesi, Sarıyer'de bulunan yeşilin kalbinde ve boğaza yakın bir kampüse sahiptir. Ancak Koç, İstanbul'un merkezi yerlerine uzaklığı ve ulaşım zorluğu nedeniyle eğer otomobil sahibi olmayacaksanız güzel bir tercih olmayabilir. Sabancı Üniversitesi'nin ise İstanbul'un artık İstanbul olmadığı, İzmit'e daha yakın olan Tuzla'da bulunan bir kampüsü bulunmaktadır.Türkiye Top 5 Üniversitesi (Büyük Beşli):

- Boğaziçi Üniversitesi (İstanbul)
- Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara)
- Bilkent Üniversitesi (Ankara)
- İstanbul Teknik Üniversitesi (İstanbul)
- Koç Üniversitesi (İstanbul)


Türkiye İkinci Top 15 Üniversitesi (On Beşli):

- Hacettepe Üniversitesi (Ankara)
- Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul)
- Sabancı Üniversitesi (İstanbul)
- İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İzmir)
- Ege Üniversitesi (İzmir)
- Fatih Üniversitesi (İstanbul)
- Ankara Üniversitesi (Ankara)
- İstanbul Üniversitesi (İstanbul)
- Gazi Üniversitesi (Ankara)
- Çukurova Üniversitesi (Adana)
- Anadolu Üniversitesi (Eskişehir)
- Selçuk Üniversitesi (Konya)
- Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir)
- İstanbul Bilgi Üniversitesi (İstanbul)
- Akdeniz Üniversitesi (Antalya)


Top 5 Üniversitede ortalama en yüksek puanlarla alan 10 bölüm:

1)   Tıp
2)   Elektrik Elektronik Mühendisliği
3)   Endüstri Mühendisliği
4)   İngilizce Öğretmenliği
5)   Mimarlık
6)   Makine Mühendisliği
7)   Bilgisayar Mühendisliği
8)   İnşaat Mühendisliği
9)   Hukuk
10) Dişçilik


Genel Üniversite Sıralaması


438.   Orta Doğu Teknik Üniversitesi
479.   Bilkent Üniversitesi
508.   Boğaziçi Üniversitesi
720.   İstanbul Teknik Üniversitesi
798.   Ankara Üniversitesi
818.   Hacettepe Üniversitesi
939.   Ege Üniversitesi
1967. Anadolu Üniversitesi
1082. Gazi Üniversitesi
1231. Çukurova Üniversitesi

- O -


274 yorum:

 1. sakın ha istatistik bölümünü seçmeyin benden söylemesi mezun olduktan sonra garanti işsizsiniz.

  YanıtlaSil
 2. Düşük puanlı paralı dandirik özel üniversiteleri tercih etmeyin, olmazsa tekrar girin sınava iyi bir devlet üniversitesine kapak atın veya "Sabancı,Koç veya Bilkent'i "tercih edin.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba ben çok kararsız kaldım açıkçası umarım bana bir yol gösterirsiniz ben bilkent üniversitesini istiyorum ama 2 bölüm arasında çok kaldım 1.si kimya 2.si kentsel tasarım ve peyzaj kimya bölümü tam burslu tutuyor ama kimyayı cok sevmiyorum sırf çok iş imkanı var diye ailem istiyor ama 2. yazdıgım bölümü inceledim gerçekten ilgimi çekti fakat iş imkanı konusunda tereddüt yaşıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle Bilkent doğru bir tercih. Türkiye'nin 5 büyüğüne girmek her zaman bir avantajdır: Odtü, Bilkent, Boğaziçi, Koç, İtü

   Bölüme gelirsek peyzaj mimarlığı zevkli ama iş olanakları çok düşük bir bölüm. Diğer yandan kimya bölümünün de fazla iş olanakları olduğu söylenemez (yine de peyzaja göre daha fazla).

   Benim önerim asla sevmediğin bir tercih yapmaman. "Kimyayı çok sevmiyorum" ile başlanacak bir kimya bölümü, pişmanlık getirir, ya 1. sınıfta tekrar üniversite sınavına girmeye karar verir, ya da hayatın boyunca sevmediğin bir meslekle uğraşırsın. Hatta, bölümünü sevmediğin için üniversite hayatında başarısız olman ve işsiz kalman da olası.

   Bence sadece iki seçenek üzerine düşünmemelisin. Bilkent kimya'yı tam burslu kazanabiliyorsan önünde daha bir çok tercih olmalı. Sevdiğin ve iş olanakları fazla bir bölüm ve kaliteli bir üniversiteyi göz önünde bulundurup optimal bir kesişim yapmalısın.

   Sil
 4. Bilgi üniversitesi hakkında ne dusunuyorsunuz? Bende bilgi mimarlık ve bilkent kentsel tasarım bölümleri arasında kaldım bilgi yeni yeni kendini göstermeye baslayan bir okul fakat bir bilkent olmadıgını dusunuyorum sizce öncelikle üniversite mi bölüm mü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilkent, Türkiye'nin top 5 okulundan birisi ve ayrıca uluslararası alanda da dünyanın en iyi 250 üniversitesi arasında (önünde Odtü var). Bilgi ise henüz zirve üniversiteleri arasında değerlendirilemeyecek ama potansiyeli olan bir okul.

   Mimarlık zor, ama zevkli bir bölüm ve iş bulamama durumunuz olmaz. Diğer yandan kentsal tasarım ile işsiz kalmanız olası.

   Bence kesinlikle Bilgi Mimarlık çok daha iyi bir tercih çünkü bölüm, üniversiteden daha önemli. Bunu şöyle düşünebilirsiniz: üniversiteyi 4-5 yıl okuyacak, bitirdikten sonra da en fazla 2-3 yıl daha ekmeğini yiyecekseniz, ama seçeceğiniz mesleği 30-40 yıl boyunca yapacaksınız.

   Not: Ayrıca Bilgi İstanbul'da ve Bilkent Ankara'da olduğu için de Bilgi daha mantıklı bir tercih gibi görünüyor. Üniversite hayatı sadece eğitim değil aynı zamanda da bireysel gelişim ve İstanbul yaşamı bunu daha kolay sağlar.

   Sil
 5. Merhaba.Ben işletme bölümü istiyorum ve seçeneklerim; Marmara İng, ODTÜ veya İstanbul Üni.Sizce hangisi daha mantıklı olur?İstanbul da yaşıyorum.O yüzden Ankara da yaşama konusu da kafamı karıştırıyor.Öteki taraftan ailem İstanbul veya Marmara hukuk okumam taraftarı.Mesleki açıdan daha iyi olur diyorlar.Benim hedefimse yurt dışında özel sektörde çalışmak.Siz ne düşünürsünüz böyle bir durumda?Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En önemlisi istediğiniz işi yapmanız.

   Hukuk güzel bir tercih. İstanbul üniversitesi de hukuk eğitimi için Türkiye'nin en iyi 3 okulundan birisi. Diğer yandan her yıl binlerce hukukçu mezun oluyor ve çoğu işsiz. Eğer yaptığınız işi tam olarak sevmeyecekseniz açıkta kalırsınız.

   Tekrar: En önemlisi istediğiniz işi yapmanız.

   İşletme bölümü de binlerce mezun vermesine rağmen iş olanakları daha yüksek. İstediğiniz yurt dışı hayali için de uygun bir meslek.

   Size önereceğim okul: ODTÜ İşletme.

   Odtü, uluslarası alanda tanınırlığı çok yüksek bir okul. Odtü mezunu olmanız sayesinde, üniversite sonrasında kolaylıkla yurtdışında bir şirkete girebilir, hatta yurtdışı üniversitelerinden MBA için kabul alabilirsiniz. Ankara'da yaşam İstanbul'a göre sıkıcı olabilir ama özellikle yurt dışı istiyorsanız, ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi, Koç ve İTÜ gibi uluslarası tanınırlığı olan okullardan uzaklaşmayın.

   Sil
 6. merhaba,benım sıralamam ıstabulda matematık bolumune ve turızm ısletmecılıgı bolumune yetıyor . matematık mezunları işsiz gezıyormus pekı turızm ısletmecılıgı ıs bulma konusunda nasıl ?sızce nasıl bır tercıh yapmalıyım ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Puanınızın yettiği yere göre değil, beceriniz olan ve çalışmak istediğiniz mesleğe göre bölüm seçimi yapın. Ayrıca, evet söylediğiniz iki bölümün de iş olanakları oldukça düşük.

   Eğer ki turizm veya matematik sizin için büyük bir zevk olmayacak ve sırf yerleşmek için seçim yapıyorsanız bir yıl daha hazırlanmayı deneyin.

   Sil
 7. merhaba ben samsunda yaşıyorum. bilkent iktisatla koç iktisat arasında kaldım. hangisini önerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilkent, eğitim kalitesi ve mezuniyet sonrası iş imkanları bakımından Koç'tan daha iyi durumda. Diğer taraftan Koç'un İstanbul'da oluşu çok büyük bir artı. Aslında öncelikle Ankara ile İstanbul arasında seçim yapmalısınız. Ankara'nın sıkıcılığına katlanabilirseniz Bilkent; diğer türlü Koç diyorum.

   Sil
 8. Merhana, herkes gibi benim de aklımda bir takım sorular var ve sizin de görüşünüzü almak istedim. İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı büyük ihtimalle gideceğim yer fakat hala kararsızlık yaşıyorum, Ankara Üniversitesi de aklımda çünkü. Sizce bu bölümün, üniversitenin ve şehrin bana avantajları ve dezavantajları nelerdir? İstanbulda Amerikan Kültürü okumak yerine Ankara Üniversitesi'nde İngiliz Dili okumayı tercih etmeli miyim? Öğretmenliklere puanım yetiyor ama öğretmenlik tercih etmek istemiyorum, bu konuda da fikrinizi almak isterim. Şimdiden teşekkür ediyorum, iyi bir gün geçirmeniz dileğiyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. AKE ve İDE ufkunuzu açacak kaliteli ve dolu bölümler. Tarih, edebiyat, mitoloji gibi derslerin yanında elbette yabancı dili de A'dan Z'ye öğrenmek çok büyük avantaj. Diğer yandan bu bölümlerin iş imkanları çok düşük. Eğer gelecekte ne yapmak istediğinize tam olarak karar verdiyseniz (ve araştırdıysanız) bu bölümleri seçin, ama sırf isminden dolayı seçmemelisiniz.

   *Boğaziçi, Bilkent ve Koç bu bölümler konusunda zirvedeler.

   İstanbul ile Ankara arasında ise önerim İstanbul AKE. Hem yurtdışına açılma , hem de enternasyonal kültürü daha fazla alma şansınız olur (Avrupa kenti İstanbul vs memur kenti Ankara).

   Ayrıca ülkemizde İngilizce'nin "İngiliz" olarak öğretilmesine rağmen (British English öğreniyoruz), AKE daha popüler bir marka ismine sahip.

   Sil
 9. Merhaba, benim sıralamam 9050. tıp düşünüyorum ama istediğim üniversite olmuyor. bunun uğruna bir sene kalmayı göze alabilirim. ama ailem tutan tıpları yazıp gitmemi istiyor. çevremdeki herkes de bunu önerdi. sonrasında yatay geçiş yapabileceğimi tıpta üniversitenin çok etkisi olmadığını söylediler. sizin fikriniz nedir acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1 yıl insan hayatında çok önemli bir kayıp değil. 9050 güzel bir sıralama. 1 yıl daha çalışarak bu puanı kolaylıkla arttırabilirsiniz. Ama yine de riskler de unutulmamalı. Herhangi bir şekilde gelecek yıl puanınız düşük de gelebilir (mesela sınav günü hasta olursunuz). Kötü bir olasılıkta pişman da olabilirsiniz.

   Şuanki sıralamaya göre İST-ANK-İZM üçlüsünde parasız okuyamıyorsunuz. Evet üniversitenin tıpta çok etkisi yok (var ama mesela bir mühendisliğe göre daha az), fakat üniversite de sadece ders öğrenmek değil aynı zamanda da hayatı öğrenmek. Bu nedenle ben büyük şehirleri ve büyük okulları öneriyorum.

   Benim fikrim: Bütün riskleri tekrar gözden geçirmek şartıyla "istediğiniz" yoldan ilerleyin.

   Eğer ailenizin durumu iyiyse, paralı olarak Başkent, Yeditepe ve Acıbadem seçenekleri de mevcut.

   Sil
 10. merhaba
  ben tekirdağda yaşıyorum.aklıma takılan birkaç soru için görüşlerinizi almak istedim.Öncelikle ben makine mühendisliği istiyorum. aydın adnan menderes üniversitesi(ing) ve sakarya üniversitesi arasında size göre mühendislik ve şehir hakkında düşündüğümüz zaman hangisini tercih etmeliyim hangisinin daha iyi olduğunu düşünürsünüz,olumlu ve olumsuz görüşleriniz neler olur ? teşekkürler..

  YanıtlaSil
 11. Merhabaa ben sinema ve tv okumak istiyorum.Çocukluğumdan beri kendi hayalgücümü ve yaratıcılığımı kullanabileceğim bir mesleğim olsun istedim.Resimim iyidir,güzel de yazarım,çok da okurum araştırmayı severim.Felsefe,tarih de ilgimi çeken alanlardan öğrenmeyi seviyorum ve bunun işe yarayacağını düşünüyorum sinema alanında.Fakat hangi üni okumam gerek sinema için ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sinema için İletişim Fakülteleri en uygun olanı. Örneğin İstanbul İletişim Fakültesi'nde Radyo-TV Sinema bölümü bulunuyor. Çağan Irmak ise Ege Üniversitesi Radyo-TV Sinema'dan mezun.

   Yalnız sinema veya edebiyat ile ilgilenmek için mutlaka bu işin üniversitede eğitimini almaya da gerek yok. Mesela, Mustafa Altıoklar Gazi Üniversitesi Fizik Tedavi mezunu...

   Felsefe ve tarih ile ilgileniyorsanız ve okumayı, araştırmayı, yazmayı seviyorsanız Uluslararası İlişkiler de seçebilirsiniz. Bu şekilde hem yazı kabiliyetiniz gelişir hem de kültürünüz artacağı için iyi bir yazar olabilirsiniz. Elif Şafak ODTÜ Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun.

   Yalnız ne olursa olsun kariyerinizi üniversite bölümü değil kendi seçimleriniz belirler. Ben de sizin gibi sinemayı, yazmayı, okumayı ve araştırmayı seviyorum, umarım başarılı olursunuz.

   Sil
 12. Merhaba.Ben Azerbaycandan Tural.Ben lisans grafik tasarim bolumunden mezunum.Gorsel iletisim tasarim bolumunde Sabanci universitesi ya Bilgi universitesimi?Hangi universiteyi onerirsiz.Onceden saygilar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İki üniversitenin de bölümü gayet kaliteli, ancak Sabancı Üniversitesi, Bilgi'ye göre hem yurtiçi hem yurtdışında daha çok tanılıyor. Diğer yandan Sabancı kampüsü çok uzak bir yerde (Tuzla). Eğer İstanbul'u tanımak ve yaşamak istiyorsanız Bilgi, benim için üniversitenin ismi önemli diyorsanız Sabancı.

