Son Yazılar

Elementler

Bu konunun amacı oldukça popüler olan burçların ne derece tutarsız olduğunu göstermek ve en azından astroloji yerine kullanılabilecek farklı alternatif bir sistemi tanıtmaktır. 



Yeni Elemental Sistem Can_G tarafından antik kaynaklar ve 5'li elemental dengeler göz önünde bulundurarak, astrolojiye karşı alternatif olması amacıyla oluşturulmuştur. Herhangi bir dini ve fikirsel dayatması bulunmaz.



Yeni Elemental Sistem


Günümüzde kullanılan astroloji ve burçların oldukça anlamsız bir inanç olduğunu iddia etmek hiç de yanlış olmayacaktır. Elbette, astrolojiden bilimsel ve mantıklı bir ispat beklenemez ancak astrolojinin aynı zamanda kendisiyle de çelişkili olması, astrolojinin ne kadar bilimden uzak uydurmaca bir hikâyeden ibaret olduğunu bize göstermesi açısından yeterlidir. Astrolojinin çamura saplandığı en önemli noktalardan biri de yılan burcunun varlığıdır. Dünyanın konumu eski asırlardan beri değiştiği için astronomlara göre artık 13'üncü burç olan Yılan’ın astrolojiye katılması gerekmektedir. Bu durumda diğer 12 burcun yerlerinde kaymalar meydana gelmekte ve neredeyse herkesin burcu değişmektedir. Kısaca, şuanda olduğunuzu düşündüğünüz burç aslında sizi temsil etmiyor olacak.

Burcunuzun bütün özelliklerini taşıdığınıza mı inanıyorsunuz, bu durum aslında beyninizin size oynadığı basit bir oyundan ibarettir. Olduğunuzu düşündüğünüz burcu okuyor ve onun özelliklerini kendinize yansıtıyorsunuz. Bazen bu durum çok mükemmel oturuyor, bazen ise sapa sarıyor. Bu durumda da “burcumun özelliklerini taşımıyorum” cümlesi veya yükselen burç inanışı astrolojiyi yine dört ayak üzerine düşürmektedir. Kısaca, bir uydurmadan ibaret olan astroloji, sizin beyninizin gücü sayesinde beslenmekte ve bütün fiyaskolardan kurtulmayı başarmaktadır.

Dünya uygarlıkları birçok farklı iç enerji türleri üretmişlerdir ki bunlardan en anlamsız olanı astrolojidir. Bir insanın sahip olabileceği özellikleri doğduğu zamana göre düzenlemek hem aptalca hem de komiktir. İç enerji türleri, elemental sistemlere göre daha mantıklı ve hatasız ayarlanabilir. Bu sistemlerden biri Çin 5 elementinde görülür. Çin 5 elementi metal, ateş, su, tahta ve topraktan oluşan eksik ve hatalı bir döngüdür. Chuugoku no Koyomi olarak da adlandırılan bu Çin Takvimi doğal elementleri iyi betimleyemediği için sınıfta kalmıştır.

Şüphesiz ki en üstün düzeydeki ancak yinede eksikleri bulunan elemental sistem; pagan beş elementidir. Birçok antik pagan uygarlığı doğayı oluşturan temel 5 element olduğuna inanmıştır. Bu elementlerden hava, su, ateş ve toprak genel olarak değişmeksizin Asya veya Avrupa kültürlerinde aynıdır. 5. element ise ruh, can, ether, gök ve ışık gibi isimlerle anılmıştır. Pagan kaynaklarına baktığımızda bu 5. elementin aslında daha çok ruh ve yıldırımın kesişimi için kullanıldığı gözükmektedir. İşin ilginç yanı, elektrik binlerce yıl önce can veya ruh olarak temsil edilmiştir, ancak beynin düşünürken elektrik akımı kullandığı ve ex durumunda bu elektrik akımının tamamıyla yok olduğu oldukça yakın döneme ait bir buluştur. Ayrıca yine mitolojik kaynaklarda ether gücünün cansız varlıklara can verebileceğinden bahsedilmiştir ve bu güç yine yıldırım olarak temsil edilmiştir. Ek olarak tanrının veya tanrıların binlerce yıl gökyüzünde yaşadığının farz edilmesi aynı zamanda ether gücünün de gökle bağlantılı olması ve insan ruhunu temsil etmesi, gökyüzünden toprağa doğru iniyormuş gibi görünen yıldırımın sanki tanrı tarafından gökten yeryüzüne yollanan insan ruhuna benzemesi bu elemental sistemle alakalıdır. Kısaca, Neo Paganlar her ne kadar beşinci elementlerinin ruh olduğunu iddia etseler de bu beşinci elementin asıl ismi yıldırım veya şimşek olacaktır.

