Son Yazılar

CosplayJaponya merkezli; ülkemizde de gençler arasında popüler olmaya başlayan Cosplay sanatı üzerine bir inceleme - cosplay nedirCosplay (İngilizce costume play), herhangi bir filmin, animenin, oyunun veya tarihsel kişiliğin kıyafetlerinin bir insan tarafından giyinilmesi ve o karakter gibi davranılmasına dayalı Japonya merkeli sanata verilen isimdir. 

Çoğunlukla cosplay yapılacak karakterin sadece kıyafetleri değil aynı zamanda yüz mimikleri ve davranışları da kopyalanır. Cosplay kıyafetleri hazır olarak satın alınabilir ya da cosplayer (cosplay yapan kişi) tarafından bizzat yapılabilir. Her türlü giysi, peruk, model silah hatta evcil hayvanlar bile cosplay aksesuarları sınıfına girmektedir.

Hem hobi hem de meslek olarak cosplay ile ilgilenen insanlar mevcuttur. Bu nedenle cosplayerlar, convention’lar ve Comic Con organizasyonları düzenleyerek hem eğlenir hem de ara kazanırlar. Conventionlar genellikle cosplayer, cosplayer fotoğrafçıları ve anime severler tarafından oluşur. Profesyonel bir cosplayer kendisiyle resim çekilmek isteyen bir anime fanından veya kendisini çekmek isteyen bir fotoğrafçıdan para talep edebilir. Bu kazandığı parayla da gelecek cosplayleri için gerekli aksesuarları temin etmiş olur. Cosplayerlar çoğunlukla lise ve üniversite gençliği olmak üzere her yaştan olabilir. Cosplay başta Japonya olmak üzere Kore ve ABD'de yaygın bir kültürdür. 

Cosplayerlara sokaklarda, alışveriş merkezlerinde veya toplu taşıma araçlarında bile rastlayabilirsiniz. Japonya dışında başta ABD, Avustralya, Almanya, İngiltere, Ukrayna, Çin, Güney Kore, Brezilya, Tayvan ve Türkiye’de de çeşitli cosplay aktiviteleri düzenlenmektedir.


Bu kültürden hoşlandıysanız; Türkiye’deki cosplay gruplarına ulaşmak için şu linklerdeki forum ve kişilerle iletişime geçebilirsiniz:

Ve yerli yabancı bazı cosplay örnekleri:


- O -


1 yorum:

Google hesabı kullanmak istemeyenler yorum göndermek için Yorumlama Biçimi'nden Anonim'i seçebilir. Nefret söylemi, ırkçılık ve reklam harici her türlü yorum ve eleştiri tarafsızca yayınlanacaktır.

Notral.com - tarafsız blog - Written by Kaotik Adam, Design by CC.com, - Copyright © 2018

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.