   Sil
 13. Selam bilgisayar mühendisliği kafayı sıyıracak kadar zor bir meslekmi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır, değil. Eğer matematiğiniz iyiyse seçebilirsiniz. Ama unutmayın b.m. oyun oynamak veya grafik düzenlemek değildir. Bilgisayarı sevmek b.m. olmak için yeterli değil. B.m. düşünüyorsanız önce hafiften html kodlarını inceleyin, severseniz bölümü seçersiniz.

   Sil
 14. Neredeyse her üniversitede bilg mühendsliği bölümü var ve her yıl çok fazla mezun var.işsiz kalma olasılığım gelecek 10 yıl içinde nedir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgisayar mühendisliği şimdinin ve geleceğin mesleği. Eğer çok çok kötü bir şekilde mezun olmazsan, işsiz kalma olasılığın diğer mühendisliklere oranla daha düşük.

   Ayrıca her üniversitede, hukuk, işletme, iktisat, inşaat, elektronik, endüstri, makine müh.leri de var. Mezun sayısı değil, özel ve devletten talebe bakmalısın.

   not: şuanda dünyanın en zengin kişileri ve kurumları bilgisayar mühendisliği, elektronik ve bilgi inovasyon ile alakalı.... microsoft, google, yahoo, aol, apple, sony...

   Sil
 15. Ben mimarlık ve inşaat mühendisliği arasında çok kaldım. İkiside sevdiğim değer verdiğim meslekler. Ama en çok sayısalım iyi. Bir gün bunun hakkında araştırma yaptım biri mimar biri mühendis diyor. Bir de mimarlık okuyanın iş bulma olaağı azmış doğru mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşaatla mimarlık birbirinden çok farklı meslekler. İnsanlar bilip bilmeden bu ikisini birlikte anıyorlar. Önce karar vermelisin, çizim gerektiren, sanatsal mimarlık mı, yoksa sayısal hesaplarla dolu temel mühendisliklerden inşaat mı?

   O iş bulma olayını söyleyenler de yine sallamışlar. İki bölümü de bilgili bitirirsen işin hazır, cahil bitirirsen açıktasın. Benim mimarlık bitirip şuan ilk yılında 5bin+ kazanan arkadaşım da var, inşaat bitirip hala işsiz olan arkadaşım da var. Genellemelere kanma....

   Sil
 16. eğitim fakülteleri hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim özellikle okul öncesi öğretmenliği bölümümde kararlıyım fakat üniversiteler hakkında pek bilgim olmadığı için karar veremiyorum doğruyu söylemek gerekirse türkiye sıralamasına adını yazdırmış üniversitelerin çoğuna giremiyorum giriyorsam da ikinci öğretim lütfen biraz bilgi verin çok kararsızım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğitim fakülteleri bana çok uzak bir konu, ne yazık ki benim de pek bilgim yok. Ama her hangi bir fakülte için 2. öğretimi önermem.

   Sil
 17. Merhaba. Ben biyomedikal muh - biyokimya - biyomuhendislik hakkinda bilgi almak istiyorum. Arastirmayi incelemeyi cok seven bi insanim ama is imkani acisindan tereddutteyim nasil sizce gidilebilir bolumler mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İş olanakları dediğiniz gibi şu anda kötü. Geleceğin mesleği olabilir ancak şuanda gelecekte yaşamıyoruz. Araştırmayı seviyorsanız, diğer bilimlere yönelmeniz daha mantıklı olacaktır. Ayrıca yaygın düşüncenin aksine mühendislik pek araştırma alanı değildir, daha çok uygulamadır.

   Mesela bu bölüm yerine endüstri mühendisliğini inceleyebilirsiniz.

   Sil
 18. Ben okul öncesi ve zihinsel engelliler öğretmenliği arasında kararsız kaldım ama sanırım okul öncesini kendime daha yakın buluyorum şuan her üniv. okul öncesine girebiliyorum fakat ailemin isteği üzerine Ankara da okuyacağım gibi peki Ankara da Gazi mi Hacettepe mi? Okuma kolaylığı ve sosyal imkanlar bakımından?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sosyal imkanlar, okuma kolaylığı ve zevki konusunda sorunun cevabı kesinlikle Hacettepe. Hacettepe, ODTÜ ve Bilkent Ankara'da yanyana bulunan üç büyük, kampüslü üniversite, üçü de üniversite hayatını gerçek anlamda tattırır. Ancak Gazi hem ortam hem de yönetim bakımından biraz sıkıntılıdır. Zaten Gazi'de okumuş samimi birisine sorarsanız, büyük ihtimalle kendi üniversitesini önermeyecektir.

   Sil
 19. Bilgi üniversitesi hukuk için ne düşünüyorsunuz ? Benim puanım bilgi hukuku % 50 burslu tutuyor. Anadolu hukukla arasında kaldım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle İstanbul Bilgi, Anadoluya göre daha iyi bir tercih olur. Ayrıca ekonomik sıkıntınız yoksa Bilkent veya Koç Hukuk da düşünebilirsiniz.

   Sil
 20. Bilgisayar mühendisliği seçmeye karar verdim ama İstanbul üniversitesi ve Ege üniversitesi arasındayım.

  Ayrıca bu ikisini ilk sıraya yazdıktan sonra arkaya hangi üniversiteleri koymalıyım?

  Puanım 400 mf4, ege ve iü 397 ile açmış geçen sene.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkisi de iyi birer tercih. Okuldan ziyade İstanbul - İzmir tercihi yapacaksınız aslında....

   Bunların altına ise ekonomik sıkıntınız yoksa kesinlikle Bilkent ve Koç (paralı) yazın. Ayrıca Ankara, Dokuz Eylül, Başkent ve TOBB da yazılabilir.

   Sil
 21. Fen bilimlerine (özellikle biyoloji) ve sosyal bilimlere meraklı,araştırmayı seven,el becerisinden tamamen yoksun,matematik sevmeyen birisi tıp dışında ne yapabilir sizce?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size "TAM" uygun bir tane söyleyeceğim: Psikoloji. Pişman olmazsınız, tam bu bölümü anlatmışsınız. İş olanakları da iyidir.

   Sil
 22. yıldız teknik endüstri müh hakkında ne düşünüyorsunuz? endüstri müh seveceğimi düşündüğüm bir meslek ama ailemin durumu pek iyi olmadığı için iş imkanları, maaş vb. kafamda soru işaretleri var. şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yıldız Teknik (İngilizce) = Kaliteli ve de İstanbul'da olan bir üniversite. İstanbul'da yaşayan (stajlarını falan orada yapmış), İngilizcesi iyi, kaliteli bir okuldan mezun endüstri mühendisinin aşırı başarısız değilse açıkta kalması çok zordur. O konuda hiç sıkıntınız olmasın.

   Yıldız Teknik (Türkçe) = endüstri mühendisliğinin Türkçe okunmasını önermiyorum.

   Ama yine de iş imkanı olarak en iyi tercihi yapmak istiyorsanız, İşletme veya İktisat bölümlerini ingilizce veren kaliteli bir kaç okul tercihi de yapın.

   Mesela, Boğaziçi İşletme, ODTÜ İktisat vs...

   Sil
  2. aslında aklımda yıldız mimarlık da var. onun hakkında ne düşünuyorsunuz? pek çizim yeteneğim yok ama meslek beni cezbediyo açıkçası. bu bir sorun olur mu ve endüstriyle karşılaştırırsak iş imkanı ve maaşlar açısından hangisi daha öndedir?

   Sil
  3. Çizim yeteneği gözde fazla büyütülüyor. Evet çizim yapacaksınız ama ressam olmayacaksınız. Zaten genellikle AutoCAD gibi programlar üzerinden çalışacaksınız. Çizim yapmayı sevmek, mimarlığa girmek için yeterli bir sebep olur.

   Sağlam bir okuldan ingilizce bir em, mimarlıktan daha fazla maaş alır ve daha kolay işe girer.
   Ortalama bir okuldan türkçe em ise açıkta kalabilir.

   E.M. çok dengesiz bir bölümdür, 5000 lira ile direk işe başlayanları da var, açıkta kalanları da. Ama mimarlık biraz daha tutarlı ve risksiz bir meslektir...

   Bu arada EM seçerseniz, mühendis olmak zorunda değilsiniz, kulvar değiştirip bankalarda analist veya özel şirketlerde işletmeci gibi de çalışabilirsiniz. Ama mimarlık, mimarlıktır.

   Sil
  4. önceliğim em ama ytü ing. gelme ihtimali düşük gibi. türkçesi geliyor ve mimarlığa da okuması çok zor diyorlar kararsızım.

   Sil
 23. Merhaba.Ben bilkent fizik veya akdeniz makine arasında kaldım.Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?yani hangisine öncelik vermeliyim.Görüşünüzü belirtirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şahsen ikisini de önermiyorum. Evet Bilkent çok iyi bir okul, ama fizik bölümü okumak size gelecek için Türkiye şartlarında bir şey vaat etmeyecek. Akdeniz -Türkçe- makine de aynı şekilde... Sanırım 60-80bin arası bir sıralamanız var. Bence biraz daha düşünün. İktisat, işletme ve ekonomik durumunuz iyiyse kaliteli özel okulların endüstri, bilgisayar müh. gibi bölümlerini de göz önünde bulundurun.

   Ama illa ikisi arasından birisini seçmek istiyorum diyorsanız, Akdeniz ağır basıyor.

   Bilkent Fizik: Çok iyi üniversite, kötü bölüm.
   Akdeniz Makine: Orta üniversite, iyi bölüm.

   Sil
  2. peki akdeniz üniversitesinin seviyesi ege ve anadolu üniversitesi ile hemen hemen aynı mıdır?Mezuna kalmayı düşünüyorum ve istediğim yer eskişehir.Ama çevremdekiler bilkent bogaziçi gibi çok iyi yerler gidemediğin sürece akdenizi yaz diyorlar.Siz bu konu hakkında ne düşünürsünüz?

   Sil
  3. Haklılar, Eskişehir Osman Gazi veya Anadolu ile Akdeniz arasında büyük bir fark yok. Hatta bazı kulvarlarda Akdeniz önde bile... Eğer amacınız ODTÜ, Boğaziçi, Bilkent, Koç gibi üniversiteler değil ve illa İstanbul veya Ankara'da da yaşamak istemiyorsanız Akdeniz sizin için mantıklı bir tercih olur.

   Sil
  4. Peki türkiyede akdeniz üniversitesinden iyi üniversiteler hangileridir?yani kaç tane vardır?Ayrıca sıralama neye göre belirleniyor üniversitelerin.Çünkü izmir ve antalyadaki makine arasında 30 bin sıralama farkı var.Ama kime sorsam bölümler hemen hemen aynı diyor.Neden bu kadar sıralama fark var?

   Sil
  5. En iyi üniversiteler için yazımda da geçtği gibi pek çok liste var. Sıralamalar ise kaliteden çok geçen yıllarda oluşan ve süregelen algılara göre oluşuyor. Puanı yüksek olan üniversite daha çok tercih ediliyor. Daha çok tercih edilenin puanı daha yüksek oluyor... Bu şekilde zincirleme gidiyor...

   Ancak hemen hemen puanlar ile üniversite kalitesi doğru orantılı hareket eder. Listelere baktığımızda en yüksek puanla Boğaziçi, Bilkent, Odtü, Koç, Sabancı, Galatasaray, İtü gibi üniler alır ki, bunlar zaten en iyilerdir.

   Üniversitelerin hepsini araştıramayacağınız için, siz yine puanınızın en yüksek tuttuğu yeri en başa yazmaya bakın (elbette şehri ve bölümü de göz önünde bulundurarak).

   Sil
 24. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkikiler ve Reklamcılık bölümü hakkında ne düşünüyorsunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İş olanakları çok iyi değil. Tabi, biraz da sizin başarınıza kalmış. Gerçi TS puanı için öğretmenlikler dahil iş bulma sıkıntısı her bölümde var.

   Ayrıca İstanbul Üni Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü de düşünebilirsiniz.

   Sil
 25. Odtü Makina ve celal bayar tip arasinda kararsizim. İstedigim meslek ne bilmiyorum, odtü nün kampüs, sosyallik vs.. cok ilgimi cekiyor. Celal Bayar yazarsam da İzmirden git gel yapacagim. Siz ne önerirsiniz, bilginiz var mi bu bölümler ve egitimin zorlugu hakkinda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ODTÜ'yü iyi biliyorum. Makine mühendisliği gayet zor ve sıkıcıdır. ODTÜ'nün sosyal ortamı ve kampüsü muhteşem ama makine mühendisliği okurken o kampüsten çok da fazla yararlanamayacaksınız. Zaten hazırlık hariç 4 yılda ODTÜ'de makine mühendisliği bitirmek büyük başarıdır.

   Eğer sosyal bir insansanız ve üniversitenin tadını da almak istiyorsanız, makine yerine, bilgisayar veya endüstriye yönelebilirsiniz. İş olanakları hepsinin hemen hemen aynıdır.

   ODTÜ Makina: Çok iyi okul, iyi bölüm, sıkıcı bölüm, çok zor bölüm
   Celal Bayar Tıp: Orta okul, çok iyi bölüm, zevkli bölüm, zor bölüm

   Sil
 26. Marmara elektrik elektronik düşünüyorum mühendislik için iyi bir tercih mi yoksa marmara eczacilik mi tercih etmeliyim? Eczane açmak bundan sonra pek mümkün değil diyorlar çok kararsizim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Marmara ee daha mantıklı ve zevkli bir tercih olur. Hukuk okuyanların da büyük çoğunluğu ofis açma hayali kurar ama çok azı bunu gerçekleştirir. Eczane açmak ise çok daha zor tabiki.

   Marmara ee gayet güzel bir tercih, eğitimi de ingilizce, önünüz açık olur.

   Sil
 27. Tam anlamıyla kararlı olmamakla beraber mimarlık istiyorum. Yazınızda bahsettiğiniz gibi geometriyi çok seviyorum fakat çizim ve soyut düşünme hakkında yetenekli miyim değil miyim hiç bir bilgim yok. Yeteneksiz bir insansam ve bunu üniversite de fark edersem çok zorluk çeker miyim bu konuda ne yapmalıyım? Kursa filan mı gitmeliyim?
  Ve mimarlık ekip işi gibi duruyor ben çok açık bir insan değilim. Bu benim mesleki hayatımı etkiler mi?
  Sıralamam da iyi değil(55 bin). Bu meslekte iyi olmak için çok iyi bir üniversiteye mi gitmeliyim? Siz hangi üniversiteyi önerirsiniz? İyi bir üniversiteye gidersem kesin iş bulurmuyum.
  Ayrıca seneye de kalabilirim sıralamamı çekebileceğime inanıyorum.
  Ve aslında ben çevre mühendisliğini daha çok istiyorum ama çok iyi yorumlar duymadım. Bu yüzden soğudum. Bu konuda ne düşünüyorsuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sırayla cevap veriyim:

   1) Mimarlık çok güzel bir bölümdür. Şimdiye kadar soyut düşünme veya çizimle ilgili bir sorununuz ortaya çıkmamışsa, bundan sonra da çıkmaz. Merak etmeyin, mimarlık bir makine mühendisliği değil, zevk alarak ve dersleri aksatmadan gayet başarılı olursunuz. Size önerim mimarlık ile ilgili çizimleri incelemeniz: Google'da Autocad programını aratın ve mimarlık için çizim örnekleri inceleyin. Aşırı zor olmadığını göreceksiniz.