Yeni Elemental Sistem’de en önemli iki element toprak ve yıldırımdır. Toprak elementine, Pagan toplumlarında tanrısal bir statü verilmiştir. Toprak tanrısaldır çünkü doğurgandır ve Paganların en büyük tanrıçası olan Doğa Ana’nın bizzat enerjisidir. Yıldırım ise tanrıça yerine tek ve güçlü bir tanrıya inanan antik toplumlarda tanrının enerjisi durumuna gelmiştir. Yıldırım tanrısaldır çünkü hayat vericidir. Zeus, Odin gibi tanrılar bu duruma örnektir. Pagan kökenli 5 element sisteminin ele alınarak, eksiklerin yok edilerek tamamlandığı, karakteristik özelliklere ve iç enerji şekillendirmesine yönlendirildiği bu sisteme Yeni Elemental Sistem diyoruz. Psikoloji ve felsefe tabanlı düşünce sistemi tarafından katkı sağlanarak geliştirilmiş bu sistem, şüphesiz burçlardan daha mantıklı bir element-karakter şekillendirmesi sağlamaktadır.

Elbette gerek elemental sistemler olsun, gerekse astroloji, tamamı bilimden uzak, asıl amacı eğlence olan felsefelerdir. Yeni Elemental Sistem’de, zaten saçmalıktan ibaret olan astroloji ve burçlar yerine, ona göre daha az saçma ve kendince tutarlı bir başka sistemin gelmesidir. Kısaca, karakter analizine dayalı bu bütün sistemler bilim ve mantık dışıdır ancak en azından en tutarlıyı kullanmak mantıklı olacaktır.

Yeni Elemental Sistem’de 5 adet element vardır. Bunlar yıldırım, ateş, su, toprak ve havadır. Özellikle astroloji ve burçlarda da görünen ateş, su, hava ve toprak elementleri, Yeni Elemental Sistem’de de benzer özellikler taşımaktadır. Ancak, yıldırım elementinin beşinci element olarak ortaya çıkması ve su ile toprak elementlerinin değişimi, bu sistemi astrolojide ayırmaktadır. Şimdi bu enerji tiplerini ayrıntılı bir şekilde öğrenelim.





YILDIRIM




Farklı kültürlerde ruh adı ile geçen yıldırım elementi zekâ, yaratıcılık ve çalışkanlığı temsil eder. Yıldırım tipi enerjiye sahip olan insanlar matematiğe, bilime ve bilgiye önem verir. Özellikle araştırma, inceleme ve gözlem konusunda muhteşem yeteneklere sahiptirler. Aşırı detaycı ve temizlik hastası kimselerdir.

Yıldırım insanları ailelerine ve arkadaşlarına aşırı bağlı değildirler ve geçinilmesi zor insanlardır. Oldukça titiz, dakik ve tertiplidirler. İnandıkları düşüncüleri sonuna kadar savunurlar ve başkalarının düşüncelerine çoğunlukla önem vermezler, ukaladırlar. Sevdikleri ve kendilerini yakın hissettikleri insanlara yardımlarını esirgemezken, tanımadıkları veya işe yaramaz olduğunu düşündükleri insanlara karşı soğukturlar. Paraya önem verirler ancak parayı sınıf atlamak için değil amaçlarını gerçekleştirmek için isterler. Kendilerini kimseye kullandırtmazlar, kendi işlerini kendileri yapar, başkalarından yardım istemezler. Yıldırım Grubu, sınırlarını ve gerektiğinde hayır demesini çok iyi bilir. Lider özellikleri vardır ancak yönetmeyi sevmedikleri için çoğunlukla isteyerek geri planda dururlar. Genellikle fazla sıcakkanlı değildirler, mesafelerini her zaman korur ve çok yakınları hariç kimseyle içli-dışlı olmazlar. Aşka ve cinselliğe çok önem vermezler, onları en çok tatmin eden şey başarıdır. Aşırı detaycı ve mükemmeliyetçi oldukları için genellikle zor evlenir ve geç çocuk sahibi olurlar.

Diğer İsimleri: Aether (ether), esir, sky (gök), ku, akasha
Renkleri: mor, mavi, sarı
Temsili Hayvanları: arı, baykuş, fil
Temsili Sayısı: 6
Alt Elementi / Çekinik: Hava
Üst Elementi / Baskın: Su
İyi Anlaştığı: -
Anlaşamadığı: Toprak, Su
Desteklediği: Ateş, Su
Desteklendiği: Su
Kök Elementi: Hava + Su
Alt Elementleri: A, B
Dengeleyicisi: Toprak
İdeal Meslekler: bilim adamı, araştırmacı, mühendis, akademisyen, istatistikçi, teknisyen
Zayıf Noktaları: Fazla kuralcı, geçinilmesi zor, aşırı detaycı
Güçlü yanları: Akıllılık, bilgelik, çalışkanlık, titizlik, düzen, kararlılık
Yakın Burçlar: Yay, Başak, Oğlak, Terazi
Ünlü Yıldırımlar: Karl Marx, Descartes, Mustafa Kemal Atatürk, Agatha Christie, David Copperfield, Uğur Mumcu, Albert Einstein, Leonardo Da Vinci, Bill Gates, Nicole Kidman, Uğur Dündar, Nikola Tesla, Devlet Bahçeli, Sophia Loren, Necmettin Erbakan






SU




Su, duygusallığın ve durgunluğun elementidir. Özellikle tek veya ailesiz büyümüş çocuklarda su elementi daha sık görülür. Pasif bir kişiliğe sahiptirler. Su enerjisine sahip insanların aşırı derecede duygusal zekâları gelişmiştir. Şiirde muhteşem yetenekleri vardır. Su grubu oldukça anlayışlı ve sabırlıdır. Bu nedenle de bütün elementler arasında kendi hallerinde en mutlu olabilen element sudur. Su enerjisine sahip insanlar romantiktir, zaten su elementi de sevgiyi temsil etmektedir. Su, aşka büyük önem vermektedir. Su grubu insanlar âşık olmaya âşıktırlar, sevmeyi ve sevilmeyi ister, yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Yalnızlığı sevmezler ancak aşırı kalabalık ortamları da tercih etmezler. Su için ideal arkadaşlık ortamı iki veya üç kişi ile olandır. İyi sırdaştırlar. Su, kendine yakın çok az dost seçer ama onlara da tam anlamıyla bağlanır. Kendilerine yapılan bir kusurda çok kolay küser, ancak affetmeleri kısa sürer. Su insanları kendilerini severler ve oldukça bakımlıdırlar. Su grubu insanların yaratıcılıkları da gelişmiştir. Özellikle edebiyat, müzik ve sanatta iyidirler. Ancak matematik, fen bilimleri ve özellikle siyasetten anlamazlar. Yalan söylemeyi ve insanları kandırmayı sevmezler. Su, hem nazik hem de samimidir. Zorunlu olmadıkça her türlü kavgadan kaçınır. Düşmanı olmasını istemez. Yıkıcı değil yapıcı işlerde rol alır. Karşılaştıkları sorunları aşırı ciddiye alır, kendilerini yıpratır. Su insanları aşırı ihtiraslıdırlar, her zaman sevilmek isterler. Merhametlidirler ancak tarafsız olmayı beceremezler, özellikle işin içine sevdiği birileri giriyorsa, genellikle diğer kişilere karşı önyargıları oluşur. Su grubu hayatı dolu dolu yaşar, iş ile ilgili veya ekonomik sorunlara fazla takılmaz, onun için en önemli olan ilişkiler ve manevi yaşamdır, daima her çevrede sevilerek anılmak ister.