   2) Mimarlık diğer mesleklere göre daha az ekip işi gerektiren bir bölüm. İşletme, İktisat, Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği gibi bölümler aslında çok daha fazla ekip çalışması gerektirir.

   3) Evet, çoğu meslek gibi mimarlık için de iyi bir üniversite şart. İyi bir üniversiteye giderseniz iş bulursunuz ama 55binle iyi bir üniversite pek mümkün de değil gibi. Bir yıl daha deneyebilirsiniz. Hep dediğim gibi 4 yıl + hayat süresi, +1 yıldan çok daha uzun bir süredir. Yanlış tercih yapmayın.

   4) Çevre mühendisliğini ben de önermiyorum. İş olanaklarını önemsiyorsanız fantezi bölümlerden uzak durmanızda fayda var.

   Sil
  2. Genelde öğretmenlerim ve çevremdeki insanlar seneye eğitim sisteminde 'Şu olur bu olur. Bu sene tercih yap' diyorlar. Sizce de eğitim sistemine güvenmemeli miyim? Ama seneye kendime güveniyorum. İyi bir üniversite için sıralamam kaç olmalı?(Çok iyi bir üniversiteden ziyade 'iyi' bir üniversite daha akıl karı olabilir diye düşünüyorum)

   Sil
  3. Türkiye'de sadece eğitim değil herhangi bir konuya güven olmaz. Ama siz kendinize güveniyorsanız, bir sene daha deneyin. Mesela 25bine girerseniz, mimarlık için güzel üniversiteler tercih edebilirsiniz.

   Sil
 28. Merhabalar. Boğaziçi yazacağım, ama bölüm konusunda kararsızım. İşletme, iktisat, uluslararası, psikoloji seçenekler arasında. Matematik ağırlıklı bir bölüm istemediğimden iktisatı eleyebilirim sanırım. İş imkanı nedeniyle çeldirici olabilir de işletmede de bu şekilde aradığımı bulamaz mıyım? Şu an aklımda olan yurtdışı, özel sektör ağırlıklı. Pek girişken bir yapım yok, yabancı dil merakım var. Birkaç senedir uluslararası düşünüyordum da iş alanı devlet ağırlıklı sanırım. İşletmenin de uluslararasının özel sektör ağırlıklı versiyonu olduğunu söylersek ne kadar yanlış olur? Psikoloji desek hastanelerde kalmak istemiyorum özel sektör de kısıtlı bir alan galiba. Diğer yandan bölüm bir şekilde okunur da zevkli hale gelmesi önemli diye düşünüyorum. Ya da önemli olan hangi bölüm olursa olsun fırsatları değerlendirmek mi? Bölümden memnun olmasam bile geçişe veya çap, yan dala güvenmeli miyim? Yardımcı olursanız sevinirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle Boğaziçi konusunda tebrik ederim, Türkiye'nin en iyi 5 okulundan birisinde ve iyi bölümleri tercih ediyor olacaksınız. İş imkanı sorununuz olmasın.

   İşletme: Özel + devlet + yurt dışı, her yerde kolaylıkla iş bulabilir. İşletmeyi başarılı bir şekilde bitirdikten sonra, özel yabancı bir şirkette yabancı bir ülkede rahatlıkla çalışabilirsiniz. Ayrıca işletmenin "international management" adı verilen uluslararası boyutu olan tam sizin istediğiniz tarzda açılımları da vardır.

   İktisat: Evet İktisat sayısaldır. Ama Boğaziçi İktisat, olabildiğince sayısaldan uzak bir eğitim verir. Mesela ODTÜ - İTÜ iktisat, mühendislik ayarında matematikseldir, ama Koç, Bilkent, Boğaziçi İktisat bölümleri daha sözeldir. İktisatta da yurt dışı + özel + devlet her türlü imkan vardır. Hatta işletmeden daha iyidir.

   Psikoloji: İş olanakları yüksektir. Ama bu bölümü gerçekten psikoloji, felsefe, sosyoloji gibi konulardan hoşlananların okuması taraftarıyım. Kendinizi anlattığınız kadarıyla bu bölümle pek uyumlu değilsiniz.

   Uİ: Yukarıdakiler arasında okuması en zevkli bölüm olmasına rağmen iş olanakları en kötü bölümdür. Hemen hemen iş bulabilen çoğu mezunu devlette çalışır. Ama mesela Dış İşleri Bakanlığına girerseniz, istediğiniz gibi hayatınızın büyük kısmı yurt dışında geçer.

   Benim size önerim:
   1- İşletme
   2- İktisat

   Sil
 29. tm 3 31bin tm 2 38 bindeyim pdr ve uluslararası ilişkiler arasında kaldım ama öğretmenliği çok da sevmiyorum sanırım ıyı bir unıversıte de uluslararası ilişkiler mi denizli sakarya vb pdr mi sizce

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi bir üniversiteden kastınız: Boğaziçi, ODTÜ, Bilkent, Koç, Galatasaray, İstanbul Bilgi, İstanbul, Ankara, Hacettepe ise, Uluslarası diyorum. Diğer türlü başka bölümleri de göz önünde bulundurun. pdr önermiyorum, puanınız yetiyorsa direk psikolojiye girmeye bakın.

   Sil
  2. Uİ'de işsizlik sıkıntısı var, evet. Ama yukarıdaki yazdığım üniversitelerden mezun olduğunuzda bu sıkıntıyı en aza indirirsiniz. Çoğu normal Uİ mezunu KPSS peşinde koşar ama örneğin bir Boğaziçi Uİ mezununu özel şirketler de işe alabilir.

   Hangi seçimi yapacağınıza da siz karar vermelisiniz. Psikoloji Uİ'den daha iyi (iş olanakları vs) bir bölüm, ama diğer yandan da üniversitenin de büyük önemi var...

   Sil
 30. TOBB etü elektrik elektronik %75 burslu tercih etmeyi düşünüyorum. ne önerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ekonomik durumunuz yetiyorsa Koç veya Bilkent %50 ee'yi tercih edebilirsiniz. Sıralamanız tahmini 11-14bin civarı. Bence TOBB ee yerine, Koç %50 veya galatasaray bilgisayar da güzel bir tercih olabilir.

   Sil
 31. Hukuk için okul onemli midir? Ayrica hukuk'u biraz yermissiniz gibi.neden boyle dusunuyosunuz biraz bilgi verir misiniz?hukuk okumak icin ispartaya erzuruma gitmeye deger mi?simdiden tsk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hukuk bölümü çok önemli bir bölüm. Özellikle yurt dışında hep en başarılıların tercih ettiği seçenektir. Ama Türkiye'de her yeni açılan üniversitenin hukuk açması nedeniyle artık çöküşe geçti. Ortalıkta çok fazla vasıfsız hukukçu var ve yine de hepsi sizin rakibiniz.

   Aslında hukuk için üniversitenin önemi pek yoktur. Kimse size nereden mezun olduğunuzu sormayacak. Hukuk için çevre önemlidir. Eğer okul bitince, güzel bir staj ayarlayabilecek ve sizin reklamınızı da yapabilecek bir çevreniz varsa, kısa sürede kendi ofisinizi de açar paranızı kazanırsınız.

   Ya da savcılık veya hakimlik sınavlarına girersiniz ki yine üniversitenin pek önemi yoktur.

   Ha, bunların hiçbiri yoksa, çok iyi bir okuldan mezun olup, özel şirketlerin hukukçu kadrosuna girmek daha iyi olabilir.

   *Türkiye'de her üniversite hukuk fakültesi açar çünkü hukuk öğretmek kolaydır. Laboratuvar, bilgisayar, deney, malzeme gerektirmez. Amfiye doldurur anlatır geçersin. Ekonomiktir...

   Sil
 32. Merhabalar. TM2'de 4binlerde, TM3'te 2binlerdeyim. Sözelde iki puan grubunda da ilk 1000deyim. Yüksek derecem sayesinde tercihler epey zorlaştı. Önümde şu seçenekler var: Sosyoloji, Psikoloji ve İşletme. Konuşmayı seven, kendini yazılı veya sözlü ifade etmeyi seven, yaratıcı fikirler üretmekten hoşlanan biriyim. İleride medya alanında çalışmak veya (sosyolojiyi seçersem) akademik kariyer yapmak istiyorum.
  Benim aklıma bu aralar Boğaziçi Sosyoloji, ODTÜ İşletme ve ODTÜ Psikoloji takıldı. Ama babam sosyoloji mezunu olursam işsiz kalabileceğimi ve medya alanında doğrudan çalışabilmem için bu bölümden mezun olmam gerektiğini söylüyor. Galatasaray İletişim'i tavsiye ediyor. Ama fransızca beni korkutuyor ve sadece iletişime kanalize olmak istemiyorum. Sosyoloji, Psikoloji veya İşletmede daha çok seçeneğim olacağını düşünüyorum. Öte yandan medyada İstanbul'da çalışmak istersem İstanbul'u seçmem gerekir mi? Yoksa ODTÜ de mi olur? Sizin tavsiyeleriniz nelerdir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle tebrik ederim. Benim de zamanında çelişkide kalmış olduğum sorunlarla karşı karşıyasınız.

   1) Babanızın da dediği gibi sosyoloji mezunu işsiz kalır. Ben de sosyolojiyi çok seven bir insanım, hatta bu sitedeki çoğu yazı da sosyoloji üzerine kurulu ancak yine de bu bölümü seçmedim. Medya ve iletişim için sosyoloji okumanıza gerek yok.

   2) Aynı şekilde medya alanında çalışmak için İletişim okumaya da gerek yok. Siz isterseniz iktisat bölümünden mezun olun, üniversitede yapmış olduğunuz aktivitelere, karakterinize ve bilgi birikiminize göre işe alınacaksınız. Galatasaray İletişim güzel bir tercihtir, ama bence çok da uğraşmaya değecek önemde değil...

   3) Aslında en iyi tercih psikoloji veya işletme seçmek olacaktır. İşletme mezunları zaten "HER" alanda işe girebiliyorlar. Psikolojinin ise medyada kullanım alanı en az sosyoloji kadar yaygındır.

   Son olarak Boğaziçi imkanı varken ODTÜ'yü düşünmeyin. İlk sıraya Boğaziçini, altında ODTÜ'yü yazın bana kalırsa... Özellikle medya için çevre gerekir ve o gerekli çevreyi Boğaziçi'nde kolaylıkla elde edeceksiniz.

   1- Boğaziçi Psikoloji veya İşletme
   2- ODTÜ Psikoloji veya İşletme

   Ayrıca bölümünüzü okurken bir yandan da açıköğretime başvurup sosyoloji bölümünü seçersiniz, hem aynı anda iki üniversite bitirmiş olur hem de sosyoloji vizyonunu da elde edersiniz.

   Sil
 33. merhaba. ben yeditepe üniversitesinde hukuk istiyorum. yurtdışı ile olan bağlantıları gerçekten çok iyi. lisanslar ve doktorayı yurtdışında yapabilme olanağı var. ayrıca tam burslu ingilizce eğitim veriyor.
  ama yazdığınız ilk 10 içinde yer almamış, ki sıralamaya bakarsak yeditepenin daha iyi olduğu başka üniversiteler de var.
  biraz kafam karıştı açıkçası. sizce yeditepe yetersiz bir okul mu? veya kötü?
  -teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeditepe elbette iyi bir okul, ancak diğer okullar da oldukça iyi. Siz Yeditepe'de okumak istiyorsanız okuyun, pişman olmazsınız. Dediğiniz gibi yurtdışı açılımı da iyidir.

   Yalnız yine de ekonomik durumunuz iyiyse, Bilkent veya Koç paralıyı öneririm. Bu iki üniversitenin yurtdışında tanınırlıkları çok yüksek.

   *Bilkent, Koç, Sabancı dışındaki diğer üniversitelerin listelerde daha altlarda olmalarının nedeni özel üniversite olmaları dolayısıyla öğrenciler tarafından da düşük puanlarla talep edilmeleridir.

   Sil
 34. moleküler biyoloji ve genetik hakkında bir bilginiz var mı? uşak kötü bir tercih mi olur? nevşehir ve malatya diğer seçeneklerim arasında

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üzgünüm ama MBG; Boğaziçi - ODTÜ - Bilkent gibi okullarda bile çok iyi birer tercih değilken, Uşak, evet, çok kötü bir tercih olur. Türkiye'de MBG alanında çalışma imkanları aşırı kısıtlı, üstelik çok iyi bir üniversiteye gitmediğiniz sürece yurtdışında çalışma imkanınız da zayıf.

   Sil
 35. merhabalar.

  diş hekimliği için gerçekten çok zor diyebilir miyiz? çok merakım yok aslında diş hekimliğine, inşaat mühendisliği ve mimarlık daha ilgi çekici geliyor ama geleceklerine güvenemiyorum. diş hekimliği için öyle bir sorun yok ama bu mesleklerde var.

  tıp kadar zor mudur diş hekimliği acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diş hekimliği dünyanın en zor "beyaz yakalı" meslekleri arasında sayılıyor. Üstelik okurken de bir Tıp okuyan kadar zorlanacak ama çevreniz sizi yine de bir doktor olarak görmeyecek. İnşaat mühendisliğinin de mimarlığın da geleceği oldukça açık, merak etmeyin. İnşaat mühendisliğini, çalışma tarzı nedeniyle önermiyorum, ama mimarlık gayet güzel bir meslektir.

   Ayrıca, elbette geleceği düşünmelisiniz ama seveceğiniz bir mesleği seçmeyi en ön plana koyun.

   Sil
 36. merhaba ben tıp yazmayı düşünüyorum ancak emin değilim insanlara yardım etmeyi çok severim ama el becerilerim orta düzeyde. ve hacettepe ya da cerrahpaşaya falan gidemeyeceğim okan üni ya da kocaeli düşünüyorum. bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cerrah olmadığınız sürece el becerisinin tıp için mesleğinizi yaparken çok fazla önemi yok. Ama elbette okurken her türlü eğitimi aldığınız için biraz zorlanabilirsiniz. Söylediğiniz üniversiteler dışında TOBB (%50 burslu) ve Başkent (ücretli) de öneririm. Ayrıca tıp için marka üniversite çok önemli değildir.

   Sil
 37. Merhaba.Dil 1 sıralamam 3124 ve Mütercim-Tercümanlık veya İngilizce Öğretmenliği düşünüyorum.Özellikle Mütercim-Tercümanlığın iş imkanları hakkında şüphelerim var.Siz bu bölümün iş imkanları hakkında ne düşünüyorsunuz ve bu iki bölümden de bana önereceğiniz üniversiteler hangileridir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. MT'yi boşverin, İÖ çok daha iyi bir tercih olur, haklı şüpheniz de varmış zaten... İş olanaklarının pek iyi olduğu söylenemez.

   Sıralamanıza göre, Yıldız Teknik, Yeditepe (burslu), Dokuz Eylül, Anadolu ve Başkent (burslu) öneririm.