Diğer İsimleri: Ap, sui, mizu
Renkleri: mavi, yeşil, turkuaz
Temsili Hayvanları: balık, kaplumbağa, panda
Temsili Sayısı: 5
Alt Elementi / Çekinik: Yıldırım
Üst Elementi / Baskın: Ateş
İyi Anlaştığı: Hava, Toprak
Anlaşamadığı: Ateş, Yıldırım
Desteklediği: Hava, Yıldırım, Toprak
Desteklendiği: Hava, Yıldırım, Toprak
Kök Elementleri: Yıldırım + Hava
Alt Elementleri: Yağmur(su+hava), Irmak
Dengeleyecisi: Ateş
İdeal Meslekler: doktor, yazar, şair, öğretmen, müzisyen, ressam, sanatçı, hasta bakıcı
Zayıf Noktaları: duygusallık, içine kapanıklık
Güçlü yanları: sıkı dostluk, iyi ve dürüst karakter, yardımseverlik
Yakın Burçlar: Akrep, Yengeç, Balık
Ünlü Sular: Michael Jackson, Nazım Hikmet, Audrey Tautou, Ataol Behramoğlu, Leonardo Di Caprio, Cem Karaca, Drew Barrymore, Attila İlhan, Victor Hugo, Metin Akpınar, Ayşe Kulin, Abdullah Gül, Kazım Koyuncu, Marion Cotillard






ATEŞ




Ateş elementi güç, canlılık ve hırsı temsil eder. Ateş elementine sahip olan insanlar doğuştan liderlik özelliklerine sahiptirler ve sosyal ilişkilerde çok güçlüdürler. Her varlık üzerinde kontrol sahibi olmak isterler. Enerjik ve cesaretlidirler. Yalnızlıktan hoşlanmaz ve genellikle kalabalık gruplar halinde gezerler. Gövde gösterisinden ve düellolardan hoşlanırlar. Kendilerine güvenleri tamdır ve bu nedenle karizmatik kişilerden oluşan ateş grubu insanlarının en önemli özelliklerinden biri de daima yüksek idealler peşinde koşmalarıdır. Egoları tamdır, kendilerini çok beğenirler. Karşısındaki insanlara fazla değer vermezler ancak bunu hiçbir zaman da karşısındaki insana belli etmezler. Bunların yanı sıra genellikle ben-merkezli bireyler oldukları için kaprislidirler. Daima öncelikle kendilerini düşünür ve farklı görüşlere saygı duymazlar. Dış görünüşe göre insanları değerlendirirler. Ateş grubu olağanüstü düzeyde liderlik ve yöneticilik vasıflarına sahiptir. Emir vermekten ve büyük işler için sorumluluk almaktan hoşlanır. Hırslı ve idealisttirler. Çok kolay arkadaş olurlar, birebir ilişkilerde genellikle karşılarındakini kırmalarına rağmen, özellikle çok kişilik topluluklarda merkez olmayı oldukça kolay bir şekilde başarırlar. Tepkilerini kolayca dışa vurur ve kendilerini net ve etkili bir biçimde ifade ederler. Davranışlarıyla kendilerini anlatma becerileri oldukça gelişmiştir. Kin tutmazlar ancak sinirlendikleri zaman aşırı kırıcı olurlar. Cinselliğe ve aşka düşkündürler. Her türlü duyguyu şiddetli bir biçimde yaşarlar. Hayatı dolu dolu geçirir ve birden çok grupla zaman geçirirler. Bu yüzden birden fazla en iyi arkadaşları vardır. Karakter yapılarına göre çevrelerine pozitif veya negatif enerjiyi en kolay dağıtabilen element ateştir. Ateş bütün elementler arasındaki en aktif ve enerjik elementtir, ateş grubuna sahip kişiler hayatlarını deli dolu, hafif çılgın, eğlenceli, entrikalı, ihtiraslı ve merkezcil olarak yaşar.