   Sil
 38. merhaba. sıralamam koç üniversitesi medya ve görsel sanatlar bölümüne tam burslu girmeme yetiyor. bu bölümü önceden isteyerek hedeflemiştim zaten. hatta uluslararası ilişkilerden de çap yapmayı planlıyorum. yalnız koç şehirden çok uzak. bu durum bazen bilgiye, bahçeşehire kaymama sebep oluyor. koç ilk 5 te bir üniversite tabi ama bölüm yeni. bölümle ilgili olumsuz bir düşünceniz var mı? bir de sizce çapı uluslararası ilişkilerden değil de işletmeden yapmak daha mı mantıklı olur? teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bölüm hedefiniz olduğu için bölümle ilgili yorum yapmayacağım. Ama Koç ile Bahçeşehir karşılaştırılamaz bile. Sırf şehre uzak diye Koç yerine Bahçeşehir seçerseniz gelecekte çok pişmanlık çekersiniz. Kaldı ki Koç'un yerleşkesi ve kampüsü de gayet güzeldir.

   ÇAP konusunda da evet, işletme daha mantıklı olur. Nitekim, çoğu iş imkanı için işletme çok daha büyük bir anahtar olacak...

   Sil
 39. Benim mf3 sıralamam 10592 ve tıp fakultesi dusunuyorum. Hangi sehri hangi universiteyi onerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Celal Bayar - Manisa, Adnan Menderes - Aydın, Onsekiz Mart - Çanakkale

   Ayrıca TOBB %50 bursluyu da kovalayın, belki şansınıza gelir.

   Ekonomik durumunuz iyiyse de Başkent Üni, TOBB veya Yeditepe paralı öneririm.

   Sil
 40. Merhaba mezuna kalmak sanıldıgi kadar kötü mü bu sene sıralam pek iyi degil ama mühendislik tutuyor bir daha denemeli mi daha iyisi için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mezuna kalmak hiç de kötü değildir. Düşük bir puanla sırf 1 yıl kaybetmemek için 4 yıl kötü bir üniversitede ve kötü bölümde okuyup; sonra da hayatınızın sonuna kadar bunun bedelini ödemek mi mantıklı, yoksa hayatınızda sadece 1 yılı daha feda etmek mi?

   Eğer düzenli çalışırsanız, ekstrem durumlar haricinde bir yıl sonra puanınızı çok daha yükseltmeniz mümkün.

   Sil
 41. merhabalar endustrı ve bılgısayar muh gıdıp gelıyorum farkat makına okumak ıstıyorum bır bayana yakısmaz dıyorlar.matematık yetenegım yuksek ama bılgısayarla ıclı dıslı olabılır mıyım dıye dusunuyorum.bırde mımarlık var babamlar dusun dıyor mantıklı ama okurken cıldırırım gıbıme gelıyor yardımcı olur musunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Makineyi kesinlikle önermiyorum. Evet kadın mesleği değildir, zaten 100 kişilik sınıfta da 1-2 kız anca bulunur. Zordur, zevksizdir, soğuktur.

   Endüstri mühendisliği zevkli ve özellikle kadınlara çok uygun bir meslektir. Bilgisayar mühendisliği ve endüstri ikisi de matematik temellidir. Matematikten hoşlanıyorsanız bu iki bölümü kolayca halledersiniz.

   Mimarlık da hiç öyle çıldırtacak bir bölüm değil, gayet zevklidir. Geometriniz iyiyse kolayca okursunuz. Yalnız, mimarlık sanatsal zeka gerektirir, kendinizi aşırı derece sayısalcı olarak düşünüyorsanız, bu bölümü seçmeyin.

   Sil
 42. merhaba, değerli cevaplar için teşekkürler. tm3'de 94bin sıralamam var anadolu sosyoloji istiyorum 84700 sıralaması var tutma olasılığı sanırım düşük ama olasılığı nedir? onun dışında osmangazi üni de ikinci öğretim uluslararası ilişkiler tutuyor ama sözelden 10bindeyim dtcf tarih'de seçeneklerim arasında sizce hangisi? ve bir istanbullu olarak ankara, eskişehir seçenekleri arasında kararsız kaldım sosyal olarak hangisi daha iyidir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her ne kadar sosyoloji bilimini çok sevsem de, Türkiye'de sosyoloji okumayı önermiyorum. Anadolu sosyolojinin tutma şansı fazla yüksek değil ancak bana kalırsa sosyoloji seçmeyin zaten.

   Aynı şekilde ikinci öğretim ve tarih de önermiyorum. Eğer mezun olduktan sonra iş bulmak gibi bir sorunu dert etmiyorsanız - ekonomik durumunuz iyi ve zevk için okuyacaksanız tamam, ama diğer türlü bence işletme, hukuk, kamu yönetimi gibi bölümleri araştırın.

   Sil
 43. Merhaba. Kafam çok karışık ve gerçekten yardımınıza ihtiyacım var. ...... dili ve edebiyatı karşılaştırmalı edebiyat çeviribilim dilbilim bölümleri hakkında neler düşünüyorsunuz? İstanbul üniversitesi Dokuz Eylül üniversitesi gibi bir okuldan fransız dili ve edebiyatı okuyup mezun olduktan sonra iş bulma olasılığım nedir? Hangi alanlarda çalışabilirim? Ne yazık ki puanım iyi bir okulda ingilizce öğretmenliği tutturucak kadar yüksek değil düşük puanlı bölümleri düşünmek zorundayım ve kötü bir üniversiteden mezun olmak istemiyorum. Elimde kaybedebileceğim bir sene de kalmadığı için ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımlarınız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Günümüzde Fransız dili ve edebiyatı mezunları rahat iş bulamıyor. Elbette her bölümün en iyilerine her zaman iş vardır, ama çoğunluğa bakmak daha mantıklı olur.

   İstanbul üni FR'ye girebiliyorsanız başarı sıralamanız ortalama 8000 civarı. Eğer bu durum doğruysa ve ekonomik durumunuz iyiyse, bu sıralamayla, İngiliz dili ve edebiyatı için Bilkent (%50 burslu), TOBB (%50 burslu), Yeditepe (%50 burslu) gibi ünilere girebilirsiniz. İngilizce öğretmenliği içinse Yeditepe(%50 burslu) seçeneği var.

   Eğer ekonomik durumunuz iyi değilse,

   İstanbul üniversitesi, Ankara üniversitesi - Rus dili ve edebiyatını zorlayın. Turizm cenneti Türkiye'de Fransızcaya göre iş bulma imkanınız çok daha iyi olur. Hem de iyi bir üniversiteden mezun olmuş olursunuz.


   Sil
 44. Merhaba
  tm1 puanım 42binlerde tm2 38binler ve tm3 puanım iste 34binlerde.Önceden tm3 puanımla eskişehir anadolu sosyal hizmetler tercih etmeyi düşünürken karar değiştirdim ve başarı sıralamamdan birkaç bin önde olduğu halde tm2den uluslararası iliişkiler ve siyaset bilimi yazmaya karar verdim(marmara,istanbul üni)fakat onu da çok araştırmam sonucu iş bulma sıkıntısının fazla olduğunu öğrendim.Şimdi marmara veya istanbul üniversitesinde ingilizce iktisat düşünüyorum.İş bulabilir miyim bilmiyorum ve kafam çok karışık.İdealleri olan biriyim diğer giren binlerce insan gibi olmak istemiyorum yani ingilizce+bir dil daha ekleyebilirim sizce ne yapmalıyım çok acil yardıma ihtiyacım var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle ekonomik durumunuz yerindeyse, Bilkent Üniversitesi İktisatı (%50 burslu) kesinlikle öneririm. Sağlam bir okul ve bölümdür. Kolay iş bulursunuz. Yurt dışında da tanınırlığı var. Şöyle 3.5 civarı ortalama ile çoğu üniversite sizi burslu kabul eder yurt dışında.

   Ayrıca sosyal hizmetler tercihini değiştirmekte çok doğru bir karar vermişsiniz. Devlet düşünmüyorsanız Uİ de mantıksız. İktisat yine güzel bir karar olmuş.

   Marmara ve İstanbul üni de gayet iyidir. İktisat, iyi bir okuldan İngilizce alındığında iş imkanı ve geleceği oldukça yüksek bir bölüm. Kısaca, şüpheniz olmasın 3 okuldan da mezun olsanız, gayet istediklerinizi başarabilirsiniz.

   Son olarak, üniversite hayatında çoğu kişi 2. dil macerasının peşine düşer, ama çok azı gerçekten başarır. Siz İngilizcenizi olağanüstü hale getirmeye bakın. Onu başarırsanız, bence o zaman ikinci dili düşünürsünüz.

   Sil
 45. Merhaba.benim siralamam mf 3 te 75.000 ankaradaki universiteleri dusunuyorum.endustri muhendisligi istiyordum fakat bilkenr ve tobb olmuyor.sizce tobb bilgisayar muhendisliimi yazilmali yoksa cankaya , baskent te endustri muh. Yazilmali. Bunun disinda tm dende iktisat tobb yuzde elli burs tutuyor. Tesekkur ederim simdiden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. TOBB fena okul değildir, elbette bir Bilkent değil ancak Bilgisayar mühendisliğini orada okuyabilirsiniz. TOBB iktisatı ise önermiyorum. Onun yerine Başkent endüstri daha iyi bir tercih olur.

   İki önerim daha var.
   1- Anladığım kadarıyla ekonomik durumunuz iyi. Eğer bu yıl kesinlikle bir üniversiteye girmek zorunda değilseniz, bence bir sene daha deneyin. Düzenli bir çalışmayla en az 20-30bin ileriye atlayabilir, bu satede istediğiniz Bilkent - Endüstriye girebilirsiniz. İnsan yaşamında 1 yıl önemlidir, ama 4 yıl + yanlış okul veya meslek seçmek nedeniyle duyulan edebi pişmanlık hayatidir.

   2- Bilkent - makine mühendisliğine girebilirsiniz. Endüstrinin daha mühendislik, daha sayısal ve daha fabrika-makina odaklı halidir. (ve daha sıkıcı)

   Sil
  2. Sorunum bilgisayar muhendisligine karsi nötr durumdayim.tekrar hazirlanirsam kendime sinav aninda guvenemiyorum asiri heyecanli bi yapimvar.kizim ayrica.sizce bi kiz olarak bilgisayar muhendisligi bu durumda yazilmalimi.ne olursa olsun tekrar hazirlanilmalimi?

   Sil
  3. Bilgisayar ve endüstri kadınların yapabileceği mühendisliklerden. Ama endüstri çok daha uygun olur. Ayrıca kadın olduğunuz için de makine yazmayın.

   Önerim, yukarıdakilere ek olarak puan türlerinize göre iktisat, işletme gibi bölümleri de düşünebilirsiniz.

   Sil
  4. Yorumlariniz icin tesekkur ederim. Son bir sey daha sormak istiyorum.ted universitesi muhendislik programlari secip oradan da endustri okumayi dusunuyorum ama malum okul daha mezun vermedi.birde bu konuda yonlendirirseniz cok sevinirim.tesekkurler

   Sil
  5. TEDÜ, Ankara'da Bilkent ve ODTÜ gibi okullardan birçok kaliteli öğretim görevlisini kendi bünyesine kattı. Arkasında TED'in de olması nedeniyle kısa vadede büyük ilerlemeler kat edeceğini düşünüyorum. Yani geleceği olan bir okul. Bir Bilkent olur mu bilinmez, ama şimdiden TOBB'un hızına erişti bile.

   Sil
 46. Merhaba. Mf4 sıralamam 19 bin. Sadece mühendislik düşünüyorum ama fiziği pek sevmiyorum. Bundan dolayı bir kaç tane mühendislik kalıyor geriye. Sizce hangi üniversiteyi ve bölümü yazmalıyım? Şu an bana en yakın gelen bilgisayar mühendisliği.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fizik odaklı olmayan ve iş imkanı geniş mühendislikler endüstri ve bilgisayar müh.

   bilgisayar için önerilerim:

   koç %25 burslu, bilkent, yıldız teknik, marmara, hacettepe, yeditepe

   ekonomik imkanınız yerindeyse önerim, koç - bilkent arasından birini seçmeniz.

   Sil
  2. Yük olmamak için vakıf üniversitesi yazmayı düşünmüyorum. Geriye kalan en mantıklı iki seçenek de Yıldız Teknik ve Hacettepe. Sizce ikisinden hangisi daha iyidir?

   Sil
  3. O zaman Yıldız Teknik diyorum. İstanbul'da olması ve Hacettepe'ye göre marka isminin de iyi olması avantaj. Zaten sıralamanızla girebildiğiniz en yüksek yer de orası aslında.

   Sil
  4. Eğitim dili bakımından da Hacettepe daha avantajlı değil mi?

   Sil
  5. Hacettepe yabancı dil olarak, YT ise genel eğitim, marka ve İst olarak avantajlı.

   Sil
 47. Merhaba,yine ben
  Hatırlarsanız tm1 42binlerde tm2 38binlerde tm3 34binlerdeydim.Ben tekrar araştırdım ve düşündüm sonucunda da artık çok çalışmak yorulmak istemediğime karar verdim.pdr yi düşünüyorum ama takdir edersiniz ki 34binlerdeyim ve bu sıralamada sanıyorum pdr yok.Geçen sene akdeniz üni. ek yerleştirme döneminde açmış ve 39 bin küsürle almış acaba bu sene ne gibi bi değişim olur o sıralamada yani yazmalı mıyım 1.sıraya yazsam olma ihtimali var mıdır yoksa akdeniz üniversitesi esasında iyi bir üniversite o geçen seneye mahsustu.Bu sene çıkar o 20binlere mi diyorsunuz? Evet çok soruyorum farkındayım ama sizce 34bindeyken 25 26 binlerde olan bölümleri yazmam doğru olur mu? Şimdiden çoook teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 48. Merhaba.Ben sayısal öğrencisi bi kızım.Siralamam 4500 ve 5000 arasında.Bogazici insaat düşünüyorum ama bogazici beni cezbettiginden dolayı.Bi de itu endustri dusundum ama o da türkceye yetiyor.Dil öğrenme istegim cok var ve kampüs yaşantısı üniversitenin bana katacağı sosyal seylere önem veriyorum ve kendimi en iyi Boğaziçi'nde geliştiririm gibi geliyor.Sunu da düşünüyorum bogazici insaat tutmayabilir.Sirf bogazicinde okumak icin kimya mühendisliğini yazmak mantıklı mı?Endustri düşünmemin sebebi araştırdığımda bana uygun bi bolum oldugu dusuncesinde olmam ama kampüs yaşantısı ve dil öğrenme istegim beni itu den uzaklaştırdı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşaat müh. pek kadın mesleği değildir. Sırf boğaziçi için seçerseniz gelecekte pişman olabilirsiniz. Ayrıca önce bölüm sonra okul gelmeli. 4 yıl üniversitede okuyacak, ama sonrasında hayatınız boyunca o iş dalının peşinden koşacaksınız. Kimya mühendisliğinin ise Türkiye'de iş alanı ve gelececeği pek yok.

   Kampüs ve İngilizce için ODTÜ - Endüstri müh veya Bilgisayar müh. düşünebilirsiniz.

   Ancak Boğaziçi konusunda kararlıysanız, kimya yerine inşaatı seçin.