Diğer İsimleri:Agni, ka
Renkleri: kırmızı, siyah, turuncu
Temsili Hayvanları: aslan, kedi, at
Temsili Sayısı: 3
Alt Elementi / Çekinik: Su
Üst Elementi / Baskın: Toprak
İyi Anlaştığı: -
Anlaşamadığı: Su
Desteklediği: -
Desteklendiği: Toprak, Hava, Yıldırım
Kök Elementi: Toprak + Yıldırım
Alt Elementleri: Volkan(ateş+toprak), Güneş, Duman(ateş+hava)
Dengeleyicisi: Su
İdeal Meslekler: Lider, politikacı, şarkıcı, oyuncu, sporcu, diplomat, yönetici
Zayıf Noktaları: Bencillik, kibir
Güçlü yanları: Liderlik, sosyallik, asalet, özgüven, hırs, cesaret, enerji
Olabilecek Yakın Burçlar: Aslan, Koç, Akrep, Yay
Ünlü Ateşler: I. Elizabeth, I. Konstantin, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, Madonna, Hülya Avşar, Fatih Terim, İbrahim Tatlıses, Kadir İnanır, Yılmaz Güney, Fidel Castro, Charlize Theron, Marilyn Monroe, Al Pacino, Brad Pitt, George Clooney




TOPRAK




Toprak elementi antik çağlardan beri doğurganlığın ve koruyuculuğun sembolü olmuştur. Aileye çok önem verirler. Sevdiklerine, alışkanlıklarına, gelenek ve göreneklere bağlıdırlar. Toprak elementini diğer elementlerden ayıran en büyük özellik alt elementlerine göre çok büyük varyasyonlarda karakteristik farklılıklar göstermesidir. Yaprak alt elementi başkalarına karşı saygılıdır ve her zaman karşıdan da saygı bekler. Maddiyata ve paraya önem vermez, korumacıdır ve doğayı sever. Gümüş alt elementi ise dominant bir karaktere sahiptir. Paraya önem verir ve tutumludur. Çok çalışkandır, iş her zaman sosyal hayattan önce gelmektedir. Doğa ve hayvanlarla arası yoktur. Yıldırım elementine yakın özellikler gösterir. Kaya alt elementi ise sosyal ilişkilerde aşırı pasif ve çekingen ve silik insanların oluşturduğu gruptur. Ancak topraklar genel olarak sağlam karakterli ve güvenilirdir. Koruyucu rolü üzerine almıştır ve çevresindeki insanları koruyup, kollamayı kendinde bir saplantı haline getirir. Topraklar, diğer insanlardan daha çabuk olgunlaşır ve hayata atılır. Sadakat onlar için en önemli kavramdır, ihanetten hoşlanmazlar. Sabit fikirli ve değişime kapalıdırlar. Dengeli ve mantıklıdırlar. Kincidirler ve kolay kolay affedici olamazlar. Gelenek ve göreneklerine derinden bağlıdırlar. Uzun vadeli işlerden ve ilişkilerden hoşlanırlar ve hayatlarına kabul ettikleri bir şeyden kolay kolay vazgeçmezler. Lükse ve hayatın güzelliklerine karşı aşırı bir düşkünlükleri vardır. Bakımlı ve temiz olmak onlar için çok önemlidir. Aile bağları oldukça kuvvetlidir. Fedakârlıktan kaçınmazlar ve yardımseverdirler. Toplum içinde güvenilir olmalarıyla tanınırlar. Romantizmden hoşlanmazlar, hayal dünyaları geniş değildir.