   Sil
 49. inşaat mühendisliği düşünüyorum ancak bir bayan için ne kadar uygun bilemiyorum. sizce bir bayan için önü açık bir tercih mi? ayrıca sizce gıda mühendisliğinin önü açık mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşaat mühendisliğini bir kadın için asla önermiyorum. Şantiye merkezli bir iş dalında pek mutlu olamazsınız. Gıda mühendisliğinin de önü pek açık değil. Bir kadına mühendislik olarak yakışacak ve de iş imkanları iyi bilgisayar ve endüstri müh öneririm.

   Sil
 50. piercingli, dövmeli biri için kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler gibi devletle içiçe bölümler mantıklı mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çoğunlukla bu bölümleri bitirenler devlette çalışıyor. İşe girerken dövme ve piercing sorun olabilir. Hatta dövme ve piercing yaptırdığınıza göre hayat tarzınız ile zaten işe alınsanız bile devlette mutlu da olmayabilirsiniz. Eğer çok başarılı olup akademik kariyer planı yapmayacaksanız, farklı bölümleri göz önünde bulundurmanız daha iyi olur.

   Not: Belki de 4 yıl sonra fikirleriniz değişecek ve mesela dövmeyi sildireceksiniz. Kendinizi 4 yıl sonra nasıl görüyorsanız öyle karar verin ama objektif olun.

   Sil
 51. merhaba üstad. tm2-57 bin tm3-44 bin, ts1- 4 bin . Tm puanımla İzmir devlet üniversitelerinde uluslarası ilişkiler,kamu mu okumak daha mantıklı yoksa ts puanımla TOBB,Yeditepe,Bahçeşehir,Bilgi,İzmir Ekonomi gibi özellerde görsel iletişim ve tasarım, yeni medya, radyo tv sinema larında tam burslu okumak mı ? varsa da sözelden önerebileceğiniz devlet üniversiteleri varsa nelerdir bilmek isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Söylediğiniz bölümler birbirinden çok farklı. Önce devlette mi özelde mi çalışacaksınız ona karar vermelisiniz. Devlet diyorsanız, Uİ-KY okuyun. Özel istiyorsanız o zaman iletişim düşünün.

   Radyo-tv için ise sıralamanıza göre en iyi tercih istanbul üni olacaktır. görsel iletişim için ise şansınız yaver giderse yeditepe burslu güzel olur. Yeditepede okurken işşiniz için gerekli çevreyi de edinmiş olursunuz.

   Ayrıca Bahçeşehir tam burslu bütün bölümleri kazanıyorsunuz. Eğer sosyal bir insansanız, mesleki çevre de edinebileceğiniz için burayı da tercih edebilirsiniz.

   Sil
 52. Merhaba. Öncelikle mf4 sıralamam 26 bin, mf3 19 bin. Yıllardır mimarlık istiyordum Mimar Sinan Üniversitesinde ama belli ki gelmiyor. Şu an Dokuz Eylül gelebiliyor sadece. Bi yandan da birkaç tane mimarla görüştüm, hepsi çok pişman olduklarını söylüyor, çevremdeki herkes de diş yazmam konusunda hemfikir ama büyük şehirlerde diş zaten gelmiyor ve istanbul izmir haricinde bir şehirde okuyabileceğimi düşünmüyorum. Sizce ne yapmalıyım? Mimarlığı uzun zamandır istememe rağmen hemen hemen bütün mimarların devlet memuru olması gözümü korkuttu. Diş hekimliğinin de bana sağlayacağı şartlar iyi ama küçük üniversite istemiyorum. Tamamen karasızım, Bir de geçen sene bütün sıralamalar 2 bin düşmüş, bu sene de böyle olur mu? Çünkü dokuz eylüldense İYTE'yi daha iyi buluyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çevrenizdeki mimarların pişman olması, hemen hemen hepsinin devlette çalışmasından kaynaklanıyordur. Bir de şu var: mimarlık sanat + sayısaldır. Ülkemizdeki sınav sistemi yüzünden sözelden sanattan anlamayan düz sayısalcı kesim bu bölüme girip sonra başaramayıp pişman oluyor...

   Diş de güzel bir alternatiftir ama hem mimarlık hem de diş dünyadaki zor meslekler arasında sayılır, uyarmadı demeyin. Ayrıca ekonomik durumunuz iyiyse Koç, Bilkent gibi ünilerde bilgisayar, endüstri gibi mühendislikleri ve odtü, itü, ytü gibi ünilerde yan mühendisliklere de göz atmanızı öneririm. TM puanınız iyiyse iktisat da iyi bir tercih. Diş için ise ondokuz mayıs veya başkent sıralamanıza göre en iyi üniler olur.

   Sil
 53. Merhaba
  Benim mf4 sıralamam 57700. Endüstri düşünüyorum ama cok cok iyi unilerde de tutmuyor, makine insaat oneren cok ama bayan olarak da ben pek istemiyorum, 2. Senem bu, tekrar deneme sansim yok sizce ne yapmaliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Makine ve inşaat kesinlikle kadınlara yönelik meslekler değil. Endüstri iyi bir üniversiteden mezun olunduğunda iyi iş imkanları ve geleceği olan süper bir bölüm, ortalama bir üniversiteden ise işsiz kalacağınız bir lanet olabilir. Sıralamanızla girebileceğiniz ve de ekonomik imkanınız varsa TOBB Endüstri seçebilirsiniz. Yada Yıldız Teknik, Marmara, İstanbul gibi ünilerde Çevre, harita müh gibi bölümleri yazabilirsiniz.

   Sil
 54. Merhaba ben bu sene ikinciye sinava girdim 56000 siralamam var, yildiz teknik metalurji malzeme düşünüyorum sizce bir bayan icin uygun mudur, nasil olur, ozel tercih etme imkanim da yok, en azından ismi olan bir üniversitede okumak avantajim olur diye düşünüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. MMM çalışma şartları zor olan ve iş imkanı da zayıf olan bir bölüm. Bir kadına göre de pek uygun değil. İlla Yıldız Teknik istiyorsanız çevre veya harita mühendisliği yazmak daha hayırlı olacaktır. Sıralamanız yeter. Ayrıca işletme - iktisat bölümleri ve de Marmara, İstanbul, Ankara gibi üniversiteleri de göz ardı etmeyin.

   Sil
 55. Sıralamam 55binlerde, endüstri yazmak istiyorum fakat cok cok iyi unilerde de tutmuyor, özel imkanim da yok, ikinci girişim sınava, muhendislik olarak ne ve nereleri onerebilirsiniz bi bayana uygun olarak?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yıldız Teknik, Hacettepe gıda müh zorlayın. Ayrıca İTÜ, YT, Bahçeşehir (burslu) çevre müh, Gazi bilgisayar müh, YT harita mühendisliği de iyi tercihler olur. makine ve inşaattan ise uzak durun bence.

   Sil
 56. selamlar, tm1 55.000 bilkent iktisat işletme %50 burslu mu önerirsiniz, yoksa tm3 35.000 psikoloji %50 burslu mu önerirsiniz, yoksa ts1 4000 izmir ekonomi üniversitesinde medya ve iletişim tam burslu mu önerirsiniz? biliyorum çok alakasız bölümler ama hepsine eşit mesafedeyim şuan. hangisi iyi olur gelecekte prestij sahibi güzel bir yerde olabilirim? Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzmiri boşverin öncelikle. Bilkent sağlam okuldur, ilk iki seçeneğe yoğunlaşın.

   Şimdi işletme-iktisat para, psikoloji ise insan bilimidir. İkisinin de iş olanakları ve gelecek imkanları yeterince var. Tamamen karakter yapınıza göre seçim yapmalısınız. İnsanla mı uğraşmak yoksa şirketlerle mi? 5 yıl sonraki hayatınızı hayal edin, hangisi daha çekiciyse onu seçin.

   Sil
 57. Hocam ODTÜ Matematik hakkında tam olarak düşünceniz nedir yani ordan çıkan işsiz kalırmı ODTÜ faktörü var nede olsa ayrıca yandal olarakda ya finansal alan için iktisattan dersler alıcam ya da yazılım için bilgisayar müh. Programlama dersleri alıcam. Girenlerin çoğu çok zor işsiz kalırsın v.s söyleniyor ama bide bunun bankacılığı analistliği yazılımcılığı fln çok tutuluyor diye duydum ee bide tabi masterdada bil. Müh yada iktisad yapabilirsem işsiz kalma durumu nedir birde ünide okurken tabi ing ztn olucak üstüne bide almanca koyarım olur biter. Nedir iş imkanları bilgilendirirseniz sevinirim ne yapabilirim. Ayrıca ODTÜ jeoloji ve maden müh. Hakkında ne düşünüyorsunuz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle yandal zor iştir. Master ise daha da zor. Küçük ihtimaller üzerine planlar yaparsanız, başarısız olabilirsiniz. Matematik bölümünü önermiyorum. Jeoloji ve özellikle maden müh. hiç önermiyorum. Bu ülkede maden pis iştir. Ticaridir, zordur, kirlidir, siyasidir. Maden müh olduğu için mutlu olan kişi de pek bulamazsınız.

   Bence mevcut puanınız üzerinden başka olasılıkları da değerlendirin.

   Sil
 58. Merhabalar benim mf4 te siralamam 66 bin tm1 de siralamam 60 bin. Kariyer olarak yoneticilik tarzi seyler yapmak istiyorum. Ve bilkentte okumak istiyorum. Sizce bir yil daha hazirlanip endustri icin calismalimiyim yoksa su an tutan %50 burslu iktisat veye isletmeyimi yazmaliyim bilkentte. Endustri istegim isletme alaninda biraz daha profesyonel olmak daha saglam bir egitim ve muhendislik olmasindan dolayi. Aklim cok karisti bana yardimci olabilirseniz cok sevinirim simdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilkent endüstri ve işletme isteğinizi fazlasıyla karşılar. Elbette endüstri çok daha önde ancak endüstri müh eğitiminde bir çok sayısal ve fabrika-alakalı dersler alacaksınız. İşletme ise kariyer ve yöneticilik amaçlarına daha direkt olarak hizmet edebilir.

   İşletmeyi de seçseniz, bir yıl daha hazırlanıp endüstri de seçseniz pişman olmazsınız. Karar size bağlı, +1 yıl çok da önemli değilse bir yıl daha hazırlanabilirsiniz. Ancak diğer yandan unutmayın, işletme okuyan bir kişi de o +1 yıl da mba'i yarılayabilir.

   Sil
 59. Merhaba benim sıralamam mf 1-2-3-4 lerde hemen hemen aynı yaklaşık olarak 45 binlerdeyim.Mezun senem olduğu için bir daha hazırlanma şansım yok.Ailemin gelir durumu da iyi değil özelde okumak için.Siz olsaydınız hangi tercihleri yazardınız sizin için mantıklı olanlar ? ( erkeğim )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgisayar Müh veya Makine müh. - Başkent(burslu), İstanbul üni. veya Dokuz Eylül
   İnşaat Müh. - Uludağ, Kocaeli, Osmangazi

   Ayrıca TM iyiyse, işletme ve iktisatı da mutlaka göz önünde bulundurun

   Sil
 60. Merhaba ben 7000de olan okul birinciliği olan bir kızım tıp yazacagım gibi ama tereddütlerim var hem okuması cok mesakatli hem de devamındaki sınavları asistanlıkları tahmin edilenden daha zor annem hemsire bu sektörde oldugundan dezavantajlarını üniversitede kalmak dısındaki alternatiflerin anlamının cok da kalmadıgı bir sektör halini aldığını görüyorum tıpı yazmayı basta hiç dusunmuyordum sonradan muhendisliklerin bir yanıp sonen özel sektörün dejavantajlarını barındıran her an işsiz kalabiliecegin garantisiz bir meslek olarak duydum saglık sektörünün hiçbir zaman ölmeyecegi issiz kalma diye bir seyin olmadığı parasınında uzman olduktan sonra iyi oldugu garanti bir meslek diye tavsiye ediliyor biyolojiyi seviyorum ve moneküler biyoloji ve genetik istiyordum gerek istediğim üniversitede tutturamam gerek mesleğin türkiyede iş olanaklarının ve arastırmalara gereken önem verilmediğinden tıpa yönlendirdiler beni ama cevremdeki hiçbir doktor işinden memnun değil artık o güzel paraların özelde kazanıldığını devletin sağlık politikalarının değişken olduğunu ve kararsız olan birinin kesinlikle o bölümü okumaması gerektiğini söylediler okuyan arkadaslarımla konustum hepsi sansım olsa 40 yasına kadar okuduktan sonra para kazanabilmek için kendimi paraladığım bir bölümde okumazdım diyorlar iyi üniversitelerde mühendislik mimarlik falan tutuyorsa gitmemi söylüyorlar asistanken süründürmeleri üniversitede okurken ayrı zorlanmaları sosyal hayatlarının az olması nedeniyle beni endişelendiriliyor okuyabileceğimden emin olamıyorum pişman olmak istemiyorum.ve büyüksehirde okumak istiyorum bana daha çok sey katacağını düşünüyorum ama benim puanım İzmir İstanbul Ankara dısındaki yakın cevremde tıp olacak ya da tıpın yeni üniversitede okunması ne kadar mantıklı olur bilemiyorum ama ankarada yıldırım beyazıtın istanbulda medeniyet üniversitelerinin tutma ihtimali var tıptan bile emin değilken istediğim sehirlerden vazgecmelimiyim yoksa yeni açılan bir üniversitede talihimin iyi gitmesini mi beklemiyim bilemiyorum matematiğim ve biyolojimin iyi olduğu dısında hiçbir seyden emin değilim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle Moleküler Biyoloji ve Genetik seçmek çok büyük bir hata olur, hiç düşünmeyin. Evet, ismi güzel ama Türkiye'de iş imkanı aşırı kısıtlı.

   Tıp zor iştir ve geri dönüşü de yoktur. Emin olmadan yazmayın, 6 yıl vereceksiniz ve o 6 yılda her türlü zorlu çalışma şartlarını tadacaksınız. Ayrıca mezun olduktan sonra da bu zorlu süreç devam edecek. Özellikle mevcut hükümetin son yıllardaki çalışmalarıyla doktorluk mesleği iyice çekilmez bir hal aldı.

   Eğer tıp konusunda emin değilseniz, Bilgisayar müh, Endüstri müh, mimarlık gibi bölümleri öneririm. Bu bölümler için İstanbul ve Ankara'da çoğu zirvedeki okula girebilirsiniz. Bu bölümler özellikle bir kıza göre de oldukça uygundur. Ancak unutmayın mühendislikler her zaman tıpa göre daha az iş imkanı olan bölümlerdir.

   Not: Tıp seçecek ve İst, Ankara olmuyor diye üzülüyorsanız, Eskişehir Osmangazi yazabilirsiniz. Hem Ankara'ya çok yakın, hem de Eskişehir tam bir öğrenci şehri olarak güzel bir sosyal ortam da sağlar.

   Size önerim, etrafınızı yeterince dinlemişsiniz. Artık kendinizi dinleyin. Düşünün, bundan 10 yıl sonra kendinizi nerede görmek istiyorsunuz...

   Sil
 61. Merhaba üniversite olarak TOBB u tercih edicem.Endüstri ve biyomedikal mühendislikleri arasında kararsız kaldım.Biyomedikalin tıp ve mühendisliği birlikte sunması güzel geliyor fakat ''geleceğin mesleği''gibi bir etiket geçici bir şey mi Türkiye de biyomedikal seçmek akıl karı mı bilmiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biyomedikal müh. fantezisine girmeyin. O geleceğin mesleği hikayeleri, mezun olduğunuzda işsiz kalmanıza neden olacaktır. Çünkü o "gelecek", uzun yıllar boyunca gelmeyecek. Endüstriyi yazın, kafanız rahat olsun.

   Sil
 62. Sosyoloji bölümü hakkında neden bu kadar olumsuz düşünüyorsunuz ? Benim 2-3 senedir aklımda olan bölüm sosyoloji idi.
  Üniversitede kalmak ne kadar zordur ?
  Birde sor olarak tm-3 sıralamam 26569 bana önerebileceğiniz yerler nelerdir ?
  Teşekkürler şimdiden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sosyoloji benim de çok sevdiğim bir dal ama Türkiye gibi ülkelerde okunması mantıklı değil. Mezun olduktan sonra büyük oranda iş bulamayacaksınız. Üniversitede kalmak planına da gelirsek, sosyoloji bölümüne girenlerin hemen hemen hepsi o hayali kuruyor, ama çok azı başarıyor.

   TM-3 puanı için en mantıklı tercih psikoloji olur. Diğer yandan diğer puan türlerini de göz önünde bulundurarak İşletme, İktisat gibi bölümleri de inceleyin.

   Sil
  2. Peki teşekkürler,Abant İzzet Baysal psikoloji sizce yazmalı mıyım tercihlerime çünkü büyük şehirlerde psikoloji gelmez gibi duruyor.

   Sil
  3. Açıkçası psikoloji sağlam üniversitelerde okunduğunda güzel bir gelecek sağlarken, ortalama veya kötü üniversitelerde işsiz bir geleceğe neden olabilir. Biraz risk var, karar sizin.

   Sil
 63. merhaba. tm-2 sıralamam 1.200lerde. hukuk seçeceğim ama:
  yeditepe tam burslu ve ankara, istanbul gibi üniversiteler tutuyor. sanırım bahçeşehir veya bilgi üniversite de tam burslu geliyor.
  özele burssuz gidemem yani tam burslu olmak zorunda. ayrıca devlette de kalmak istemiyorum, yurtdışına açılmak istiyorum. yeditepe dersler yabancı dil veriyor ama diğerlerinde daha zor.
  ne önerirsiniz? yeditepede veya bahçeşehirde okusam bana bir eksisi olur mu?
  veya bu sıralamayla daha iyisini yapabilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle sıralamanızla Bahçeşehir tam burslu gelme olasılığı çok yüksek değil malesef. Yeditepe, Ankara ve İstanbul ise garanti.

   Türkiye'de hukuk okuyanlar için üniversitenin fazla önemi yok. Ama madem yurtdışı istiyorsunuz, o halde ingilizce eğitim veren bir üniversite seçmeniz daha mantıklı olacaktır. Bilkent (yurtdışında en tanınırlığı olan Türk okulu) %50'yi karşılayamadığınızı farz ederek, ilk önerim Yeditepe olur. Onun arkasına Özyeğin, Ankara ve İstanbul yazın.

   Sil
 64. Merhaba genetiğin ülkemizde henüz iyi durumda olmadığının farkındayım ancak sektör işi düşünmüyorum akademisyen olacağım yurtdısı imkanım da var koç genetik mi önerirsiniz bilkent genetik mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Madem imkanınız var, Koç yazın. Yalnız yine de uyarıyım, akademisyen olmak zorlu bir süreçtir ve kesin değildir.

   Sil
 65. Hocam ben TS 2 de 6000 TS 1 de 7000 deyim edebiyat ya da iletişim fakültesine gideceğim Yeditepe tam burslu ve İngilizce tutuyor edebiyatta da çift anadal yaparak pdr okuyabiliyosun KPSS den de iyi puan alacağımdan eminim ama devlet üniversitesi mi yoksa vakıf üniversitesi mi tercih etmeliyim ne önerirsiniz saygılar teşekkürler... Bu arada kocaeli izmit te oturuyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Edebiyat yerine iletişim fakültesi daha mantıklı bir tercih olur. KPSS'ye fazla güvenmeyin, 4-5 yıl içinde ülkenin ne tür bir hal alacağı belli değil. Özel için de iletişimde iş imkanları daha fazla.

   İletişimdeki kaliteli bölümlerden tercih yaparak, eğer yetiyorsa Yeditepe, Bahçeşehir burslu gibi ünileri ilk sıralara, sonrasına ise İstanbul üni ve Marmara'yı koyun bence.

   Sil
 66. Merhabalar. Bu güzel bilgiler için çok teşekkürler. Seneye tercih yapıcam. Fakat en ufak bi fikrim bile yok diyebiliirm. Bi bayanım bu arada. İstanbul'da okumak istiyorum. Ailem/arkadaşlarım çevremdekiler hep farklı şeyler söylüyo. Biliyorum kendim karar vermeliyim kendi istediğimi tercih etmeliyim. Ama bilmiyorum.. Hiç bi şekilde bi karar verebilmiş değilim. Tek istediğim mezun olunca işsiz kalmamak.. Mesela ilk 10 bine, /10-20bine, / 20-30bine ne tür bölüm/üniversite önerirsiniz? (mühendislik bakımından bilgisayarlığa yakınım yada gen..mimarlık,diyetisyen,fizyoterapi..)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 20bini 30bini falan boşverin. siz ilk 10bine göre çalışın, kötü durumu gerçekleşirse düşünürsünüz.

   Bir kadına endüstri müh veya bilgisayar müh öneririm. Bu iki bölümde de kadın sayısı oldukça fazladır ve kolay çalışma imkanları vardır.

   Elbette Boğaziçi, ODTÜ, Bilkent, Koç, İTÜ, Sabancı, Yıldız Teknik, İstanbul, Ankara, Marmara, Ege, Yeditepe, Hacettepe gibi ünilerde okumak avantajlı olur. Ayrıca mimarlık da iyi bir tercihtir.

   Eğer çok kötü bir puan alırsanız da yine bir kadın için iç mimarlık, çevre müh veya harita müh vardır. Ama siz çalışın bu bölümlere kalmayın iyisi mi :)

   Son olarak, duruma göre puanınız iyi gelirse iktisat ve işletme gibi tercihleri de göz önünde bulundurursunuz.

   Sil
 67. Mimarlık düşünmüştüm okuması her gün maket yapılması aşırı zorlayıcıymış. Mühendisliklerde iş imkanı çok sınırlı:( kızım bu arada. mühendislikte bi kıza uygun orta zorlukta en iyisi bilgisayar mühendisliği mi? şaka gibi.. tercih edicek bölüm bulamıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer kaliteli bir üniversiteden ve ingilizce bilerek mezun oluyorsanız, endüstri mühendisliği her zaman iş olanağı yüksek bir bölümdür. Bilgisayar mühendisliği de aynı şekilde. Ayrıca, evet mimarlık zordur ama mühendisliklere göre de daha zevklidir.

   Benim size önerim, Endüstri - Bilgisayar - Mimar sıralamasında olabilecek en iyi üniversiteleri yazın.

   Sil
 68. Merhaba benim tm3 20bin sıralamam var bilgi sosyoloji ve bahçeşehir pdr yeditepe pdryi kesin yazdım ama istanbulda alternatif bulamıyorum bilgiyi çok beğendim. sizce bilgide başka bi bölüm yazmalı mıyım ulusarası ticaret veya ts1 5k sıralamamla halkla ilişkiler. kafam çok karışık tercihlerime alternatif bulamıyorum bahçeşehir sosyoloji ya da kadir has uluslarası ilişkiler daha mı mantıklı yoksa? fikirlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sosyoloji yazmayın, iş imkanı çok zayıf. Başka bölüm seçip, sosyolojiyi de istiyorsanız açık öğretimde okursunuz. Uluslararası ilişkiler, diğer bölümlerden daha mantıklı. Uluslararası ticareti ise önermiyorum. Yine dediğim gibi çok öğrenmek isterseniz açıköğretimde dış ticaret okuyabilirsiniz.

   Sil
 69. Lütfen yardımcı olun ilk 10 bine girmek için nasıl çalışmalıyız ve ilk on bine girmek için geç mi kaldım çalışmaya seneye YGS'ye girecek biri olarak

  YanıtlaSil
 70. meraba ben bu sene tmden hazırlanıcam da kendımden pekk emın degılım bu yuzdenn ege ısletme veya ıktısat olursa gıtmelımıyım ? malum cok fazla mezun var ama egenın fark yarataacagını dusunuyorum bıde egıtımı yuzde 70 ıng sızce ne yapmalıyım yorumuunuzu beklıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendinizden emin değilseniz seçim yapmanız daha iyi olur. Ege güzel ve kaliteli bir üniversite, sıkıntınız olmasın.

   Sil
 71. merhaba, ben ege üniversitesi almanca mütercim-tercümanlık bölümünde kayıtlıyım ve bu sene öylesine sınava girip hacettepe üniversitesinde aynı bölümü kazandım. Simdi hangisine devam etsem diye ikilem yasıyorum. Kariyerim acısından bakarsak hangisi daha iyi olur? Birbirinden (iyilik acısından, sosyal, akademik vs.) cok farklı olan üniversiteler mi? Biri digerinden cok daha iyi mi yoksa kendini gelistirmeye mi bakıyor olay? Tesekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her meslek kendini geliştirmeye bakar. Hacettepe ve Ege arasında da aman aman bir fark yok. Ege'yi bırakıp Hacettepe'ye gelmek pek mantıklı olmayacaktır.

   Sil
 72. Ben Boğaziçi İşletmeye gitmeyi çok istiyorum ama ailem ve çevremdekiler tıp konusunda baskı yapıyorlar.İş imkanının zor olduğunu söylüyorlar.Boğaziçiyi çok istiyorum ama bu beni endişelendiriyor.Yardımcı olur musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boğaziçi İşletme'yi hakkıyla bitiren bir kişi için iş imkanı kolay. Aileniz doktor çocukları olsun, havalı olsun diye size tıp konusunda ısrar yapıyorlardır. Kendi kendinize düşünün ve istediğiniz bölümü seçin. İşletme de çok zevkli bir bölüm değil. Gerçekten istediğiniz nedir? Aile veya üniversite markasından önce meslek olarak ne yapmak istiyorsunuz?

   Sil
 73. merhaba ben iraktan yaziyorum irakliyim ama turkiyede cok bulundum turkceyi tam biliyorum zaten dil sorunum yok benim sorunum soyle ben fizik hic matamatigi biraz seviyorum ama elektronik veya bilgisayar muhendisiliyi istiyorum bu iki bolumu cok istiyorum tam bir teknelojo elektronik cilginiyim ama fizik ve matamatik beni cok korkutuyor bu arada biyolojiyi cok severim cok basarali olduyum bir dersti lisede severimde biyolojik seylerle ugrasmak ama henuz irakta ne bolum ne meslek iyi olur diye bilmiyorum sizce hangi bolumu secmeliyim lutfen yardiminiza ihtiyacim var ve ben babasiz buyuyen beni annem buyuttu annem hem anne hem baba oldu bana calisti beni okuttu universiteyi bitirip onun basini dik tutmak istiyorum sizce ne bolumu secmeliyim ve hangi bolumu secersem gelecekte hangi meslekleri yapabilirim onlarida yazarsan coook mutlu olurum tesekurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elektrik elektronik seçmenizi önermem. Fizik üzerine kurulu ve sıkıcı bir bölümdür. Ayrıca teknolojiyi sevmekle, elektrik elektronik okumak aynı şey değildir. Size bu bölümde teknoloji öğretmeyecekler. Gayet sıkıcı, termodinamik, elektrik devreleri gibi dersler alacaksınız. Bunun yerine bilgisayar mühendisliği size daha uygun olabilir. Bilgisayar mühendisliğinde fizik yüzeysel olarak anlatılır ve temeli oluşturmaz. B. müh. matematik üzerine kurulur.

   Benim size önerim, imkanınız varsa, biyolojiyi de sevdiğinize göre, tıp okumanız. Hem başarılır olabilir, hem de iş imkanı konusunda sıkıntı çekmezsiniz.

   Elbette mühendisliklerin de iş imkanı iyidir ama bir tıp kadar değil. Bilgisayar mühendisliği bitirdiğinizde de eğer hakkıyla bölümü okumuşsanız açıkta kalmaz ve iyi paralar kazanırsınız.

   Bu arada fizik ve matematik içermeyen, teknoloji ile alakalı sayılabilecek, endüstri mühendisliğini de önerebilirim. Ama sadece Boğaziçi, Bilkent, Odtü, Koç gibi üniversitelerde okuyacaksanız...

   Sil
 74. Merhabalar.Ben çok kararsızdım meslek seçmede. Ama tüm yorumlarınızı okudum ve kafama iki tane meslek yattı. Endüstri mühendisliği ve psikoloji.Aslında biyoloji dersini çok seviyorum araştırmayı seven yerinde durmaktan pek hoşlanmayan heyecanlı,en büyük hobisi dans olan biraz deli dolu, sürekli daha iyiyi arayıp planlar yapan ,planlarımı hayata geçiremesemde plan yapmaktan hiç bıkmayan hep bir umut olduğuna inanan önemli, konularda hemen karar veremeyip onun öncesinde araştırmalar yapan biraz da egoist biriyim matematiği ise orta seviyede sevsem de çalışınca yapabiliyorum. O yüzden psikoloji iyi bir seçim olur benim için zaten sizde psikolojiyi önermişşiniz ancak ben iyi bir maaş istiyorum bunun için de klinik açmak şart bu da çok kolay olmuyor elbette sanırım devlette rehber öğretmeni olarak çok iyi rakamlar alıcağımı zannetmiyorum özel bir kurumda çalışırsamda yine iyi bir endüstri mühendisi gibi alamıyıcağım için kafam çok karıstı. İyi bir üniversite de endüstri mi psikoloji mi lütfen yardım edinm ben biraz garanti isteyen biriyim kalbim psikoloji desede iyi bir üniv.den endüstri daha mantıklı gelıyor lutfen yardım edin şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi bir üniversitede verimli bir şekilde endüstri mühendisliği de psikoloji de okusanız, mezun olduğunuzda rahatlıkça iş bulur ve tatmin edici bir maaşa sahip olursunuz. Öncelikle biyolojinin psikolojiyle de fazla alakası olduğu söylenemez. Psikoloji, tıbbi bir bilim değildir, ruhu inceler. Psikoloji bölümünde daha çok, sözel, sosyolojik, deneysel konuları işleyeceksiniz. Yani biyoloji var diye psikolojiyi seçmeyin. Eğer ancak gerçekten seviyorsanız, çok iyi yerlere gelebileceğiniz bir meslek.

   Endüstri mühendisliği, iyi bir üniversitede ingilizce olarak okunduğu taktirde, önü çok açık bir meslek. Evet psikolojiye göre daha zevksiz, sayısal ve zor ancak kazandığı para ve mevki imkanları da daha fazla. Yurtdışında, özelde, devlette iş imkanları bulunabilir.

   Eğer listede verdiğim Türkiye'nin en iyi 5 okulundan birisine girecekseniz, iki bölümün de önü açık. Bu okullar dışındakiler için ise iki bölümün de önü malesef kapalı.