Diğer İsimleri:gaia, natura, chi, dou, prithvi, goddess (tanrıça), nature (doğa), mother (anne), tabiat
Renkleri: yeşil, kahve, sarı
Temsili Hayvanları: geyik, boğa, ayı
Temsili Sayısı: 4
Alt Elementi / Çekinik: Ateş
Üst Elementi / Baskın: Hava
İyi Anlaştığı: Su
Anlaşamadığı: Yıldırım
Desteklediği: Ateş, Su
Desteklendiği: Su
Kök Elementi: Ateş + Su
Alt Elementleri: Volkan(ateş+toprak), Yaprak, Kaya, Gümüş, Kök
Dengeleyecisi: Yıldırım
İdeal Meslekler: asker, polis, din adamı, öğretmen, doktor, hasta bakıcı, biyolog
Zayıf Noktaları: hayalgücünün zayıf olması, aşırı gelenekçi, değişken karakterli
Güçlü yanları: koruyan ve kollayan, sorumluluk duygusu gelişmiş, sağlam yapılı, yardımsever
Yakın Burçlar: Boğa, Oğlak, Balık
Ünlü Topraklar: Bülent Arınç, Kemal Sunal, Jack London, Tom Hanks, William Shakespeare, Adam Smith, Aydın Doğan, Charles Darwin, Thomas Edison, Mark Zuckerberg, George Washington, Sezen Aksu, Kayahan




HAVA




Hava enerjisine sahip insanlar, bilgili, espritüel ve vurdumduymaz karakterlerdir. Hava tipi enerjiye sahip insanların en büyük özelliklerinden biri edebiyat, felsefe ve müzikte çok iyi olmalarıdır. Çok yönlü düşünürler, bu yüzden ilgi alanları çok fazladır. Sosyal hayatları çok renklidir. Konuşkandırlar, söz sanatlarını iyi bilirler. Aşırı duygusal olmayan, ancak alıngan ve kırılgan olan hava elementi, sonuna kadar adaleti ve tarafsızlığı savunur. Haksızlığa tahammülleri yoktur. Daima zayıfın yanında yer almaya çalışırlar. Kurallara aşırı bağlıdırlar, sevdikleri zarar görecek bile olsa adaletin tarafsız uygulanmasını beklerler. Hava felsefeye ve psikolojiye yatkındır, kompleks düşünür. Havaların bir diğer özelliği ise dengesiz ruh hallerine sahip olmalarıdır. Çabuk parlayan ve sönen karakterlerdir. Kolay kızar, kolay affederler. Bir günleri bir günlerine uymayabilir. Sorumluluk almaktan kaçınırlar ve geleceği planlamazlar, günü yaşarlar. Tek bir karakteristik yapı göstermezler. Bu nedenle sık sık çevresini kırar, daha sonra kısa sürede pişman olurlar. Arkadaşlık ve dostluğu önem verirler. Toplumsal kurallardan hoşlanmaz ve maddiyata önem vermezler. Çocuksudurlar ancak gerektiğinde aşırı ciddi olmayı da başarırlar. Toplum içerisinde sıradan veya toplumun tam merkezi olmaktan hoşlanmazlar. Kendilerine özgü, farklı ve sıra dışı bir toplumsal mevki onlar için idealidir. Özgür ve başına buyrukturlar. Emir almaktan hoşlanmazlar. İstemedikleri sürece kimse onlara zorla bir şey yaptıramaz. Hiyerarşiden hoşlanmazlar. Kalabalık arkadaş gruplarıyla vakit geçirmekten hoşlanırlar. Ancak yalnızlıktan da hoşlanırlar. Ara ara boş zamanlarını kendilerine ayırırlar. Hava hayatını deli dolu, planlamadan ancak temkinli yaşar.