   Düşünün ve gerçekten yapmayı düşündüğünüz mesleği seçin. Sadece mantıksal olarak soracak olursanız, Endüstri mühendisi bir adım daha önde.

   Sil
 75. Merhaba, ben 11. sınıf öğrencisiyim. En iyi olduğum alan dil. Ama dil bölümü, öğretmenlik veya mütercimlik okumak istemiyorum. Uluslararası İlişkiler okumayı istiyorum fakat mezun olduğumda tam olarak ne yapabiliceğimi bilmiyorum, hakkında bazı araştırmalar yaptım ama yeterli bulamadım. Diplomat olmak istiyorum ama nasıl olucağımı bilmiyorum. Diğer yandan, resim yeteneğim var ve ailem mimarlık öneriyor, çizmeyi seviyorum ama matematikte çok iyi değilim. Eğer matematiğimi ve geometrimi düzeltirsem mimarlık okurken sıkıntı yaşar mıyım? Son olarak Tasavvuf edebiyatı ya da Tasavvufla ilgili bölüm-meslek var mı? Şimdiden teşekkürler. ( Çok faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Dilara, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve kamu yönetimi gibi bölümlerden mezun olduktan sonra devlette çalışmak için KPSS sınavına girilir. KPSS, matematik, türkçe, tarih, coğrafya gibi dersleri içeren basit ancak eleyici bir sınavdır. Sınavdan alınan derece ile Dış İşleri Bakanlığı'na başvurulur. Onların da yapacağı yazılı bir sınav ve sonrasında mülakat ile diplomat olunur. Mülakat sınavlarında torpil önemli bir etkendir. Ancak elbette çok başarılı olursan, torpilin olmasa bile seni seçerler.

   Mimarlık ise matematikten daha çok sanat gerektiren bir bölümdür. Resime yeteneğin varsa mimarlığı düşünmeni öneririm. Matematik çok önemli değil, ancak geometri mimarlığın temelini oluşturur. Geometriye biraz ağırlık vererek, başarılı bir mimar olabilirsin. Geometri çok da zor bir ders değil, rahatlatıcı bir müzik aç, geometri kitabını da aç ve bol bol soru çöz, günde 2-3 saat çalışmayla bir ayda halledersin. Önemli olan çözemediğin sorulara çözene kadar her gün tekrar geri dönmen.

   Tasavvuf, edebiyat, tarih vs. gibi bölümleri ise önermiyorum. Mezun olduğunda iş bulamayacağın bir bölüm düşünmemelisin. Ben de felsefe, psikoloji ve sosyoloji ile ilgiliyim ancak bu bölümlerden birisini seçmedim. Sevdiğin şeyleri her zaman devam ettirebilirsin. Okuyacağın bölümü, sevdiğin ve yeteneğinin olduğu ve aynı zamanda da mezun olduktan sonra işine yarayacak bir şekilde seçmelisin.

   Benim sana önerim, birincil hedefin olarak mimarlığı koyman, hem iş imkanı hem de sana vereceği tatmin daha fazla olur. Diplomatlık hedefi de çok iyi, ancak diplomatlık kariyerinin sadece başarıya bakmadığını unutmamalısın. Uluslararası ilişkiler çok başarılı olanlar için iyi bir gelecek sağlar, ancak büyük çoğunluğu mezuniyet sonrası işsizlik sorunu da çekebilir.

   Başarılar.

   Sil
  2. İlk olarak cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Önceden rehber öğretmenlerle konuşmuştum ve internetten araştırmalar yapmıştım ama tatmin edici bir sonuca ulaşamamıştım. Sizin yazınız ve verdiğiniz cevap çok yardımcı oldu, gerçekten çok teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi dikkate alıp tercihlerimi ona göre yapacağım, hayırlı geceler...

   Sil
 76. Merhaba benim Üniversite sınavlarına 2.girişim şuan ve 2.girişimde bölümümü değiştirdim ve ea oldum. Bölüm olarak sadece işletme istiyorum ve elimdeki puanlarla ist-hukuk -işletme Marmara işletme falan tutuo ama Boğaziçi işletme tutmuyor ve çok üzülüyorum. Arkadaşlarımda Marmara -Boğaziçi-İstanbul-Galatasaray gibi ünilerin işletme eğitimlerinin aynı olduğunu ve dil farkı olduğunu sadece ve yine sadece isim farkı var diyor sizce bunlar doğrumu ve ne yapmalıyım
  Yardım ederseniz çok sevinirim. Ve de sadece devlet okulu seçmek istiorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle hiçbir üniversitenin eğitimi aynı değildir. Ek olarak işletme için eğitimin yanında "marka ismi" de çok önemlidir. Açıköğretimde bile işletme bölümü var, bu yüzden diğerlerine göre bir fark yaratmak gerekiyor. Boğaziçi Türkiye'nin yurtdışında da bilinirliği yüksek olan en iyi okullarından birisi. Boğaziçi - Marmara işletme arasında elbette fark var. Bu fark mezun olduktan sonra çok daha açık belli olacaktır.

   Açıkçası İstanbul Hukuk varken, Marmara İşletme, İstanbul İşletme gibi bölümler pek mantıklı gözükmüyor. Galatasaray ise düşünülebilir, Boğaziçi'nden iyi olmasa da diğer sayılan üniversitelerin işletme bölümlerinin yanında daha iyi bir eğitim ve marka ismine sahip.

   Not: İşletme için İngilizce eğitim önemli bir etken. Bu nedenle ben işletme okunacaksa, Boğaziçi, Odtü, Bilkent, Koç gibi okulları öneriyorum.

   Sil
 77. Sorumu yanıtladığınız için teşekkür ederim ama birkaç sorum daha var ben yüksek lisansımı yurt dışında amerika veya İngiltere gibi bi yerde yapmayı düşünüyorum bu yüzden İstanbul işletme de okusam veya Boğaziçi'nde okusam nasıl fark eder çünkü dile gelirsek onu dışarda çok iyi bir şekildede öğrenilen yani demek istediğim yurt dışında yüksek lisans yapıcaksam ve yabancı dil konusundada kendimi geliştireceksem ne önemi olur ki keza benim Boğaziçi işletme okuyan arkadaşlarım bana burada okumanın yani okulun isminin işe alımlarda sadece çok çok az r etkisi olduğunu onun dışında daha çok önem verdikleri şeyin tecrübe yani staj yaptığın yer ve dil olduğunu sölüyorlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha önce de dediğim gibi çoğu bölümde özellikle de İşletme de marka ismi önemlidir. Evet, okulun yanında, tecrübe, bireysel yetenekler ve stajlar da önemlidir, ancak bu okulun isminin etkisiz olduğu anlamına gelmiyor. Boğaziçi, ODTÜ gibi okulların ismi, gerek işe alımda olsun, gerekse yüksek lisans mülakatları olsun, her zaman işe yarar.

   Şöyle diyelim; bir Boğaziçi mezunu, İstanbul mezununa göre üniversite etkeni nedeniyle 1-0 önde başlar. İstanbul mezunu kendini daha fazla geliştirmiş ve daha iyi yerlerde çalışma deneyimi kazanmışsa, 2-1 öne geçebilir.

   Yurtdışı konusuna gelirsek, Boğaziçi, Bilkent, ODTÜ, İtü, Koç, Sabancı gibi üniversiteler yurtdışında bilinirlik konusunda öndedir. Bu üniversitelerden mezun olmanız iyi bir okuldan kabul alma şansınızı arttırır. Zaten Times Higher Education'ın en iyi üniversiteler listesine her yıl Türkiye'den sadece bu üniversiteler girerler. Ama bu demek değil ki İstanbul mezunu da güzel bir üniversiteden kabul alamasın. Dediğim gibi, 1-0 geride başlanır ama skoru değiştirmek kişinin elindedir.

   Sil
  2. Aynen öyle tamam 1-0 gerideyim mesela ama ha ist işletmeye bu sene başlamışım ha seneye girip Boğaziçi işletme kazanmışım her halikarda yine geriden girmiş olacağım. Bu yüzden bence bu sene ist işletmeden başlamak daha mantıklı gibi geliyor.sizce?bir de bir şey daha sorucam ben eğer ilerde okul bitine diyelim not ortalamam 3.50 falan olur Ingilizceyi tofel dan 120 üzerinden 100 alırsam Oxford harvard gibi Üniversitelerde yüksek lisans yapabilir miyim ve başka bir şeye daha ihtiyacım var mı bu arada parasal hiçbir problem yok onuda belirteyim

   Sil
  3. Üniversiteye bir sene sonra başlamak, hatta üniversiteyi uzatarak 5 yılda bitirmek, işe ve lisansüstüne alım aşamasında çok da göz önünde bulundurulan olumsuzluklar değil. İnsanlar genellikle 17-19 yaş arası üniversiteye girer, 21-24 yaş arasında da bitirir. Yaşın genç olması işe alım sürecinde önemlidir, ancak 25+ olmadıktan sonra çok da büyük problem değil. Ben her zaman kötü bir okul veya bölüm seçmektense 1 yıl daha hazırlanılması gerektiğini savunuyorum. Tabi buradaki durum biraz daha farklı. İstanbul da iyi bir üniversite.

   Okulu 3.5 gibi bir ortalama ile bitirip, iyi bir TOEFL, IELTS, GRE, GMAT vs. skoruna sahip olmak Ivy League seviyesindeki okullara girişin büyük bir kısmını halleder. Ancak yeterli değil, Oxford, Hardvard gibi okullar kişinin kendini ne derece geliştirdiği, bilgi birikimi, sosyal aktiviteleri, aldığı ödüller, katıldığı seminerler vs. gibi pek çok özelliğe bakar. Bu saydıklarımı da Boğaziçi, ODTÜ, Koç, Bilkent gibi okullarda gerçekleştirme imkanınız daha yüksek, çünkü sağladıkları akademik fırsatlar daha fazla.

   Ancak şöyle diyelim; her Boğaziçili Oxford'dan kabul alıyor mu? Hayır. Oxford'dan kabul alan İÜlü tanıyor muyum? Evet. Yani olay bir bakıma da kişinin kendinde bitiyor.

   İyi düşünüp, doğru karar vermek lazım. Keşke bir yıl daha hazırlanıp Boğaziçi'ne girseydim de diyebilirsiniz, ya da seneye sınavınız iyi geçmeyip keşke İstanbul'da başlasaydım, şimdi 2. sınıftım da diyebilirsiniz. Size bağlı...

   Sil
 78. Merhaba, ticaret meslek lisesinden mezun oldum. bölümüm bilgisayarlı muhasebe ancak özel bir şirkette dış ticaret departmanında staj yaptım. Diploma puanım 82 ve 2 yıllık geçiş yapacağım. Muhasebe çok sevmiyorum. Aklımda dış ticaret ve işletme var. 2 yıl okuduktan sonra yatay geçişle 4 yıla tamamlamak istiyorum. üniversiteler hakkında bilgim yok. istanbuldayım, burda iyi ve adı olan bi okula gitmek istiyorum. Sizce tercihlerimde ne yapmalıyım bölüm ve okul olarak ? durumumuzda çok iyi değil. Devlet mi özel mi ? 82 diploma notuyla iyi bi yer olur mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi devlet okulları, İstanbul Üni, Galatasaray, İtü, Ytü ve Boğaziçi
   İyi özel okullar, Koç, Sabancı

   İşletme birinci tercihiniz olsun, dış ticaret de potansiyeli yüksek bir bölüm ancak işletmenin altında yer alıyor. Diploma notuyla ilgili bir şey söyleyemeyeceğim, ancak muhakkak 4 yıllık okuyun.

   Sil
 79. İyi günler diliyorum.
  Bloğunuzgerçekten muhteşem
  Keşke sizi4 yıl öncekeşfetseydim.Zira oğlum BilkentEndüsgri ile Özyeğin arasında kaldı. İsta bul olduğu için Özyeğini seçti. Şimdilerde mezun olacak. İyibir şekildehegiştiği kanaati deyim. Uluslararası (Ernst young, coface gibi firmalardastat yaptı.
  Ancak. Benim sorum 2.ci çocğum ile ilgili.
  Kendisi Boğaziçi işletmeyi istiyor. Fakat 2.sınavdafazlacahata yaptığını sıralamasının 4000 ci arında geleceğini söylüyor.
  Boğaziçi işletme yerine Boğaziçi uluslarası ticaret y.o.diye Lys 6 dan alan bir bölümünü önerdiler.

  O da 4 yıllık bölüm başkanı diğer fakültelerimizden hiç bir farkı yok diyor. Üstelik 2. Ya a cı dili de öğretiyoruz diyor.

  Sorum şu, Boğaziçiuluslarası ticaret, Odtü İşletme ya da İktisat veya İstanbul veya Bilkent hukuk u mu seçmeli

  Not:Hukukları biz kafasına soktuk..

  Yanıtınız için şimdiden tşk.ler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle teşekkür ederim.

   Büyük oğulunuz için bana sorsanız Bilkent Endüstri derdim ancak Özyeğin de yükseliş ivmesinde bir okul.

   Diğer konuya gelirsek, uluslararası ticaret, kulağa hoş gelmesine rağmen, ismi kadar "karizmatik" bir bölüm değil. Bölüm başkanı elbette kendilerini övecek, lakin hali hazırda bu bölümü okuyan 4-5 öğrenciyle konuşursanız, çok da olumlu söylemleri olmayacağını düşünüyorum.

   İyi bir bölümle iyi bir üniversitenin kombinasyonu yapılmalı. Odtü İşletme ve Odtü İktisat oldukça kaliteli bölümler. Buralardan mezun olanların iş sıkıntısı çekmesi de -eğer kendilerini geliştirmişlerse- pek mümkün değil. Bilkent Hukuk da kaliteli ancak bölüm olarak hukuk biraz kafa karıştırıyor. Günümüzde her üniversitenin hukuk fakültesi açması nedeniyle avukat sayısı, doğal olarak rekabet çok arttı. Evet, işletmeci, iktisatçı da çok ancak hukuk'un aksine işletme - iktisatta üniversite faktörü büyük etki ediyor. Benim 1. sırada önerim Odtü i,i, sonrasında Bilkent, en son ise Boğaziçi olurdu.

   Bu arada, bölüm seçerken kişinin mutluluğu ve yetenekleri de önemli. İktisat, özellikle Odtü İktisat aşırı sayısaldır. Hukuk sözel, işletme ise karışık olmakla beraber daha genel anlatıma sahiptir. Hukuk, zevkli bir bölümdür, her ne kadar kafasına siz soksanız da hukuktan mutsuz olan pek çıkmaz. İktisadı herkes sevmeyebilir. Bence tercih yapmadan önce, oğlunuz dört bölümün de ders kitaplarına şöyle bir göz atsın, bakalım hangisini sevecek.

   google a şöyle aratarak dersler hakkında bilgi alabilirsiniz:

   mikroiktisat ders notları, ceza hukuku ders notları, stratejik yönetim ders notları...

   Sil
 80. Merhaba bugün puanlar açıklandı ve benim iyice kafam karıştı. tm de 10 bin civarındayım. Bahçeşehir işletme ve marmara hukuk tutuyor. bitirince iş olanakları ve maaşları açısından hangisini önerirsiniz? ayrıca mf4 te 52 bindeyim.Son sınfta tm ye geçtiğim düşünüldüğünde makine mühendisliği önerir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Makine mühendisliğini önermem, fizik ve matematik olarak ağır bir bölümdür. Üstelik iş hayatı da sayısal üzerine kurulu. TM puanınız fena değil, oradan ilerlemeniz daha iyi olur.