Diğer İsimleri:Fu, vayu, wind (rüzgar), storm (fırtına), aura
Renkleri: gri, mavi, siyah
Temsili Hayvanları: martı, kurt, kartal
Temsili Sayısı: 4
Alt Elementi / Çekinik: Toprak
Üst Elementi / Baskın: Yıldırım
İyi Anlaştığı: Su
Anlaşamadığı: -
Desteklediği: Ateş, Su
Desteklendiği: Su
Kök Elementi: Toprak + Su
Alt Elementleri: Ses, Yağmur(su+hava), Duman(ateş+hava), Bulut
Dengeleyecisi: Hava
İdeal Meslekler: yazar, müzisyen, filozof, komedyen, hukukçu, animatör, yönetici, edebiyatçı
Zayıf Noktaları: Dengesiz ruh hali, çabuk parlama, vurdumduymazlık
Güçlü yanları: Tarafsızlık, aydın düşünce, rahatlık, özgüven, sanatsal yetenek
Yakın Burçlar: Yay, İkizler, Terazi, Kova
Ünlü Havalar: Vladimir Putin, Leo Tolstoy, Sean Penn, Jiddu Krishnamurti, Elif Şafak, Barış Manço, Will Smith, Johnny Depp, Tim Burton, Liv Tyler, Cervantes, Britney Spears, John Kennedy, Jean-Jacques Rousseau




YAN ELEMENTLER:

İnsanlar ilk elementleri haricinde de element yansıtabilirler. Örneğin Ateş özelliklerini taşıyan bir birey, bazı zamanlarda az da olsa bir Yıldırım gibi davranabilir. Bu durumda kişinin ana elementi Ateş ve yan elementi Yıldırım olur. Hava elementi diğer dört elemente yakın bir konumda bulunduğu için genellikle Hava elementine sahip kişilerin birden fazla yan elementi bulunmaktadır. Yıldırım ile Toprak elementleri sahipleri ise fazla yan elemente sahip olmazlar çünkü Yıldırım elementi diğer elementlere uzak, Toprak ise kendi çapında bir çok alt element yaratabilen bir elementtir.


KUTUPSAL ELEMENTLER

5 ana element bireylerin karakteristik özelliklerini, zevklerini ve yeteneklerini yansıtmaktadır. Kutupsal elementler ise bireylerin tercihlerini yansıtır. Işık ve Gölge olmak üzere iki adet kutupsal element bulunmaktadır. Elementi ne olursa olsun her bireyde bu iki kutupsal elementten biri mutlaka olur. Işık elementi güney veya doğu, gölge elementi ise kuzey veya batı yönleriyle gösterilir. Işık ile Gölge elementinin ayrımı çok geniş kapsamlı konulardır. Ayrıntı bilgi için email atarak sorularınızı sorabilirsiniz.


PEKİ HANGİ ELEMENTİSİNİZ?

Burçlardan farklı olarak Yeni Elemental Sistem, hangi elemente sahip olduğunuzu bulmak için bilinç altı ve güncel sorular sorarak sonuçlara göre sizi kategorilere yerleştirmektedir. Elbette bu testin %100 lük bir doğruluk payı yoktur, ancak en kolay element bulma yolu olması nedeniyle kullanılır. Hangi elemente sahip olduğunuzu anlamak için "Hangi elementsiniz testi"ni çözebilirsiniz.



- O -

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google hesabı kullanmak istemeyenler yorum göndermek için Yorumlama Biçimi'nden Anonim'i seçebilir. Nefret söylemi, ırkçılık ve reklam harici her türlü yorum ve eleştiri tarafsızca yayınlanacaktır.

Notral.com - tarafsız blog - Written by Kaotik Adam, Design by CC.com, - Copyright © 2018

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.