   Hukuk için İstanbul ve Hacettepe'yi zorlayın. Olmadı Marmara da gayet iyidir.

   İşletme için se Odtü'yü zorlayın. Olmadı Özyeğin burslu düşünebilirsiniz.

   Ayrıca, Odtü iktisatı da tercih edebilirsiniz.

   Sil
 81. Merahaba bildğniz gibi sınavlar bitti tercih dönemindeyiz ve gerçekten kararsızm mf4 de 87 bindeyim ve mf3 de 70 bin ama başından beri mühendislik düşünmüştüm ailem ise sağlık istiyorlar iş şartlarından dolayı daha doğrusu hemşirelik istiyorlar bn konya necmettin erbkn ünv. endüstri müh.(93 bin) istiyorm çok kararsızım yorum yaparsanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Endüstri Mühendisliği iyi bir okulda okunduğunda çok iyi bir gelecek sağlarken, daha düşük okullarda ne yazık ki işsiz kalma olasılığını arttıran bir bölüm. N.Ü. seçerek biraz risk almış olacaksınız. Üstelik Konya'da okuyacaksınız. Hemşirelik elbette daha risksiz ancak getirisi de E.M.'ye göre daha düşük. Ancak hemşirelik seçerseniz Ankara Üni ve Yeditepe Tam Burslu'yu zorlayın. Gelirse çok iyi olur. Bunun dışında da Gazi ve Marmara seçenekleri de iyidir.

   Sil
 82. Merhaba ben bu sene sınava girdim. Bu zamana kadar cok istediğim bir meslek olmadı ve hep sıralamam gelsin ondan sonra bakarım diyordum. Aklımda tıp endüstri mühendisliği işletme var. biliyorum baya alakasız. Su an mf3 sıralamam cerrahpasa tıp için tutuyor ve genelde cevrem de orayı yazmam gerektiğini soyluyor. Lakin benim aklım bogaziçinde. mf4 sıralamam ile endüstriye girmem biraz zor gözukuyor. ve acıkcası sühelerim de var meslek ile ilgili. onun dısında işletme de tutuyor bogaziçi ama onda da suphelerim var yani iş konusunda meslek içindeki konumundan neler yapmam gerekeceginden yana. Bana bir yol gösterir misiniz en azından ne yapmalıyım neler dusunmeliyim dusundugum mesleklerde karsılasacagım seyler nelerdir? Ve bogaziçinde okumak bana her turlu avantaj saglar dıyebilir miyim? bir de artık sosyallesmek ve etkin bir yerimin olması için cabalamak istiyorum insanlarla iletişim konusunda kendime guveniyorum. Cok tesekkurler

  YanıtlaSil
 83. Burayı bulduğum için çok sevindim gerçekten çok güzel açıklamışsınız ve çoğu meslek, iş imkanı, üniversite, maaş konusunda bilgi birikiminizi takdir etmemek elde değil. Benim çevremde fikir alabileceğim bilen insan sayısı da çok az bu yüzden sizinle iletişime geçmek istedim. Ben çok kararsız bir insanım buna ek olarak aile, arkadaş faktörleri de işin içine girince kafamın iyice çorbaya döndüğü bir gerçek. Sıralamam kötü geldi ama sadece 2 3 ay çalıştığım ve dershaneye de 2 ay gittiğim düşünülürse iyi ben hayatımın hiçbir döneminde ders çalışan bir insan olmadım olamıyorum da hep şans, zeka, genel kültürle geldim bir yerlere sanatsal yeteneklerim var ve yaratıcı, kendine özgü, araştırmacı bir insanım fakat sanat içeren bölümler mimarlık hariç aç kalma şansım yüksek ve ben eşit ağırlığım benden çok iyi bir gazeteci de olur herkes diyor ama yine iş bulamamaktan dolayı düşünmüyorum hukuğu da düşünmüyorum çok fazla mezun var herkes iyi paralar kazanmıyor okumayı severim fakat sevdiğim şeyleri okumayı kocaman hukuk kitapları çekici gelmiyor fakat herkes hukuk baskısı yapıyor psikoloji okumak istiyorum fakat şu an çok sınırdayım 7 bindeyim ve Bahçeşehir psikoloji istiyordum yeri de çok güzel tam burslu fakat 6500 eğer sıralama düşmezse gelmiyor ve bu sıralamayla para verip okumak istemiyorum. Hacettepe psikoloji ve İstanbul psikolojiyi araştırınca herkes Hacettepe diyor ama Ankara'da okumak istemiyorum sıkıcı. İstanbul psikoloji de bilmiyorum çok kararsızım daha düşük özel tam burslu psikolojiler de geliyor Yeditepe, Kadir Has gibi. Araştırırken İTÜ ekonomi bölümünü buldum geliyor daha 2 yıllık bir bölüm ve mezun vermedi yine de İTÜ'nün adı var iyi olacağını düşünüyorum fakat bu seferde bölümü sever miyim diye kafamı kurcalıyor ben hiçbir zaman matematiği çok seven ve çok iyi yapan biri olmadım nefrette etmiyorum ortalama üstü diyebilirim. Sizin bu bölüm ve üniversiteler hakkındaki düşünceleriniz nedir, başka önerdiğiniz bir yer var mı?

  YanıtlaSil
 84. Benim size bir sorum olacaktı. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Ben sabancı yüzde 25 burslu endüstri mühendisliği istiyordum ama orası tutmayacak çünkü düşündüğümden kötü geldi sonucum. Bahçeşehir in applybau suna burs başvurusu yapmayı düşünüyorum önerir misiniz orayı? Benim hep hayalim yurtdışına özellikle Amerika'ya gitmekti. Benim için iyi olur mu orası sizce? Sıralamam mf4 te 138 bin atılım üniversitesi yüzde 50 burslu tutuyor ama pek içime sinmedi. Ben sayısal öğrencisi olduğum için kendi kişilik özelliklerime en uygun olan endüstriyi seçmiştim. Çok fazla liderlik vasfım var ve kendimi ifade etmeyi çok severim. İnsanlarla iletişimim gayet iyidir ikna kabiliyetim de yüksektir. Eğer tm olsaydım işletme seçecektim ama iyi endüstri bölümleri de kalmadı mecburen işletme ve iktisat düşünüyorum endüstriye yakın oldukları için. Sizce hangisi daha iyidir işletme mi iktisat mı ve hangisi endüstriye daha yakındır, kendimi daha çok geliştirebilirim? Endüstri okursam ileride mba yapmayı düşünüyordum. Sizce işletme okuyup mba yapmam saçma mı olur? Ve son olarak işletme ve iktisat bilkent de burssuz tutuyor. Onları tercih etmek mantıklı mı olur. Kocaeli izmit de oturuyorum. Lütfen bana yardım edin aklım çok karışık. Aileme de düzgün bir şekilde açıklamalıyım bu durumu.Şimdiden çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 85. Yazınız icin tesekkurler en başta.bu yıl 2.girişim. mf1-2-3-4de 70bin hepsi.tm1-58 tm2-3-60bin. Beslenme ve Diyetetik istiyorum ama %50ler dışında tutmuyor.özelde okumak konusunda kararsizim.fikrinizi merak ediyorum.ayrıca muhendisliklerden yorumlarıniz neticesinde daha bilgi sahibi oldum.yapabileceğim bilgisayar ve endüstri fakat iyi üni.lerde tutmuyor.öte yandan tm puanimla da tercih de bulunabilecegim bi bölüm nedir sizce psikoloji ile ilgileniyorum fakat yine iyi uni.ler tutmuyor.alakasiz oldu farkindayim ama nokta atışı bir bölüm istiyorum.fikirlerinize ihtiyacim var.Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1- TOBB ve Başkent Endüstri ve Bilgisayar zorlayabilirsiniz. Bu iki üniversite de özel okul ancak kalitelidir. Tamam bir Koç, Bilkent değil ancak bir Nişantaşı, Atılım da değil. Bu ikisi dışında mühendisliklerde özele gereksiz para vermiş olursunuz.

   2- Psikoloji için de yine "paralı" Koç ve Bilkent seçilebilir. Bu üniversitelerin hem marka ismi kuvvetli, hem de eğitimleri iyi. Üstelik İngilizce eğitim göreceksiniz.

   3- Kesinlikle özel üniversite istemiyorum diyorsanız, İstanbul Üni ve Hacettepe, İktisat veya Ankara, YTÜ İşletme olabilir.

   Sil
 86. Merhaba sizce iş imkanları bakımından yelpazesi geniş olduğundan Gazi Üniversitesi işletmeyi mi yada Kayseri Eskişehir gibi Şehirlerde siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü mü bir de ihtimal olarak Doğu Akdeniz Üniversite'si tam burslu pdr bölümü daha garanti meslek olduğu için tercih etmelimiyim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Saydıklarınız arasından" en mantıklı tercih Gazi işletme. Siyaset biliminin iş alanı oldukça zayıftır, anca devlete girebilirsiniz, ancak devlete de torpili iyi olanlar ve odtü, boğaziçi gibi üniversitelerin mezunları girebiliyor. D. Akdeniz PDR de seçilebilir, daha risksiz olur. Gazi'nin farkı mezun olduktan sonra geleceğiniz tamamen size kalmış olacak. İşletme mezunu yönetici de olabilir, çaycı da olabilir. Üniversitede kendini geliştirmeyle alakalı.

   Sil
 87. Merhaba. Ben Psikoloji okumak istiyorum, sıralamam iyi geldi. Hacettepe ihtimali var, İstanbul ve Ege kesin tutuyor. Ama Boğaziçi Felsefe'ye de puanım yetiyor. Ben felsefeyi seviyorum, Boğaziçi'ni zaten çok istemiştim ama felsefenin riskli olduğunu düşünüyorum. Kimileri "Boğaziçi felsefeye git, psikolojiyle çap yap, sen başarırsın" diyor ama kafamda yine de soru işaretleri var. ÇAP'ın kolay bir program olmadığını da biliyorum. Ne öneriyorsunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sırf Boğaziçi olsun diye Felsefe bölümü okumak mantıklı değil. Şunu net olarak söyleyebilirim ki, felsefe'nin iş imkanı sıfıra yakın. "Sen yaparsın" diyenlere de pek aldanmayın. Sizin gibi pek çok kişi o sıralarda oturacak ve herkesin amacı da aynı olacak. Her yıl Türkiye'de mezun olan pek çok felsefe mezunu var, kaçı istediği yoldan gitmeyi başarıyor? Hacettepe veya İstanbul (bu ikisi yanında Ege sönük kalmış) Psikoloji daha mantıklı gözüküyor.

   Sil
 88. Merhaba. ben matematik bölümü gazi üniversitesi tercih etmek istiyorum.hem iyi bir üni versite olduğu için mezun olduktan sonra iş bulma konusunda benim için daha iyi olucağını düşünüyorum. Veya anadolu üni. , ankara üni. olabilir yardımcı olur musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, Gazi köklü bir okul, ancak günümüz işleyişinden öğrencileri pek de memnun değil. Tabi bu durumun yönetimsel bir şey olduğunu söylemek istiyorum. Eğitimden ziyade idari ve siyasi bir memnuniyetsizlik var. Ankara, Ege ve Dokuz Eylül'ü de düşünebilirsiniz tabiki..

   Sil
 89. merhaba ben itü makine istiyodum ama olmadı şimdi yıldız teknik mimarlık ile yine yıldız teknik makine arasında kararsızım okumak istediğim bölüm makine aslında ama mezun olduktan sonrası için endişeleniyorum sizce gelecek açısından hangisini tercih etmeliyim? bir de ytü mimarlık ing gelmicek muhtemelen türkçe okuyacağım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mimarlık ile makine arasında iş imkanı bakımından fazla bir uçurum yok. Eğer makine okumak istiyorsanız, makine seçin. Makine mühendisleri iş bulurken aşırı zorlanmıyorlar.

   Benim başka bir uyarım olacak: Makine ile mimarlık çok farlı alanlar. Biraz kafanız karışmış sanırım. Makine düz fizik, matematik gerektiren bir bölüm, mezun olduktan sonra da hayatınız fabrikalarda geçecek. Mimarlık ise geometri, çizim, sanat ve yetenek gerektiriyor. Bu iki bölüm farklı kulvarlarda...

   Sil
 90. Çok Teşekkür ederim. Bu arada, sonuçlar geldi. TM1 4000 TM' ve 3 2650 civarında.
  Başka bir sorum, Hukuk seçerse İstanbul mu yoksa Yabancı dili olan Yeditepe ya da Bilgi mi?
  Yanıtınız için şimdiden tşk. ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşin aslı hukuk için yabancı dile çok ihtiyaç yok (eğer ki şirket avukatı olmak istemiyorsanız). İstanbul Hukuk Türkiye'nin en köklü fakültelerinden birisidir. Marka ismi de çok kuvvetlidir. Diğer taraftan özel bir okulda okumak, hem daha tatminkar bir üniversite hayatı geçirmenizi sağlar, hem de üniversitede edindiğiniz "zengin" arkadaşlarınızın bağlantıları sayesinde parlak bir avukatlık geleceği yaratabilirsiniz. Size kalmış...

   Sil
 91. Sizce kırıkkale üniversitesi dişçilik mi yoksa yıldız teknikte bilgisayar mühendisliği mi? İki mesleği de seviyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dişçilik zor bir meslek, üstelik üniversite hayatınız da Kırıkkale'de geçecek. YTÜ Bilgisayar çok daha mantıklı görünüyor. YTÜ iyi bir okul, dişçilik kadar olmasa da iş imkanınız yine yüksek olacaktır.

   Sil
 92. merhaba ben 7 bin deyim ve psikoloji istiyorum ama hangi üniversiteyi tercih edeceğime karar veremiyorum. yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıralamaya göre en mantıklı seçenekler İstanbul Üni ve Hacettepe. Ama ODTÜ, Bahçeşehir ve Özyeğin de zorlanabilir. İpek üniversitesine de burslu girebilirsiniz ama İpek yerine Hacettepe marka ismi ve eğitimi nedeniyle daha mantıklı görünüyor. Elbette özel bir üniversitede okumak daha tatmin edici bir üniversite hayatı da sağlar. İstanbul mu Hacettepe mi derseniz de İstanbul mu Ankara mı sorusu cevabınız olur. Bence: ODTÜ > Özyeğin(b) > Hacettepe > İstanbul

   Sil
 93. merhaba ben mf3 21 bındeyım diyetısyenlik veya eczacılık düşünüyorum sizce hangisi daha iyi olur ? ve eğer diyestisyenlik olursa marmara mı hacettepe mi yazmalıyım kafam çok karısık yardım ederseniz sevinirim

  YanıtlaSil

Google hesabı kullanmak istemeyenler yorum göndermek için Yorumlama Biçimi'nden Anonim'i seçebilir. Nefret söylemi, ırkçılık ve reklam harici her türlü yorum ve eleştiri tarafsızca yayınlanacaktır.

Notral.com - tarafsız blog - Written by Kaotik Adam, Design by CC.com, - Copyright © 2018

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.